Προς το περιεχόμενο

Aκύρωση Συναυλιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eνδιαφερουσα η αποψη του eye ' date='

(και φυσικα κατανοητοτατες και δικαιολογημενες οι οποιες αντιδρασεις σε αυτην ) ,

αλλα μου θυμιζει τον κολητο μου πριν πολλα πολλα χρονια οταν πηρε και ειδε πρωτη φορα dvd σε μια μεγαλη και ακριβη τηλεοραση που μολις ειχε αγορασει. Για πρωτη ταινια πηρε μια .... τσοντα.

Τον ρωταω λοιπον την αλλη μερα , "Πως πηγε, πως σου φανηκε?" .

"Αστα", μου λεει , " σα να γ@μας ! "

 

:):):)[/quote']

  • :lol: :lol:

  • Εγώ πάλι βλέπω τα πράγματα περίπου όπως ο Eyeprotocol.Αν εξαιρέσω κάποιες συναυλίες ή να το πω καλύτερα μουσικές παραστάσεις τύπου jazz-fusion κατάστασης που δεν θα τις άλλαζα με τίποτα αλλα θα ήθελα και το dvd :wink: ,όταν πρόκειται για άλλα πράγματα προτιμώ τις σπιτικές ακροάσεις μόνος μου ή με φίλους.

  • Τις περισσότερες συναυλίες άλλου τύπου τις εκλαμβάνω περισσότερο οπτικά και με χαβαλεδιάρικη διάθεση.Βέβαια να πω επίσης οτι αρνητικά με επιρρεάζει και το γεγονός οτι μετά απο τέτοιες συναυλίες τα αυτιά μου "βγάζουν καπνούς"για εβδομάδες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γι αυτό από metal πάντα μου άρεσε να βλέπω τους dark tranquillity' date=' γι αυτό κλαίω χρόνια τώρα που δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να δω τους Queen με το Mercury κλπ [/quote']

 

άμα δεν έχεις το Live at the Bowl πάρτο κατευθείαν παρεπιπτόντως.... τα έχω παίξει με αυτό το dvd..... βέβαια υπάρχει και το live στο webley, όπου κάτω είναι ο ένας πάνω στον άλλο και σφάζονται όλοι στην κυριολεξία, αλλά δεν είναι όμως τόσο καλό απο μουσικής και ηχητικής άποψης...

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό από metal πάντα μου άρεσε να βλέπω τους dark tranquillity' date=' γι αυτό κλαίω χρόνια τώρα που δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να δω τους Queen με το Mercury κλπ [/quote']

 

άμα δεν έχεις το Live at the Bowl πάρτο κατευθείαν παρεπιπτόντως.... τα έχω παίξει με αυτό το dvd..... βέβαια υπάρχει και το live στο webley, όπου κάτω είναι ο ένας πάνω στον άλλο και σφάζονται όλοι στην κυριολεξία, αλλά δεν είναι όμως τόσο καλό απο μουσικής και ηχητικής άποψης...

 

Εδώ θα διαφωνήσουμε φίλε arpegios! :) Κατά τη γνώμη μου το live at wembley είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ (ΜΑΚΡΑΝ) μουσικό dvd που έχω δει ποτέ. Και η συναυλία είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ, και η απόδοση του group απίστευτη, και τα extras καταπληκτικά! :) Το bowl είναι πολύ καλό, αλλά δε μου αρέσει το setlist τόσο........ Και οι κάμερες δεν είναι και οι καλύτερες ;) Κατέβασα πάντως σήμερα το live των Queen απ'το Live Aid (1985) και είναι όντως καταπληκτικοί. Δεν βγάλανε τυχαία το συγκεκριμένο performance το καλύτερο στην ιστορία της rock ;) Το έχεις δει αυτό; Αν όχι, κατέβασέ το!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απόδοση του group απίστευτη

 

εκεί είναι κυρίως το πρόβλημα με το γουέμπλευ' date=' οτι τα φάλτσα στη φωνή υπάρχουν ενω στο bowl είναι απλά ΤΕΛΕΙΟΣ, οτι το χαμήλωμα των ψηλών ρεφραιν γίνεται περισσότερες φορές, και οτι ο ήχος στην κιθάρα είναι χειρότερος, λιγότερος όγκος, πιο πολλά πριμα.

 

Το bowl είναι πολύ καλό, αλλά δε μου αρέσει το setlist τόσο........ Και οι κάμερες δεν είναι και οι καλύτερες ;)

 

καλά αυτό συμφωνώ ναι, αλλά είναι άλλη ιστορία, σε εικόνα είναι όντως χειρότερο, και δεν είχαν βγει πολλά καλά κομμάτια τότε.

Κάνε extract τον ήχο όμως, και φτιάξε απο κάθε λαιβ 2 - 3 τρακς με τα ίδια κομμάτια, και πιστεύω θα δεις οτι το μποουλ είχε καλύτερο ήχο. Αν όχι, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα, απλώς εμένα μου αρέσει εκείνος ο ήχος καλύτερα :D

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απόδοση του group απίστευτη

 

εκεί είναι κυρίως το πρόβλημα με το γουέμπλευ' date=' οτι τα φάλτσα στη φωνή υπάρχουν ενω στο bowl είναι απλά ΤΕΛΕΙΟΣ, οτι το χαμήλωμα των ψηλών ρεφραιν γίνεται περισσότερες φορές, και οτι ο ήχος στην κιθάρα είναι χειρότερος, λιγότερος όγκος, πιο πολλά πριμα.

 

Το bowl είναι πολύ καλό, αλλά δε μου αρέσει το setlist τόσο........ Και οι κάμερες δεν είναι και οι καλύτερες ;)

 

καλά αυτό συμφωνώ ναι, αλλά είναι άλλη ιστορία, σε εικόνα είναι όντως χειρότερο, και δεν είχαν βγει πολλά καλά κομμάτια τότε.

Κάνε extract τον ήχο όμως, και φτιάξε απο κάθε λαιβ 2 - 3 τρακς με τα ίδια κομμάτια, και πιστεύω θα δεις οτι το μποουλ είχε καλύτερο ήχο. Αν όχι, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα, απλώς εμένα μου αρέσει εκείνος ο ήχος καλύτερα :D

 

Αν και κατά την ταπεινή μου γνώμη ο Mercury ήταν ο μεγαλύτερος rock τραγουδιστής στην ιστορία, τα φαλτσάκια του τα έκανε στα live, και κατέβαζε και τα ψηλά refrains γιατί αντί να ανέβει σε πιο πάνω registers γκάριζε :lol: Να σου πω, μπας κι έχεις msn, γιατί θα καταστρέψω το thread εδώ πέρα και θα φάμε ξύλο μετά; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σε πόσες συναυλίες έχεται πάει και πότε αρχήσατε να πηγαίνεται....?

 

Γιατί λογικό μου φαίνεται να έχει αλλάξει (ή ωριμάσει για άλλους..) η άποψη κάποιου για τις συναυλίες όταν έχει ήδη πάει σε 500 συναυλίες και μάλιστα την εποχή που η μουσική που ακούει ήταν στην ακμή της....

 

Τώρα ας πούμε για παράδειγμα εγώ που έχω παέι σε 10 συναυλίες και ακούω μουσική συστηματικά εδώ και έξι χρόνια και όχι ότι κάτσει στο ραδιόφωνο και τώρα άρχισα να παίρνω και κανένα cd...λογικό είναι να γουστάρω να βλέπω τις αγαπημένες μου μπάντες να παίζουν live....

 

Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και ένας μύθος και μια αίγλη για τις συναυλίες...τον οποίο λογικό είναι να ξεπεράσουμε όταν βαρεθούμε να χτυπιόμαστε πρώτη σειρά.... :)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εγώ πήγα πρώτη φορά συναυλία γύρω στο 2000. Πρέπει να έχω πάει σε καμιά 30ρια+, αλλά σε γενικές γραμμές δεν ψοφάω. Κατα κύριο λόγο με εκνευρίζει το ότι τα group συνήθως δεν αποδίδουν και τίποτα φοβερό, και ούτως ή άλλως ο ήχος είναι μάπα. Οπότε (όπως έλεγα και παραπάνω) πάς μόνο για το interaction της υπόθεσης. Αλλά δυστυχώς λίγοι performers πραγματικά αλληλεπιδρούν με το κοινό. Γι αυτό και σπάστηκα που δεν είδα τους In Flames τελικά, γιατί σε αυτό είναι καταπληκτικοί. Γενικώς σε live πάω όταν μου αρέσει πολύ το group. Φέτος ας πούμε πήγα στον Roth (ο οποίος ΕΔΩΣΕ ΡΕΣΤΑ!!!), στο Vai και στον Al di Meola. Μπορεί να ξεχνάω και κανέναν.... Και σκέψου ότι στα live πάω και τσάμπα σχεδόν πάντα γιατί γράφω στο www.metal-realm.com και πάλι δε μου κάνει καμιά τρελλή όρεξη να πάω. Επίσης στις περισσότερες συναυλίες μου τη σπάει ο κόσμος που μαζεύεται, γιατί όλοι έχουν ένα άθλιο στυλάκι "εμείς καταλαβαίνουμε την πραγματική μουσική, οι άλλοι όλοι είναι μαλάκες" και μου έρχεται να τους κοπανήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα δει ότι έρχοντε οι Guns & Roses στην ελλάδα υσχήει αυτό? και αν ναι ξέρετε πότε έρχοντε?

 

Ρε παιδια δεν ξέρει κανείς τίποτα?

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όπως μάλλον ξέρετε, έρχεται η Shakira για live στις 20 Ιουλίου. Live στο οποίο θέλω πολύ να πάω, γιατί η Shakira είναι από τις καλύτερες pop artists κατά τη γνώμη μου. Φοβάμαι όμως ότι δε θα πάω. Γιατί η συναυλία γίνεται στο ΟΑΚΑ, στο ΑΝΟΙΧΤΟ (!!!!!!!!!) και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι η προπώληση θα πάει αρκετά καλά ώστε να μην ακυρωθεί το live.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου