Προς το περιεχόμενο

Aκύρωση Συναυλιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπίτι σου έχεις τη σφαγή?Ρέει το αίμα?Πέφτει το ξύλο?Νιώθεις το χτύπημα?Τρέχουν τα δάκρυα?Λούζεσαι στον Ιδρώτα?

 

Με φοβίζεις...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφώνω....Δεν έχω παέι σε πολλές συναυλίες αλλά μου φαίνεται λογικό να μην πάς μόνο και μόνο για τον ήχο....

 

Όλη η συναυλία είναι το ξύλο που παίζει και μετά γυρνάμε και το λέμε στους γνωστούς και λένε τι καμμένοι που είστε...Ή το ότι γυρνάμε χώμα σπίτι μας αλλά παρόλα αυτά λέμε τι τέλεια περάσαμε...Αυτό είναι συναυλία...

 

Και μπορώ να πώ ότι πιο καλά πέρασα σε κάτι άκυρες συναυλίες οι οποίες δεν μπορώ να πώ ότι με ενθουσίασαν απο τον ήχο αλλά το κοινό και η όλη τέλος πάντων επαφή ήταν απόλυτη....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανω μία πρόβλεψη εδώ' date=' αν και θα φανεί ακραία : κλάψτε τες τις συναυλίες. Οι συναυλίες γεννήθηκαν σε μία εποχή που ήταν ο μόνος τρόπος για να ακούσεις μουσική. Στην εποχή της δισκογραφίας διατήρησαν την αίγλη τους με διάφορες μυθολογίες, όπως η επαφή με το κοινό (η μόνη συναυλία που θυμάμαι να υπήρχε επαφή με το κοινό ήταν η συναυλία των Birthday Party στο Σπόρτινγκ), ή η καλύτερη ποιότητα ήχου (βλ. Pink Floyd στην Αθήνα) ή η άμεση αντίληψη της σκηνικής παρουσίας κλπ κλπ.

[/quote']

 

 

Πολύ περίεργη άποψη βρε eye.

 

Δηλαδή η ακρόαση μουσικής είναι κυρίως τεχνικοκεντρική διαδικασία;

 

Ναι, μπορεί στις συναυλίες να κουράζομαι, να ιδρώνω, να με σπρώχνουν, ο ήχος να μην είναι τόσο καλός όσο του dvd, αλλά είμαι ΕΚΕΙ! Και με τις 5 αισθήσεις μου! Και ας είναι ο λαιμός μου κλειστός για τις επόμενες 2 μέρες επειδή τραγούσα τους στίχους...Η μαγεία μιας συναυλίας δεν μετριέται με τη λογική.

 

Γιατί άραγε θυμάμαι την κάθε συναυλία που έχω παει, αλλά θυμάμαι απειροελάχιστα πράγματα από τα dvd που έχω δει;

 

 

Με την ίδια λογική, δεν βρίσκω λόγο που οι άνθρωποι πηγαίνουν στο γήπεδο, σε αγώνες αυτοκινήτου κλπ. Αφού από την τηλεόραση είναι όλα καλύτερα!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπίτι σου έχεις τη σφαγή?Ρέει το αίμα?Πέφτει το ξύλο?Νιώθεις το χτύπημα?Τρέχουν τα δάκρυα?Λούζεσαι στον Ιδρώτα?

 

Με φοβίζεις...

 

Ζωγραφισες 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περίεργη άποψη βρε eye.

 

Είναι λίγο περίεργη' date=' αλλά δώσε της μία ευκαιρία.

 

Δηλαδή η ακρόαση μουσικής είναι κυρίως τεχνικοκεντρική διαδικασία;

 

Τι εννοείς τεχνικοκεντρική; Αν εσένα παίζει η υπηρέτριά σου τσέλο (φτιάχνω τον Takis τώρα) και κάθε πρωί σου παίζει σονάτες του Μπαχ ή διασκευές των Kraftwerk τι τεχνικοκεντρικό υπάρχει σε αυτό; Δεν είναι τεχνικοκεντρικό, είναι ιδιωτικό, όπως και κάθε γνήσια απόλαυση. ¶λλωστε, μέρος της ηδονής του να παρακολουθείς μία συναυλία είναι η πεποίθησή σου ότι οι άλλοι παρευρισκόμενοι μοιράζονται τα ίδια αισθήματα με τα δικά σου, αλλά συμβαίνει πράγματι αυτό; Δοκίμασε την επόμενη φορά να κοιτάς το κοινό αντί για τους καλλιτεχνες, μπορεί να εκπλαγείς.

 

Ναι' date=' μπορεί στις συναυλίες να κουράζομαι, να ιδρώνω, να με σπρώχνουν, ο ήχος να μην είναι τόσο καλός όσο του dvd, αλλά είμαι ΕΚΕΙ! Και με τις 5 αισθήσεις μου! Και ας είναι ο λαιμός μου κλειστός για τις επόμενες 2 μέρες επειδή τραγούσα τους στίχους...Η μαγεία μιας συναυλίας δεν μετριέται με τη λογική.[/quote']

 

Ακριβώς έτσι μιλάει ένας φίλος μου που παρακολουθεί συχνά τις ποδοσφαιρικές εμφανίσεις της αγαπημένης του ομάδας. Όπως βλέπεις, δεν έχει να κάνει με τη μουσική - υπό τις κατάλληλες συνθήκες οποιαδήποτε μάζα κοινού μπορεί να ομαδοποιηθεί και να συμμετέχει σε κοινές δραστηριότητες. Χωρίς να κάνω συγκρίσεις (εκτός από τις αυτονόητες) οι θαμώνες του Κολοσαίου τη βρίσκανε την ώρα που τα λιοντάρια τρώγανε τους ανθρώπους από κάτω.

 

Γιατί άραγε θυμάμαι την κάθε συναυλία που έχω παει' date=' αλλά θυμάμαι απειροελάχιστα πράγματα από τα dvd που έχω δει;[/quote']

 

Χμμμ, ίσως δεν βλέπεις τα κατάλληλα dvd (έτσι αντουάν;;)... Πέραν της πλάκας, η απλή απάντηση είναι ότι δεν πειράζει, διότι τα dvd μπορείς να τα ξαναδείς για να εμπεδώσεις όσα δεν μπόρεσες να εμπεδώσεις την πρώτη φορά, και μάλιστα χωρίς να ξαναπληρώσεις εισιτήριο.

 

Mε την ίδια λογική' date=' δεν βρίσκω λόγο που οι άνθρωποι πηγαίνουν στο γήπεδο, σε αγώνες αυτοκινήτου κλπ. Αφού από την τηλεόραση είναι όλα καλύτερα![/quote']

 

Πράγματι.. και μάλιστα αυτό ακριβώς συμβαίνει, όλο και λιγότεροι άνθρωποι πηγαίνουν στο γήπεδο - και καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς τεχνικοκεντρική; Αν εσένα παίζει η υπηρέτριά σου τσέλο (φτιάχνω τον Takis τώρα) και κάθε πρωί σου παίζει σονάτες του Μπαχ ή διασκευές των Kraftwerk τι τεχνικοκεντρικό υπάρχει σε αυτό; Δεν είναι τεχνικοκεντρικό' date=' είναι ιδιωτικό, όπως και κάθε γνήσια απόλαυση. ¶λλωστε, μέρος της ηδονής του να παρακολουθείς μία συναυλία είναι η πεποίθησή σου ότι οι άλλοι παρευρισκόμενοι μοιράζονται τα ίδια αισθήματα με τα δικά σου, αλλά συμβαίνει πράγματι αυτό; Δοκίμασε την επόμενη φορά να κοιτάς το κοινό αντί για τους καλλιτεχνες, μπορεί να εκπλαγείς.[/quote']

 

Λέγοντας τεχνικοκεντρική εννοούσα την κρίση με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά της (ποιότητα ήχου-εικόνας κλπ). Για τα αισθήματα των διπλανών μου ποσώς ενδιαφέρομαι...Για τα δικά μου, όμως; Δεν ξέρω, νιώθω τα κομμάτιο πιο ζωντανά όταν τα βλέπω να τα εκτελεί ο δημιουργός τους (ή ακόμα και ο διασκευαστής αν το κάνει καλά) live...

 

 

Ακριβώς έτσι μιλάει ένας φίλος μου που παρακολουθεί συχνά τις ποδοσφαιρικές εμφανίσεις της αγαπημένης του ομάδας. Όπως βλέπεις' date=' δεν έχει να κάνει με τη μουσική - υπό τις κατάλληλες συνθήκες οποιαδήποτε μάζα κοινού μπορεί να ομαδοποιηθεί και να συμμετέχει σε κοινές δραστηριότητες. Χωρίς να κάνω συγκρίσεις (εκτός από τις αυτονόητες) οι θαμώνες του Κολοσαίου τη βρίσκανε την ώρα που τα λιοντάρια τρώγανε τους ανθρώπους από κάτω.[/quote']

 

Και; Δεν θεωρώ ότι η μουσική έχει κάποια αποκλειστικότητα στην δημιουργία ανθρώπινων συναισθημάτων. Την σύγκριση με το Κολοσαίο την βρίσκω εντελώς άτοπη και αποσκοπούσα στην δημιουργία εντυπώσεων. Εκτός και αν θες να μου πεις κάτι για την ψυχολογία των μαζών...

 

 

Χμμμ' date=' ίσως δεν βλέπεις τα κατάλληλα dvd (έτσι αντουάν;;)... Πέραν της πλάκας, η απλή απάντηση είναι ότι δεν πειράζει, διότι τα dvd μπορείς να τα ξαναδείς για να εμπεδώσεις όσα δεν μπόρεσες να εμπεδώσεις την πρώτη φορά, και μάλιστα χωρίς να ξαναπληρώσεις εισιτήριο.[/quote']

 

Ενδέχεται μέρος της "μαγείας" να είναι και η όλη διαδικασία της συναυλίας. Πληροφορείσαι την διοργάνωσή της, βγάζεις εισητήριο, κανονίζεις πως θα πας, νιώθεις την προσμονή και την ικανοποίση ή την απογοήτευση έπειτα. Και επιπλέον είσαι εκεί και βιώνεις στιγμή που περνάει, χάνεται και δεν πρόκειται να επαναληφθεί ποτε.

 

 

Εσύ μπορεί να αισθάνεσαι τα ίδια παραγγέλνοντας, περιμένοντας και παρακολουθώντας ένα dvd...Αν είναι έτσι, βλέπουμε τα πράγματα από μια πολύ διαφορετική σκοπιά και πρέπει να μάθουμε να ζούμε μ' αυτό. Θα το ξεπεράσουμε, πιστεύω!

:lol:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι' date=' μπορεί στις συναυλίες να κουράζομαι, να ιδρώνω, να με σπρώχνουν, ο ήχος να μην είναι τόσο καλός όσο του dvd

[/quote']

 

 

Ααααχ γι αυτό προτιμώ πάντα στις μεγάλες συναυλίες να κλείνω εισητήριο για τους καθήμενους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνδιαφερουσα η αποψη του eye ,

(και φυσικα κατανοητοτατες και δικαιολογημενες οι οποιες αντιδρασεις σε αυτην ) ,

αλλα μου θυμιζει τον κολητο μου πριν πολλα πολλα χρονια οταν πηρε και ειδε πρωτη φορα dvd σε μια μεγαλη και ακριβη τηλεοραση που μολις ειχε αγορασει. Για πρωτη ταινια πηρε μια .... τσοντα.

Τον ρωταω λοιπον την αλλη μερα , "Πως πηγε, πως σου φανηκε?" .

"Αστα", μου λεει , " σα να γ@μας ! "

 

:):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν θες να μου πεις κάτι για την ψυχολογία των μαζών...

 

Βέβαια, σε αυτό ακριβώς αναφέρομαι.

 

Κοίτα, δε νομίζω ότι βλέπει κάποιος από τους δυό μας από κάποια γωνία θέασης που δεν έχει ο άλλος - αντίθετα είμαι σίγουρος ότι αυτά που προτείνω σου είναι γνωστά. Η μόνη διαφορά μας, έχει να κάνει με την σπουδαιότητα που αποδίδουμε στα ζητήματα αυτά.

 

Εγώ δε λέω ότι δεν πρέπει να γίνονται συναυλίες. Απλά λέω ότι στην εποχή μας οι συναυλίες δεν είναι πλέον ο πρωτεύον τρόπος για να έρθει κάποιος σε επαφή με μουσικό υλικό.

 

Για πες μου κάτι (δε ρωτώ ρητορικά, πράγματι αναρωτιέμαι): θα είχες ποτέ μουσική ζωή στην οποία θα έκανες μόνο συναυλίες, αλλά όχι δίσκους και όχι dvd; Αν η απάντηση είναι "όχι" τότε η επόμενη ερώτηση είναι "γιατί;".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνδιαφερουσα η αποψη του eye ' date='

(και φυσικα κατανοητοτατες και δικαιολογημενες οι οποιες αντιδρασεις σε αυτην ) ,

αλλα μου θυμιζει τον κολητο μου πριν πολλα πολλα χρονια οταν πηρε και ειδε πρωτη φορα dvd σε μια μεγαλη και ακριβη τηλεοραση που μολις ειχε αγορασει. Για πρωτη ταινια πηρε μια .... τσοντα.

Τον ρωταω λοιπον την αλλη μερα , "Πως πηγε, πως σου φανηκε?" .

"Αστα", μου λεει , " σα να γ@μας ! "

 

:):):)[/quote']

 

happy8km.giflachen.gif

 

Μου βγήκε ο καφές απ' την μύτη ρε συ boody! :P

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου