Προς το περιεχόμενο

Cubase και 4πυρηνοι επεξεργαστες


messalion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια......ΤΩΡΑ το καταλαβα αυτο που θες να πεις  :)

 

Το προβλημα εντοπιζεται αλλου.....

Οσην ωρα μιλαμε φορτωσα το cubase σε ενα PC με περιπου τα ιδια χαρακτηριστικα (4πυρηνοι επεξεργαστες) και θελω να καταλαβω γιατι το ιδιο project στο δικο μου PC την ωρα της αναπαραγωγης δειχνει ετσι

CORE1:75%

CORE2:7%

CORE3:7%

CORE4:7%

 

Και στο αλλο PC την ωρα της αναπαραγωγης δειχνει ετσι

CORE1:16%

CORE2:17%

CORE3:16%

CORE4:15%

 

Εκει εχω σκασει και δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει....Νομιζα πως ηταν καποια ρυθμιση αλλα μας διαβεβαιωσες οτι δεν ειναι.Στο μεν δικο μου PC εχω peak στο δε αλλο PC η αναπαραγωγη γινεται ομαλοτατα χωρις peak του ιδιου project

 

CPU στο 1ο pc = 3.2ghz

CPU στο 2ο pc = 3.4ghz

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

θα πρεπει για να ειναι ιδια και να τα συγκρινουμε και να βρουμε τι πραγματικα φταιει εφοσων χρησιμοποιησες δυο διαφορετικα pc.

Για ποιους επεξεργαστες μιλαμε,

Ποιες μητρικες,

Ποιες καρτες ηχου

γενικα ολο το hardware configuration.

 

Επισης αν οι μητρικες ειναι ενημερωμενες αλλα και το λειτουργικο ειναι ενημερωμενο το ιδιο.

 

Αν εχεις την ιδια ακριβως εκδοση του cubase.............

 

αν εστω οτι ολα ειναι ιδια και το ιδιο project που λες με ακριβως τα ιδια plug ins συμπεριφερεται διαφορετικα μπορουμε να κατηγορησουμε την εγκατασταση του προγραμματος.

 

Επισης αν θεωρεις οτι εχεις προβλημα δες απο το bios αν οι ρυθμισεις του επεξεργαστη για hyperthreading κλπ αν ειναι intel η αντιστοιχα για amd ειναι σωστες.

Αν χρησιμοποιεiς asio drivers δοκιμασε να τους ξαναεγκαταστησεις στην καρτα σου

Τελος δοκιμασε μια εγκατασταση του cubase απο την αρχη και μετα να καθαρισεις την registry και τους φακελους απο εναπομειναντα

Υπαρχει μια ακραια περιπτωση το προγραμμα και τα updates του να μην εχουν εγκατασταθει σωστα και να γινεται αυτο που λες.

Τελος ελεγξε τον υπολογιστη για malware , γενικα τσεκαρε τις διεργασιες.

 

Ετσι για την κουβεντα στα λεω.

Και εμενα τωρα μου φαινεται περιεργο να μου λες οτι το προγραμμα στο ιδιο project σε αλλο pc συμπεριφερεται διαφορετικα στην χρηση των πυρηνων. Και εμενα θα με εβαζε σε σκεψεις.

 

Η αληθεια ειναι οτι το cubase δεν το δουλευω γιατι ειμαι sonaras βαμμενος φανατικος, θυρα 7 και ετσι, φενταγιν.

 

Δεν ξερω ρε φιλε αμα το cubase εχει καποια ρυθμιση που να αναφερεται στο multithreading , σε αυτο θα πρεπει να σου απαντησει καποιος που το χρησιμοποιει και το κατεχει.

Αμα εχει default επιλογη στα options καντα ολα default και ξαναδοκιμασε.

Με στεναχωρησες τωρα γιατι και εγω σπαζομαι με τετοια προβληματα και αφριζω

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως το cubase στα preference εχει ρυθμισεις για τους πυρηνες ωστε να επιλεγεις ποσους κλπ η να απενεργοποιείς το multithreading τελικα?

 

Να ξερεις οτι μπορει και ενα plug in να σου δημιουργησει προβλημα στην διαχειρηση των πυρηνων σε ολο το προγραμμα.

Ενδεικτικα σου αναφερω προβλημα με την 64bit εκδοση του sonar και μιας εκδοσης του  addictive drums που δημιουργουσε τετοια προβληματα και λυθηκε σε μεταγενεστερη εκδοση του addictive drums.  To ειχα αντιμετωπισει.

 

Δες τα ολα αυτα φιλε μου και πες μας, περιμενω με αγωνια μιας και δεν εχω μια να παω καμμια βολτα να δω τον Κιαμο και να πεταξω λουλουδια σαν υπουργος.

Μονο ενα πεταλι sustain 12 ευρω παραγγειλα (ξεφτιλα) γιατι το ενα που ειχα τα εφτυσε. εσπασε τελειως.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης τσέκαρε και το bios μήπως υπάρχει και κάποια λάθος ρύθμιση στους πυρήνες (λίγο δύσκολο)

Tέλος, αν η μητρική σου έχει hyperthreading, δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις από το bios μήπως μπερδεύει αυτό την κατάσταση (συμβαίνει συχνά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης τσέκαρε και το bios μήπως υπάρχει και κάποια λάθος ρύθμιση στους πυρήνες (λίγο δύσκολο)

Tέλος, αν η μητρική σου έχει hyperthreading, δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις από το bios μήπως μπερδεύει αυτό την κατάσταση (συμβαίνει συχνά)

 

αφου το ειπα και εγω αυτο στο post μου lol

Δεν πειραζει, καντα ολα, ΟΛΑ

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

samy, δεν ενθαρρυνω την πειρατεία για τους γνωστούς λογους, αλλα ενα τετοιο προβλημα αν τελικως υπαρχει δεν ειναι θεμα πειρατικου software, σε αυτο παρολες τις τυχον δικαιολογημενες αντιδρασεις ειμαι καθετος.

Ιδιαιτερα αμα η πειρατικη κοπια ειναι απο αξιοπιστο release.

 

Αυτο και μονο απο τεχνικο ενδιαφερον.

 

Επισημαινω κι εγω απο την πλευρα μου παραυτα πως οποιοσδήποτε εχει την δυνατοτητα και χρησιμοποιει σοβαρά το μουσικο software θα πρεπει να το αγοραζει αυθεντικο καθως και το λειτουργικο ετσι ωστε και κοινωνικα και νομικα να ειναι εντάξει, αλλα και να εχει προσβαση σε σοβαρη υποστήριξη και σε αναβαθμισεις που λυνουν πολλα προβλήματα και conflict σε αυτα τα προγραμματα υψηλης τεχνολογιας, οπως τα μουσικα.

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.....ΤΟ ΒΡΗΚΑ  :D

Τοσα χρονια που κανω εγκατασταση το cubase μετα απο φορματ κανω ΠΑΝΤΑ τα ιδια βηματα και το ματι ξεφευγει...

To cubase στον αλλον υπολογιστη το ειχα εγκαταστησει πιο παλια για να παιξω με τις ρυθμισεις και φαινεται οτι το ειχα κανει καταλαθος χωρις να το καταλαβω και μου δημιουργησε αυτο το θεμα (χαζος το ξερω).

 

Υπαρχει επιλογη στο cubase για multi processing.Η αληθεια ειναι οτι δεν το καταλαβα μεχρι που ειχα διπλα διπλα τις οθονες και τσεκαρα το τι διαφορετικο εχω κανει στον εναν σε σχεση με τον αλλον....

Τα μηχανηματα ειναι ΙΔΙΑ παρα μονο ο επεξεργαστης αλλαζει και αλλαζει σαν μοντελο και λιγοτερο σε δυνατοτητες (το εγραψα πιο πανω)

 

Οταν τσεκαρα λοιπον την επιλογη ξαφνικα στο widget ηρθαν ολα σε ισορροπια.Ολοι οι επεξεργαστες πηραν τα "ισα" τους και δεν εχω πια προβλημα......

Πιστευω πως αυτο ηταν το προβλημα,αν κανω λαθος εξηγηστε μου

 

παραθετω και φωτο

 

 

@samy......Οχι φιλε μου....ενταξει...μπορει να εχουμε το winamp σπασμενο αλλα οταν "παιζεις" με προγραμματα τυπου cubase θελεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο  ;)

problem_solved.jpg.e552ba02fb32a58b4acc6c082358dd8e.jpg

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......

 

 

 

 

 

Για πλάκα το είπα,εξάλλου δεν έχω ιδέα από Χου Βέιζ και κομπιούτερ, πλην του ότι στα προ τουλς η διαδικασία χρήσης των επξεργαστων είναι είτε χειροκίνητη επιλογή, είτε αυτόματα απ το πρόγραμμα, σύμφωνα με τις ανάγκες του πρότζεκτ και τις δυνατότητες του μηχανήματος.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ειχε το cubase ρυθμιση ε?

E, μικρο το κακο.

 

και εγω samy για πλακα τα ειπα  ;D!!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου