Προς το περιεχόμενο

Fender Tele Japan...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και ένας ΣΩΣΤΟΣ τεχνικός ήχου, θα καταλάβει ΠΑΡΑ πολύ καλα με ένα απλό ανοιχτό μι μινόρε ακκόρντο αν ακούγεται σωστά η κιθάρα.

 

και μην ξεχναμε βεβαια οτι ουτε ο ORVILLE GIBSON ουτε ο LEO FENDER επαιζαν κιθαρα.. 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δε νομίζω πως ο howe έχει ασχοληθεί με κολλητήρι' date=' ούτε έχει πάει σε ένα μαγαζί να σηκώσει 20 μαγνήτες και να κάτσει να πειραματιστεί.αυτοί οι κιθαρίστες απλώς λένε "μου αρέσει"-"δε μου αρέσει". :wink:

 

και ένας ΣΩΣΤΟΣ τεχνικός ήχου, θα καταλάβει ΠΑΡΑ πολύ καλα με ένα απλό ανοιχτό μι μινόρε ακκόρντο αν ακούγεται σωστά η κιθάρα.

 

πάρε για παράδειγμα τον καγμάκη...δεν τον έχω ακούσει να παίζει, αλλά δε νομίζω πως θα τρέχει πιο γρήγορα και από τον Κεντέρη :lol: όμως αν του πεις να σου φτιάξει μία κιθάρα ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, δε νομίζεις πως θα βγει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θα του πεις? :wink:[/quote']

 

esp καταρχας μην κολλας να μου την λες οσο γουσταρεις,δεν εχω κανενα προβλημα και οσο και αν μαλωνουμε μετα απο λιγα λεπτα εγω προσωπικα τα ξεχναω ολα..(οκ σχεδον ολα.. :lol: ).

 

ΑΛΛΑ...δεν φανταζεσαι ποσο λαθος εχεις σε ολα τα παραπανω..και στο λεω αυτο γιατι κολλητος μου συναναστρεφεται στην αμερικη με καποιους απο τους κιθαριστες που προανεφερα και μιλανε ασταματητα για gear και πειραματισμους...δεν φανταζεσαι ποσο πορωμενοι ειναι με τον ηχο και ποσο την ψαχνουν με τον ηχο απο μονοι τους :wink:

 

superfunk ο suhr ομως παιζει κιθαρα και γι αυτο δεν θα δεις ποτε κουπι suhr(οκ ποτε δεν ξερεις).....fender και gibson ομως ιδιαιτερα στα ...παλια τα χρονια θα δεις...δεν ξερω βεβαια αν σε αυτο φταιει μονο το γεγονος οτι δεν επαιζαν κιθαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν θα διαφωνήσω ότι κάποιος πρέπει να είναι κιθαρισταράς για να κρίνει ένα όργανο (εξαρτάται βέβαια τι εννοούμε κιθαρισταράς...) Εγώ πχ θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά ικανό να κρίνω ένα όργανο' date=' αλλά κιθαρισταρά δεν θα με έλεγα... :roll: [/quote']

 

ναι οκ ημουν λιγο υπερβολικος :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

esp καταρχας μην κολλας να μου την λες οσο γουσταρεις' date='δεν εχω κανενα προβλημα και οσο και αν μαλωνουμε μετα απο λιγα λεπτα εγω προσωπικα τα ξεχναω ολα..(οκ σχεδον ολα.. :lol: ).[/quote']

 

 

απλά την γνώμη μου θέλω να πω ο άνθρωπος.

λέω ό,τι λέω για να μην πέσουν παρεξηγήσεις σαν τις ιστορικές μάχες σου με τον superfunk :lol:

 

 

ΑΛΛΑ...δεν φανταζεσαι ποσο λαθος εχεις σε ολα τα παραπανω..και στο λεω αυτο γιατι κολλητος μου συναναστρεφεται στην αμερικη με καποιους απο τους κιθαριστες που προανεφερα και μιλανε ασταματητα για gear και πειραματισμους...δεν φανταζεσαι ποσο πορωμενοι ειναι με τον ηχο και ποσο την ψαχνουν με τον ηχο απο μονοι τους :wink:

 

 

αυτό που θέλω να πω, είναι πως σαφώς και ψάχνουν.

όμως πόσοι από αυτούς χωρίς έναν τεχνικό δίπλα τους θα έφτιαχναν τέτοιον ήχο?

 

δε νομίζω π.χ. ο howe πέρα από τα μαθήματα που έχει, τα σεμινάρια και ό,τι άλλο κάνει να κάθεται και να ξοδεύει ώρες αλλάζοντας μαγνήτες και μπράτσα στην suhr του. :lol:

 

θα λέει στον τεχνικό του "ρε jimάκο (εντελώς τυχαίο όνομα.το διάλεξα γιατί είναι καθαρό αμερικάνικο.πως λέμε jim beam? :lol: ), για άλλαξε μου 4 μπράτσα και 14 μαγνήτες να δω τι θα βγει...για αυτήν την ηχογράφηση θέλω να είναι έτσι και έτσι ο ήχος".ο "jimάκος" θα του λέει π.χ. "ναι...αλλά αν θέλεις ΚΑΙ αυτό ΚΑΙ το άλλο, δεν θα έχεις σωστή ισορροπία στον ήχο σου".

 

και θα πλακώνεται ο τεχνικός να βγάλει ό,τι έχει στο κεφάλι του ο κάθε howe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω ότι και αυτοί είναι... μικρά παιδιά σαν εμάς, ενθουσιάζονται, παραμυθιάζονται, απογοητεύονται, μαλώνουν με τους φίλους τους και φτου κι'απ'την αρχή. :wink:

 

Ειλικρινά δεν εμπιστεύομαι τίποτα πέρα απ'τα αυτιά και τα δάκτυλά μου, αλλά ακούω τι λέει ο άλλος... απλώς δεν παίρνω σοβαρότερα τον Holdsworth ας πούμε από το Θανάση το φίλο μου. :wink:

 

Καταλαβαίνω πάντως όταν κάποιος σκάει ένα φορτηγό λεφτά για μια Les Paul ενώ η 'λογική' λέει ότι μια πιο φτηνή ιαπωνική θα ήταν καλύτερη.

 

Για το mojo ρε γαμώτο!! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω πάντως όταν κάποιος σκάει ένα φορτηγό λεφτά για μια Les Paul ενώ η 'λογική' λέει ότι μια πιο φτηνή ιαπωνική θα ήταν καλύτερη.

 

Για το mojo ρε γαμώτο!! :lol: :lol:

 

μην το γελας καθολου... :lol: :lol:

μετραει δεν μετραει; :)

σε εμενα τουλαχιστον ναι... 8)(αν ειναι και η κιθαρα τελεια εννοειται...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν εμπιστεύομαι τίποτα πέρα απ'τα αυτιά και τα δάκτυλά μου, αλλά ακούω τι λέει ο άλλος... απλώς δεν παίρνω σοβαρότερα τον Holdsworth ας πούμε από το Θανάση το φίλο μου.

 

εντάξει τότε ...γιατι μπαίνεις σε κιθαρομουσικό forum?!?!?!?! κάτσε και μίλα με τον σουβλατζή σου τον Θανάση...που είχε μια παλιά Squier κάπου πεταμένη ανάμεσα στον ψυγειοκαταψύκτη και στις πίτες....

 

γιατι πως να το κάνουμε!!!! ο φίλος μου ο Μπάμπης...όταν εκφέρει κιθαριστική άποψη...την επόμενη μέρα που μιλάω με τον Holdsworth...με ρωτάει τι μου είπε ο mpampis...!!!! και μετά ο holdsworth μιλάει με τον henderson...και αυτός με τον landau...για τον Mpampis απο το Ελλάντα...και πέρνουν όλοι σοβαρά την άποψη του...γιατί έχει την ίδια βαρύτητα με την δική τους....γιατί κιθαρίστες δεν είμαστε όλοι?!?! τι διαφορά έχει?!?!? :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε εδώ ρε παιδιά... σαν μέρος της πάγιας τακτικής μου αποφεύγω να διαβάζω τόσο... εξειδικευμένα threads όσο αυτά που μιλάνε για κιθάρες (δηλαδή μοντέλα κιθαρών) καθότι μου ανεβαίνει η πίεση.

 

Βλέπω όμως ότι και σε άλλους ανεβαίνει η πίεση αλλά και ότι δεν ξέρουν να συγκρατήσουν την λίμπιντό τους. Αυτό που έγραψες NightCrawler είναι απαράδεκτο. Έχε το θάρρος να ζητήσεις επιτόπου συγνώμην αλλιώς θα έχουμε κλειδώματα (αν όχι διαγραφές).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1.000.000.000

Ας ρίξουμε τους τόνους. Προτιμώ να ακούσω μία ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εμπειρία κάποιου μέλους με την κιθάρα αν την έχει ακουμπήσει όταν διαβάζω το ΘΕΜΑ τέλε Fender Japan και όχι αηδίες....... που παραπέμπουν ο μπαμπάς μου ξέρει καράτε και θα δεις τι θα πάθεις (κουβέντες από δευτέρα Δημοτικού.... ) και ακόμα πιό χονδροιδέστατα και μη τιμητικά σχόλια ........ παρακαλώ πολύ κύριε nightcrawler...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον διεγραψα τα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ σχολια του προφανως τρομακτικα εκνευρισμενου μελους μας μια & δεν μπορω να φανταστω οτι καποιος με συναισθηση & λογικη θα εγραφε τετοια πραγματα.... :cry:

 

Προς θεου ρε παιδια....για ΚΙΘΑΡΕΣ μιλαμε οχι για την απελευθερωση της ΚΥΠΡΟΥ!!!!!!!

 

Στο πρωτο παρομοιο δημοσιο σχολιο θα ΚΛΕΙΔΩΣΩ το θεμα & θα εισηγηθω διαγραφη οποιου μελους παρεκτραπει ξανα με τετοιο τροπο :twisted:

 

Παρεμπιπτοντως υπαρχουν και τα πμ για την επιλυση προσωπικων διαφορων....αν και ειναι αστειο να δημιουργουνται διαφορες για μ.....κιες σαν "την τελεια κιθαρα" 8O

 

αυτα.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου