Προς το περιεχόμενο

Aκύρωση Συναυλιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και την επομενη φορα που θα ανεβω αθηνα την υπολογιζω για Νοεμβριο κυριες κ κυριοι κ αυτη επηδειο Paco De Lucia ειναι παππους κ εχασα κε τον Al Di Meola για δευτερη φορα.....μετα απο αυτα τι μπορει να πει καποιος οτι το να παει καποιος σε μια συναυλια δεν ειναι μεγαλη αποφαση....ειδικα για εμας που ειμαστε μακρια χεστα.... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

έχουν εξετάσεις.
Θα συμφωνησω μαζι σου φιλτατε menelae. Ήθελα και εγώ σαν ένα φυσιολογικο ανθρωπάκι να παω στο Χ-fest. Aλλά έλα πού είναι μία μερα πριν γράψω γεωμετρία. Αφίστε τα ούτε Trivium ούτε Hatebreed ούτε In Flames ούτε Dio θα δω.

Σήμερα εμαθα επίσης και μετα λυπης σας το ανακοινωνω(δεν ειναι απολυτως σιγουρο) μαλλον θα ακυρωθει το X-fest, λόγω ελλειψη ζητησης εισητηριων.

Αν καπιος γνωριζει κατι επαφτου παρακαλω ενημερωστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Σήμερα εμαθα επίσης και μετα λυπης σας το ανακοινωνω(δεν ειναι απολυτως σιγουρο) μαλλον θα ακυρωθει το X-fest' date=' λόγω ελλειψη ζητησης εισητηριων.

Αν καπιος γνωριζει κατι επαφτου παρακαλω ενημερωστε με.[/quote']

 

http://www.aenima.gr/index1.htm :( :( :(

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή να πώ την αλήθεια,γέλασα με σατανικό-υποχθόνιο-σαρδόνιο-ειρωνικό γέλιο για τις ακυρώσεις,καθώς είμαι εναντίον αυτής της pop κουλτούρας (στυλ j.lo,madonna, ricky martin και ....rolling stones) και ταυτόχρονα χάρηκα και λίγο,γιατί σκέφτηκα (προς στιγμήν) ότι το ελληνικό κοινό έχει κάποιο μουσικό επίπεδο και δεν δίνει 40-50-60 ευρώ για τέτοια συναυλία.Ύστερα βέβαια μου ήρθε ένα μπουζούκι κατακέφαλα στην σκέψη μου και το αναίρεσα πάραυτα!

Από τη μία βέβαια αυτό έχει μεγάλο αντίκτυπο σε άλλους καλλιτέχνες,διότι ο ίδιος manager που έχει ας πούμε τον Ricky,μπορεί να έχει και τους Peppers.Έτσι σίγουρα θα διπλοσκεφτεί να φέρει τους Peppers,όταν ξέρει ότι δεν υπάρχει μουσικό κοινό στην Ελλάδα(όχι πως τους βάζω στο ίδιο τσουβάλι,αλλά πιστεύω καταλάβατε τί εννοώ).

Από την άλλη το φετινό φαινόμενο των ακυρώσεων,πιστεύω ότι τονίζει την σημασία των καλοκαιρονών φεστιβάλ και όχι των μεμονωμένων συναυλιών.Είναι πάρα πολλά τα λεφτά για να πας σε πολλές συναυλίες - ειδικά με αυτές τις τιμές που παίζουν στην Ελλάδα. Εγώ π.χ. αποφάσισα φέτος να μην κάνω συμβατικές διακοπές,αλλά συναυλιακές διακοπές.Λόγω του ότι μένω Θεσσαλονίκη,θα "αναγκαστώ" να κατέβω Αθήνα άλλες 4 φορές (Waters,Rockwave,Depeche και Pearl Jam),ενώ χθές γύρισα από New Order.Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ τα λεφτά,πιστέψτε με.

Ενώ αν γίνονταν περισσότερα ας πούμε rockwave ή eject και παραπάνω συγκροτήματα θα μπορούσαμε να δούμε και λιγότερα χρήματα (αναλογικά) θα δίναμε και - συντριπτικά - περισσότερος κόσμος θα πήγαινε,που σημαίνει επιτυχία για τους διοργανωτές και κατ'επέκταση μεγαλύτερη επιτυχία για την συναυλιακή Ελλάδα.Πιστεύω ότι το φετινό καλοκαίρι θα βάλει μυαλό στους διοργανωτές (ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω) και από τα επόμενα χρόνια να βλέπουμε περισσότερα φεστιβάλ και λιγότερες μεμονωμένες συναυλίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αποφάσισα να μην πάω ούτε στον Waters. Παρότι έχω τα χρήματα, δεν σας κρύβω ότι εκνευρίστηκα με αυτή τη πολιτική των όρθιων και των καθισμένων λες και είναι λογικό να περιμένει κανείς ότι ένας άνθρωπος θα κάτσει όρθιος πεντέμιση ώρες για να απολαύσει εμ... το In The Flesh το οποίο έχω ήδη σε DVD.

 

Εν'τάξει, σοβαρή περίπτωση συνθέτη ο Waters, αλλά ακόμη σοβαρότερη περίπτωση είμαι... εγώ που θα έπρεπε να έχω το δικαίωμα να παρακολουθήσω μία συναυλία χωρίς να χρειαστεί να... αναβάλω τις διακοπές μου ή να καταλήξω στο νοσοκομείο με υπερκόπωση.

 

Θα κανω μία πρόβλεψη εδώ, αν και θα φανεί ακραία : κλάψτε τες τις συναυλίες. Οι συναυλίες γεννήθηκαν σε μία εποχή που ήταν ο μόνος τρόπος για να ακούσεις μουσική. Στην εποχή της δισκογραφίας διατήρησαν την αίγλη τους με διάφορες μυθολογίες, όπως η επαφή με το κοινό (η μόνη συναυλία που θυμάμαι να υπήρχε επαφή με το κοινό ήταν η συναυλία των Birthday Party στο Σπόρτινγκ), ή η καλύτερη ποιότητα ήχου (βλ. Pink Floyd στην Αθήνα) ή η άμεση αντίληψη της σκηνικής παρουσίας κλπ κλπ.

 

Αλλά τώρα, που όλα αυτά μπορείς να τα δεις (και μάλιστα καλύτερα) στο DVD σου, μία συναυλία δικαιολογεί την ύπαρξή της μόνο αν την δεις σαν πάρτυ (τι σόϊ πάρτυ των 55 ευρώ...) ή αν όντως πρόκειται να παρουσιαστεί μουσικό υλικό που δεν έχει δισκογραφηθεί ή δεν είναι δυνατόν να δισκογραφηθεί. Όλο και περισσότεροι άνθρωποι, δεν ψήνονται απ' όλα αυτά (καλώς ή κακώς) και στην τελική θα δείτε ότι θα καταλήξει να είναι σπορ για πολύ πορωμένους και πλούσιους.

 

Μη νομίζετε ότι αυτή η άποψη είναι δική μου: είμαι πολύ μικρός για τέτοια ανδραγαθήματα. Ο πρώτος που θυμάμαι να το λέει αυτό που σας έγραψα (και μάλιστα πριν πολλά χρόνια, όταν κανείς δεν τολμούσε να το πει) ήταν ο κιθαρίστας των Wipers (Greg Sage), ενός αμερικάνικου γκρουπ. Σε συνέντευξη που είχε δώσει όταν είχαν έρθει εδώ, είχε πει ξεκάθαρα ότι θεωρεί τους δίσκους πολύ σημαντικότερους από τα live, διότι "οι δίσκοι μένουν" - όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο βλέπω ότι έχει δίκιο.

 

Ειδικά στην Ελλάδα, με τη φτώχεια που έρχεται (ή μήπως ήρθε;) οι μόνοι που θα έρχονται είναι καλλιτέχνες με πολύ χαμηλές αμοιβές, δηλαδή εκείνοι που κανείς δεν σκίζεται να δει. Θα τους φέρνουν όμως με είκοσι χρόνια καθυστέρηση, όταν θα βγάζουν το πρώτο τους best of.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???

ποιός ήχος και ακυκλοφόρητο υλικό.... Όλη η ουσία στη συναυλία είναι μια τουλάχιστον υποφερτή σκηνική παρουσία απο τη μπάντα, και τα υπόλοιπα τα κάνει το κοινό!

 

Στις συναυλίες γι αυτό πάμε, για το κοινό, όλη η ιστορία είναι η πόρωση. Σπίτι σου έχεις τη σφαγή?Ρέει το αίμα?Πέφτει το ξύλο?Νιώθεις το χτύπημα?Τρέχουν τα δάκρυα?Λούζεσαι στον Ιδρώτα?

 

Blood, Sweat & Tears που είπε κι ο Τσώρτσιλ

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου