Προς το περιεχόμενο

επιλογή μαγνητών για gibson studio faded les paul


xrusopsaro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είμαι πλέον κάτοχος μιας gibson studio les paul faded http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_limited_wbcr.htm

(είναι όλη mahogany)

αυτό που θέλω από τους μαγνήτες είναι να φέρουν  λίγο στα ίσα τον πολύ μουντό ήχο της κιθάρας ,και να είναι low output μαγνήτες vintage-vintage hot

(δεν μου αρέσουν καθόλου οι ceramic)

έχω φορεμένους σε άλλη κιθάρα τους black dog - bare knuckle που λατρεύω τον ήχο τους

και μπορώ να τους δοκιμάσω αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αν θα βοηθήσουν στο να να γίνει λίγο ποιό bright ο ήχος...

τι έχετε να μου προτήνετε?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ θα έλεγα να τσεκάρεις τους

 

DiMarzio PAF® 36th Anniversary

Seymour Duncan 59 model

Gibson Classic 57

 

Ότι θέλω και εγώ δηλαδή  

 

...ή αν έχεις μπάρμπα τον Βαρδινογιάννη πάρε τους Tom Holmes  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

πio bright από Burstbuckers?????? ok...

 

WCR Crossroads

Lollar Imperial Low wind

Skatterbrane Timshaw buckers

Gibson T Tops

 

και ίσως...

 

Seymour Duncan Jazz & JB Bridge

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει πάνω τους Burstbuckers καθώς είναι μεταχειρισμένη

ο Dimarzio έχει περάσει από τα χ'ερια μου και δεν μου άρεσε :/

ευχαριστώ μέχρι στιγμής για τις προτάσεις θα κάτσω να ψάξω sample

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί όχι P-90? θα αλλάξει εντελώς ο ήχος σου βέβαια αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο. Εγώ είχα βάλει haussel σε μια sg και έπαθα πλάκα!!!

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο γιατι ο jb εχει alnico μαγνητη και ειναι πριμομεσαιος, γι'αυτο κιολας για les paul και για 'μενα αλλα και για πολλους ειναι απο τους καλυτερους μαγνητες...και φυσικα στο neck 59 ή ακομα καλυτερα για την περιπτωση σου jazz. Ριξε μια ματια κι εδω --> http://www.seymourduncan.com/comparetones να δεις τι αλλο παιζει απο seymour duncan μαγνητες οσον αφορα το EQ chart και τα ειδη μαγνητων. Επισης υπαρχει και η αξιοπιστη και φθηνη λυση των gfs --> http://www.guitarfetish.com/Humbucker-Sized-Guitar-Pickups_c_26.html , σιγουρα θα υπαρχει καποιο μοντελο για τα γουστα σου (εχουν καλο description).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα προορίζεται για χαμηλά κουρδίσματα και στην μπάντα μου παίζουμε στοουνερ ροκ ,ο ενυσχητής μου είναι ο thunder 30 orange ,άρα οι ρ-90 έ´ιναι κακή ιδέα :/.  , μπορεί απλά ο ηχος της κιθαρας να είναι πολύ μουντός οπότε να μην έχω συνηθίσει και όντως να είναι μια χαρά ο bridge ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα γιατι δε βαζεις EMG; Και μαλιστα θα ελεγα 81-60, ο πρωτος "ξυνει" και για drop κουρδισματα ειναι οτι πρεπει και ο δευτερος ειναι ο πιο πριμος emg και εχει καλα καθαρα :) O jb δεν ειναι τοσο καλος για drop κουρδισματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου