Προς το περιεχόμενο

Aκύρωση Συναυλιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eνδιαφερουσα η αποψη του eye ' date='

(και φυσικα κατανοητοτατες και δικαιολογημενες οι οποιες αντιδρασεις σε αυτην ) ,

αλλα μου θυμιζει τον κολητο μου πριν πολλα πολλα χρονια οταν πηρε και ειδε πρωτη φορα dvd σε μια μεγαλη και ακριβη τηλεοραση που μολις ειχε αγορασει. Για πρωτη ταινια πηρε μια .... τσοντα.

Τον ρωταω λοιπον την αλλη μερα , "Πως πηγε, πως σου φανηκε?" .

"Αστα", μου λεει , " σα να γ@μας ! "

 

:):):)[/quote']

 

Υπάρχει και μία άλλη ωραία ιστορία που έχει πει ο Σαββόπουλος (σας την γράφω ρε κερατούκληδες παρότι δεν είναι ενισχυτική της άποψής μου). Έλεγε λοιπόν για ένα θείο του ο οποίος ήταν λάτρης της ιταλικής όπερας. Είχε ο μπαγάσας αγοράσει ένα πολύ ακριβό στερεοφωνικό, με ενισχυτές τριπλούς, τρελά ηχεία κλπ κλπ. Κάθε απόγευμα λοιπόν, το άναβε, περίμενε να ζεσταθεί, έβαζε ένα δίσκο για πέντε λεπτά, το άκουγε, και αφού βεβαιωνόταν ότι όντως αποδίδει τα μέγιστα με όρους υψηλής πιστότητας... το έκλεινε και πήγαινε βόλτα... :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eνδιαφερουσα η αποψη του eye ' date='

(και φυσικα κατανοητοτατες και δικαιολογημενες οι οποιες αντιδρασεις σε αυτην ) ,

αλλα μου θυμιζει τον κολητο μου πριν πολλα πολλα χρονια οταν πηρε και ειδε πρωτη φορα dvd σε μια μεγαλη και ακριβη τηλεοραση που μολις ειχε αγορασει. Για πρωτη ταινια πηρε μια .... τσοντα.

Τον ρωταω λοιπον την αλλη μερα , "Πως πηγε, πως σου φανηκε?" .

"Αστα", μου λεει , " σα να γ@μας ! "

 

:):):)[/quote']

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν θες να μου πεις κάτι για την ψυχολογία των μαζών...

 

Βέβαια' date=' σε αυτό ακριβώς αναφέρομαι.

 

Κοίτα, δε νομίζω ότι βλέπει κάποιος από τους δυό μας από κάποια γωνία θέασης που δεν έχει ο άλλος - αντίθετα είμαι σίγουρος ότι αυτά που προτείνω σου είναι γνωστά. Η μόνη διαφορά μας, έχει να κάνει με την σπουδαιότητα που αποδίδουμε στα ζητήματα αυτά.

 

Εγώ δε λέω ότι δεν πρέπει να γίνονται συναυλίες. [b']Απλά λέω ότι στην εποχή μας οι συναυλίες δεν είναι πλέον ο πρωτεύον τρόπος για να έρθει κάποιος σε επαφή με μουσικό υλικό.[/b]

 

Για πες μου κάτι (δε ρωτώ ρητορικά, πράγματι αναρωτιέμαι): θα είχες ποτέ μουσική ζωή στην οποία θα έκανες μόνο συναυλίες, αλλά όχι δίσκους και όχι dvd; Αν η απάντηση είναι "όχι" τότε η επόμενη ερώτηση είναι "γιατί;".

 

Αυτή η "μικρή" λεπτομέρεια μου είχε διαφύγει, πρέπει να ομολογήσω... :oops:

 

 

Απάντηση:

Όχι! Γιατί η δημιουργία-ηχογράφηση ενός δίσκου είναι σαφώς πιο εσωτερική διαδικασία. Εσύ, οι συν-μουσικοί και λίγα ακόμη άτομα είναι παρόντα. Προφανώς δεν έχει πάντα την όρεξη ενός κοινού που θα αντιδρά στην κάθε σου ενέργεια.

 

Επιπλέον είναι και η ικανοποίηση της ματαιοδοξίας του ανθρώπου ότι πέρασε από αυτήν την ζωή και άφησε κάτι πίσω του. Κάτι που θα μείνει και μετά τον θάνατό του. Και ως γνωστόν, οι αναμνήσεις πεθαίνουν μαζί με τους ανθρώπους που τις κουναλάνε, ενώ τα cd/dvd/βιβλία/πίνακες κλπ διατηρούνται σαφώς περισσότερο...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως η αποψη σου eye ειναι θλιβερη αποδειξη του εκφυλισμου των εγκεφαλικων κυτταρων απο την νοσο "αρχιζω και γερναω" :) και ειμαι σιγουρος οτι πριν κανα δυο δεκαετιες που ειχες ταυτιστει με την "επανασταση " και τον αντικομφορμισμο κλπ κλπ θα γελουσες αν ακουγες κατι αναλογο.

Ειναι θλιβερο αλλα συμβαινει σε ολους νομιζω. πχ εγω δε πιστευα ποτε οτι θα σταματησω να παιζω με παιχνιδια , και οτι θα σταματησω να βλεπω θαντερκατς ομαδα τζι , και τα σχετικα . κατι τετοιο ομως δεν εγινε . και οι αποψεις μου σε διαφορα θεματα πλεον αρχιζουν και μοιαζουν αηδιαστικα με του...μπαμπα μου που μαλλωνα μικρος . χε χε . παντως ο εφηβος eye δε θα ειναι καθολου περηφανος γιαυτα που λες :):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως η αποψη σου eye ειναι θλιβερη αποδειξη του εκφυλισμου των εγκεφαλικων κυτταρων απο την νοσο "αρχιζω και γερναω" :) και ειμαι σιγουρος οτι πριν κανα δυο δεκαετιες που ειχες ταυτιστει με την "επανασταση " και τον αντικομφορμισμο κλπ κλπ θα γελουσες αν ακουγες κατι αναλογο.

Ειναι θλιβερο αλλα συμβαινει σε ολους νομιζω. πχ εγω δε πιστευα ποτε οτι θα σταματησω να παιζω με παιχνιδια ' date=' και οτι θα σταματησω να βλεπω θαντερκατς ομαδα τζι , και τα σχετικα . κατι τετοιο ομως δεν εγινε . και οι αποψεις μου σε διαφορα θεματα πλεον αρχιζουν και μοιαζουν αηδιαστικα με του...μπαμπα μου που μαλλωνα μικρος . χε χε . παντως ο εφηβος eye δε θα ειναι καθολου περηφανος γιαυτα που λες :):):)[/quote']

 

Χμμμ... ο έφηβος eye είχε ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα, το οποίο δεν έχεις εσύ: δεν είχε επαρκή πληροφόρηση. Σε εποχές χωρίς ίντερνετ, χωρίς λεφτά για βιβλία ή ξένα περιοδικά, ενημερωμένος "από τον Κακαουνάκη" (που λέει και ο Σαββόπουλος), είχε (ο έφηβος eye) πολύ λίγες ευκαιρίες για να διαμορφώσει άποψη της προκοπής για το οτιδήποτε.

 

Ο τριαντάρης και σαραντάρης eye δεν έχει αυτό το πρόβλημα και προσπαθεί να αξιοποιεί τις πληροφορίες που δέχεται προκειμένου να καταλάβει τη φύση του κόσμου γύρω του. Αυτό είναι μαλάκυνση εγκεφάλου, άραγε; Τότε σε τι ελπίζεις, αν πιστεύεις ότι με την πάροδο του χρόνου θα γίνεσαι διαρκώς πιο "λίγος"; Και πράγματι θα ήθελες σε αυτή την ηλικία να παίζεις ακόμη thundercats; Δεν το πιστεύω, και δεν είναι ότι σταμάτησες να παίζεις, αλλά ότι έχεις βρει καλύτερα παιγχνίδια.

 

Μην μπερδεύεις τις αλλαγές που μοιραία έρχονται λόγω του γήρατος (και της οποίες δεν αρνούμαι) με τις αλλαγές που έρχονται εξ' αιτίας της γνώσης που σιγά-σιγά μαζεύεται σε έναν άνθρωπο. Σε διαβεβαιώνω ότι εξακολουθώ να δημιουργώ σοβαρά προβλήματα στους γείτονές μου κάθε φορά που ακούω σοβαρά μουσική διότι είναι πολύ πιο άγρια και παρανοϊκή από τους Tool που ακούει ο 21 ετών νεαρός από κάτω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως η αποψη σου eye ειναι θλιβερη αποδειξη του εκφυλισμου των εγκεφαλικων κυτταρων απο την νοσο "αρχιζω και γερναω" :) και ειμαι σιγουρος οτι πριν κανα δυο δεκαετιες που ειχες ταυτιστει με την "επανασταση " και τον αντικομφορμισμο κλπ κλπ θα γελουσες αν ακουγες κατι αναλογο.

 

Χμμμ... δεν το νομίζω' date=' άλλωστε δίκιο έχει. Στο μόνο πράγμα που δεν έχει δίκιο είναι η πρόβλεψη οτι θα σταματήσουν να γίνονται συναυλίες. Όταν ήμουνα 14, θυμάμαι που ετοιμαζόταν η θεία μου (τότε 22) να πάει σε συναυλία, και της είχα σπάσει τα νέυρα γιατί δεν καταλάβαινα ποιος ο λόγος να πας σε αυτόν τον πανικό τη στιγμή που τη μουσική την ακούς καλύτερα σπίτι σου. Μάλιστα της είχα πει ακριβώς αυτό που ανέφερε και ο eye: οτι είναι η ίδια βλακεία με το γήπεδο. Όταν βέβαια ένα χρόνο μετά πήγα σε συναυλία που όλο το κοινό ήταν πορωμένο τότε κατάλαβα οτι ο ήχος δεν έχει και πολύ σχέση(και μαλιστα δεν ήταν καν "επαγγελματικό" συγκρότημα, ήταν κατι άγνωστοι στο ΑΝ)...

 

Ειναι θλιβερο αλλα συμβαινει σε ολους νομιζω. πχ εγω δε πιστευα ποτε οτι θα σταματησω να παιζω με παιχνιδια , και οτι θα σταματησω να βλεπω θαντερκατς ομαδα τζι , και τα σχετικα . κατι τετοιο ομως δεν εγινε . και οι αποψεις μου σε διαφορα θεματα πλεον αρχιζουν και μοιαζουν αηδιαστικα με του...μπαμπα μου που μαλλωνα μικρος . χε χε . παντως ο εφηβος eye δε θα ειναι καθολου περηφανος γιαυτα που λες :):):)

 

Τι έκανες λέει, δεν βλέπεις θαντερκατς??? έχω 2 seasons σε divx άμα θες :) ... πάντως εγώ πέρα απο την πλάκα, εδώ και 10 χρόνια, στο μόνο πράγμα που έχουν αλλάξει οι απόψεις μου είναι στα γκομενικά. Πιστεύω οτι το χαρακτήρα τον διαμορφώνουν κυρίως οι εμπειρίες και η πληροφόρηση, η ηλικία έρχεται σε δεύτερη μοίρα, απλώς σου δίνει χρόνο για τις εμπειρίες στην ουσία... αλλά ο χρόνος που χρειάζεται για να ζήσεις κάποια πράγματα μπορεί να συμπιεστεί θεαματικά, και το ακριβώς ανάποδο.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα' date=' αμα εγώ πω για την επαφή με τον καλλιτέχνη, θα ακουστεί πολύ βλακεία;[/quote']

 

Ποίος είσθε κύριε? Πως βρεθήκατε εδω πέρα? :D

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανω μία πρόβλεψη εδώ' date=' αν και θα φανεί ακραία : κλάψτε τες τις συναυλίες. Οι συναυλίες γεννήθηκαν σε μία εποχή που ήταν ο μόνος τρόπος για να ακούσεις μουσική. Στην εποχή της δισκογραφίας διατήρησαν την αίγλη τους με διάφορες μυθολογίες, όπως η επαφή με το κοινό (η μόνη συναυλία που θυμάμαι να υπήρχε επαφή με το κοινό ήταν η συναυλία των Birthday Party στο Σπόρτινγκ), ή η καλύτερη ποιότητα ήχου (βλ. Pink Floyd στην Αθήνα) ή η άμεση αντίληψη της σκηνικής παρουσίας κλπ κλπ.

 

Αλλά τώρα, που όλα αυτά μπορείς να τα δεις (και μάλιστα καλύτερα) στο DVD σου, μία συναυλία δικαιολογεί την ύπαρξή της μόνο αν την δεις σαν πάρτυ[/quote']

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα στο τελευταίο. Μια συναυλία ΠΡΕΠΕΙ να τη δεις σαν κάτι διαφορετικό, ένα event όπου θα μαζευτεί πολύς κόσμος και θα περάσει καλά (τώρα αυτό ακούγεται κάπως, αλλά τέλος πάντων :lol:). Ο λόγος για να πας σε μια συναυλία σίγουρα δεν είναι για να ακούσεις μουσική (ούτως ή άλλως, το διπλανό σου ακούς, ο ήχος είναι πάντα χάλια κλπ κλπ) αλλά το να βλέπεις LIVE μπροστά σου έναν καταπληκτικό performer δε συγκρίνεται με τίποτα (στη μουσική). ¶λλο ακούω μουσική, άλλο βλέπω live. Στο live to 90% είναι το οπτικό για εμένα, γι αυτό και ΠΟΤΕ δεν έχω αγοράσει live cd (μόνο ένα-δυο για λόγους πληρότητας της δισκογραφίας κάποιου group) ενώ αγοράζω πολύ εύκολα μουσικά dvd.

 

Τελικά λοιπόν για μένα τον πρώτο ρόλο τον παίζει το πόσο καλός frontman είναι ο άνθρωπος στη σκηνή. Εξαίρεση το να θέλω πολύ να δω κάποιο group live, αλλά τέλος πάντων αυτός δεν είναι ο κανόνας. Γι αυτό από metal πάντα μου άρεσε να βλέπω τους dark tranquillity, γι αυτό κλαίω χρόνια τώρα που δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να δω τους Queen με το Mercury κλπ κλπ κλπ. Επίσης τονίζω τη σημασία του γενικότερου οπτικού του όλου θέματος που ανέφερα παραπάνω. ¶λλο να βλέπεις στο dvd πυροτεχνήματα και καπνούς, κι άλλο να έχεις μπροστά σου τους Pink Floyd να παίζουν και να είσαι εκεί ΜΕΣΑ σε αυτά τα σκηνικά.

 

Το σίγουρο πάντως είναι ότι στα live ΔΕΝ πάω για να ακούσω μουσική. ¶ντε να παρατηρώ τον τραγουδιστή, που με ενδιαφέρει καθ'ότι έχω ψύχωση με το τραγούδι. Αλλά μέχρι εκεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου