Προς το περιεχόμενο

Graham Coxon Signature Telecaster !!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συμφωνω ρε νικο και παλι ομως πως ο ηχος αυτου που μοιαζει με πολλων αλλων να εχει επιρεασει ποιο πολυ απο εναν original ηχο ?? ερωτηση κανω μην βαρεσετε

 

οντως ο ηχος του Deml μοιαζει με πολλων αλλων (πανω απο ολα με αυτον του EJ) σε αντιθεση με αυτον του Coxon που μοιαζει μονο στον....εαυτο του...ισως πρεπει λοιπον το πρωτο βημα (το δευτερο ειναι να γραψεις τραγουδαρες που να τα τραγουδανε καθημερινα εκατομμυρια ανθρωποι σε ολο τον κοσμο και ειναι πιο δυσκολο) να ειναι να ξεκινησεις με ενα original ηχο/παιξιμο/ιδεα & ας μην εισαι και τοσο τεχνικος....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οπ! Τώρα το είδα αυτό:

 

το θεμα δεν ειναι ποσο τεχνικος εισαι στην κιθαρα οσο το τι emotion βγαζεις - μην συγκρινεις ρομποτ με ανθρωπο

 

Εννοείς ότι ο EJ είναι ρομπότοπαίχτης χωρίς feeling; Αν ναι, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπ! Τώρα το είδα αυτό:

 

Εννοείς ότι ο EJ είναι ρομπότοπαίχτης χωρίς feeling; Αν ναι, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

 

Ρε παιδια μη τρελλαθουμε κι ολας....ο EJ ειναι...εξωγηινος...κιθαριστας..."αλλου" επιπεδου....(εκει που...παιζουν οι...θεοι...)....μαλλον κατι αλλο θελει να πει ο Μεσαλιωνας....και μπερδευτηκε.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουκλάρα με τα όλα της. Δεν πρόσεξα πρόταση πρόταση το thread να δω αν αναφέρθηκε πάντως εκτός από limited edition είναι και αποκλειστικά στην Ευρώπη, τρεχάτε! Πολύ κρίμα που δεν έχω ανάγκη/λεφτά για άλλη κιθάρα tele, είναι πανέμορφη και ωραία ιδέα για project partscaster

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

"... when it comes to coaxing magical sounds out of a Fender Stratocaster, Deml has one of the surest pairs of hands in this world."

 

Jude Gold,

Guitar Player Magazine

 

συμφωνω ρε νικο και παλι ομως πως ο ηχος αυτου που μοιαζει με πολλων αλλων να εχει επιρεασει ποιο πολυ απο εναν original ηχο ?? ερωτηση κανω μην βαρεσετε

 

@Jazzjoker το θεμα δεν ειναι ποσο τεχνικος εισαι στην κιθαρα οσο το τι emotion βγαζεις - μην συγκρινεις ρομποτ με ανθρωπο και ο johnson παιζει και με gibson - ενω π.χ. ο deml παιζει κατα 99% με fender οπως και ο coxon

 

Αν και απευθύνεσαι σε άλλα μελη ελπίζω να μην πειράζει να σου απαντήσω κι εγώ.

 

Θεωρώ ότι είναι πολύ πιο δύσκολο να "βαλεις" κιθάρες σε album όπως το the great escape με τον τρόπο που το έκανε ο Coxon παρά να κάνεις αυτό που κάνει το τυπάκι που ποστάρεις.

Και ο ήχος του έχει υπάρξει "trademark" με την κατά καιρούς χρήση εφέ τα οποία ακόμα και σήμερα συζητιούνται σε fora πολύ πιο απαιτητικά σε ζητήματα ήχου από το noiz.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και απευθύνεσαι σε άλλα μελη ελπίζω να μην πειράζει να σου απαντήσω κι εγώ.

και ο johnson παιζει και με gibson - ενω π.χ. ο deml παιζει κατα 99% με fender οπως και ο coxon

 

Θεωρώ ότι είναι πολύ πιο δύσκολο να "βαλεις" κιθάρες σε album όπως το the great escape με τον τρόπο που το έκανε ο Coxon παρά να κάνεις αυτό που κάνει το τυπάκι που ποστάρεις.

Και ο ήχος του έχει υπάρξει "trademark" με την κατά καιρούς χρήση εφέ τα οποία ακόμα και σήμερα συζητιούνται σε fora πολύ πιο απαιτητικά σε ζητήματα ήχου από το noiz.

 

 

 

ακριβως.

 

αυτος,ο Marr,o Εdge & 2-3 αλλοι εχουν ουσιαστικα καθορισει αυτο που λεμε "συγχρονος κιθαριστικος ηχος" ειδικα στη Βρεττανια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τομ παίξιμο του Coxon είναι ζήτημα αισθητικής ενώ του Πωστονείπαμε είναι ζήτημα τεχνικής.

 

Γενικά είναι πολύ πιο δύσκολο να αποκτήσεις αισθητική γιατί απαιτεί νοητικό επίπεδο και κουλτούρα. Το πρώτο το δίνει μάλλον η φύση και άρα είναι ανεκτίμητο και το δεύτερο είναι ακόμη πιο δύσκολο γιατί προϋποθέτει το πρώτο αλλά εξαρτάται κι από ένα σύνολο άλλων συνθηκών (κοινωνικό περιβάλλον κ.λ.π.)

 

Tο να μάθεις από την άλλη να παίζεις καλά ένα όργανο είναι ζήτημα εξάσκησης και κάτι που μπορεί να καταφέρει εύκολα ο μέσος άνθρωπος αν διαθέσει τον χρόνο. Και πάλι αξίζει θαυμασμό αν καταφέρεις να γίνεις η Callas, ο Rachmaninov ή ο Coltrane αλλά πραγματικά εγώ μόνο σε τέτοια επίπεδα μπορώ να το θαυμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μη τρελλαθουμε κι ολας....ο EJ ειναι...εξωγηινος...κιθαριστας..."αλλου" επιπεδου....(εκει που...παιζουν οι...θεοι...)....μαλλον κατι αλλο θελει να πει ο Μεσαλιωνας....και μπερδευτηκε.... :)

ακριβως - εγω απλα ηθελα να πω οτι ο ανθρωπος δεν παιζεται απλα...........γι'αυτο τον λεω "ρομποτ"

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εχω ακουσει και μερικα πιο "συμβατικα" σολος του Coxon οπου ο τυπος και τεχνικα

γαζωνει.Περα απ το οτι το παιξιμο του κανει μπαμ απ τις πρωτες νοτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου