Προς το περιεχόμενο

επιλογή μαγνητών για gibson studio faded les paul


xrusopsaro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H δικια μου φοραει custom5 και pearly gates.

θεορω πως καλυτερος συνδιασμος στο συγκεκριμενο χρηματικο budget δεν γινεται.

Και με κουρδισμα σε D standard με fuzz και overdrive ειναι αυτο ακριβως που εψαχνα για το stoner.Τους προτεινω χωρις δευτερη σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το θέμα είναι ότι δεν θέλω hi-distortion μαγνήτες ,σε τέτοια κατηγορία είχα τον emg 80 -81 νομίζω και δεν μου άρεσαν καθολου :s προτημούσα τον SH-8 για hi-output καταστάσεις.

Αλλά προτημώ vintage-vintaage hot για να είναι ποιό ξεκάθαρος ο ήχος και δεν θέλω πρίμα που ξυρίζουν απλά να υπάρχουν και να μην τα ψάχνω :P

         

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή είναι οι Classic 57 όπως ήδη αναφέρθηκε

....για αυτές τις κιθάρες

Το Duncan Alnico set του Slash επίσης...

ο 59 είναι ο καλύτερος neck μαγνήτης ever ....όμοιος του δεν υπάρχει...

 

Όμως

 

εάν ξεκουρδίσεις όπως λές (D η drop D ...?) σε συνδιασμό με κανα σετ 11ρες η κιθάρα θα αλλάξει πολύ ηχητικά...

 

οι Paf ( ...pouf) είναι σοφή και ισσοροπημένη επιλογή..κατ'εμε παντα....

απέφυγε υπερβολικά μπάσο-μεσαίο ή high gain Pickup...θα στα κάνει κ@λ@ς...

 

κάτι suhr που έχω, δεν παίζουν πολύ καλά σε χαμηλά κουρδίσματα (και είναι σχετικά πριμάτοι)

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές θα εξετάσω όλες τις επιλογές που μου δώσατε

 

θέλω όμως μια επιπλέον μια βοήθεια προκειμένου να μην ανοίξω νεο thread.

Θέλω ένα schematic 2hum - 2vol - 1tone(master tone) όπου το 1 vol και το  tone  να σπλιτάρουν  τους hum έχουμε κάτι έτοιμο στα υπόψιν γιατί στα γνωστά (seymour κ.τ.λ.) δεν βρίσκω κάτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guitarelectronics.com/product/WD2HH3T21_02/Guitar-Diagram-coil-tap-each-pickup-View-Download-Free

Γενικά στο site αυτό έχει τα πάντα....

 

Επίσης τσέκαρε τα ΠΜ σου, όπως επίσης και το msn σου... πρέπει να μιλήσουμε για το κοριτσάκι που σου έλεγα προχθές.... Πολύ καλό!!! Πως είπαμε οτι την λένε..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές θα εξετάσω όλες τις επιλογές που μου δώσατε

 

θέλω όμως μια επιπλέον μια βοήθεια προκειμένου να μην ανοίξω νεο thread.

Θέλω ένα schematic 2hum - 2vol - 1tone(master tone) όπου το 1 vol και το  tone  να σπλιτάρουν  τους hum έχουμε κάτι έτοιμο στα υπόψιν γιατί στα γνωστά (seymour κ.τ.λ.) δεν βρίσκω κάτι ?

 

Θα σε ενδιέφερε να χρησιμοποιήσεις τα tone σου για να κάνεις και προοδευτικό split?

Με αυτόν τον τρόπο ξεχνάς τα tone "σαν tone" αλλά έχεις άλλα καλά....αν είναι πες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάσω την λέγανε -.-''

λοιπόν η άλλη μου κιθάρα είναι μια Michael kelly patriot custom

αυτή λοιπόν έχει ένα tone ένα volume και 3way

το tone και to vol σπλιτάρουν τους hum

στην ουσία θέλω το ίδιο πράγμα απλά ο κάθε μαγνήτης να έχει το δικό του vol

το schematic που μου έστειλε ο ασπράδος είναι κομπλέ απλά θα πρέπει να συμβιβαστώ με το οτι και τα δυο split θα είναι στα vol it's ok :P

το δεύτερο tone είναι αφιερομένο στο piezo που έχει πάνω η κιθάρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως αν συζητάμε για τόνους γκάζια σε drop tunings, οι μαγνήτες μικρό ρόλο παίζουν...

 

Eκτός αυτού δεν νοείται για μένα τουλάχιστον με τον JB στο bridge να μην έχεις σφιχτά και μαζεμένα μπάσα. Ο συγκεκριμένος μαγνήτης είναι διάσημος για αυτή του ακριβώς την ιδιότητα, και λόγω αυτής είναι και μανούλα στα drop tunings.

 

Δε ρίχνεις και το υπόλοιπο set up μπας και μας έρθει καμιά ιδέα;

 

Όσο για τo σπλιτάρισμα σε μονούς, χρειάζεσαι μαγνήτες που να προσφέρουν αυτή την δυνατότητα (συνήθως όλοι όσοι αναφέρονται σαν 4 conductor) και από 'κει και πέρα στα δύο volume σου να αντικαταστήσεις τα pots με push/pull ή push/push. Πρακτικά δεν μπορείς  να splittάρεις vintage output humbuckers γιατί ο ήχος από τους μονούς θα είναι πολύ χαμηλού output, hollow και γενικώς χάλια. Διάγραμμα δύσκολα θα βρείς ένα γενικό. Ο κάθε μαγνήτης μπορεί να έχει δικό του colour code.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το οτι παίζω stoner δεν σημαίνει οτι θέλω καφρο-ήχο

εξήγησα οτι θέλω vintage -vintage hot μαγνήτες για να έχω διαυγή distortion/overdrive ήχο  ,ο άλλος κιθαρίστας έχει ποιό hi-distortion ήχο που βγαίνει από ένα plexitube -ταυράκι και ceramic μαγνήτες

 

οι black dog που φόραγε η michael kelly κάναν καλή δουλεία και θα τους μεταφέρω στην gibson βάζοντας jb - jazz στην michael kelly όπως μου προτείνατε (έχω ήδη έναν JB)

 

το σπλιτάρισμα και το piezo είναι καθαρά για την δική μου ευχαρίστηση όταν παίζω σπίτι,

καθώς δεν τα χρησιμοποιώ στην μπάντα

επίσης δεν με ενοχλούν τα color code και οι μαγνήτες που έχουμε αναφέροι όλοι σπλιτάρουν (γενικά καλά τα πάω με τα ηλεκτρικά οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα πιστεύω)

 

και πάλι ευχαριστώ πολύ γαι την βοήθεια ^^

 

SET UP --> orange thunder 30 (memory man hazarai ,small stone,wah-homemade κάποτε ήταν cry baby )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου