Προς το περιεχόμενο

ΚΑΙ εγώ Blues!!!


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπλουζ είναι να σου έχουν τελειώσει τα τσιγάρα και ο μπακάλης να έχει κλειστή την πόρτα του μαγαζιού (για να μη φύγει η δροσά) και να πέρδεται.

μπαρδόν?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tιμη και δοξα!Μεσα σε λιγα λεπτα εκανες σκονη ολους του επιδόξους μπλουζιστες.

Περα απο πλακα ακουγεται ωραιο και εχει μερικες φρασεις πολυ καλες.Νομιζω με καλυτερη μειξη θα ακομα πιο καλο.

Ηρθε νομιζω η ωρα για το ντουετο.

Respect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλουζ είναι να σου έχουν τελειώσει τα τσιγάρα και ο μπακάλης να έχει κλειστή την πόρτα του μαγαζιού (για να μη φύγει η δροσά) και να πέρδεται.

 

Καλα μιλαμε οτι εσυ ζεις σε πραγματικη μπλουζ πολη....

 

Ακου τσιγαρα απο τον μπακαλη....εχω να το δω αυτο απο το 1946 που εκανα περιοδεια στο νοτο με τον Jim Beam Cooker.... (ξερεις το κλασσικο route που ο μεσος Ελλην μουσικος ακολουθει...τα joints των brothers στην Alabama,Missisipi,Georgia...τα κλασσικα μωρε...φανταζομαι τα εχεις φαει στη μαπα και εσυ απο παιδακι... )  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν δεν σχολιάσει ο Νέστωρ...δεν έχει τίποτα....

Πωλούνται 4 Fender Stratocaster & 2 Gibson Les Paul.

Είχα μια ελπίδα με τον Gregg να μάθω κάτι, δυστυχώς μετά απ' αυτό κατάλαβα ότι το μπλουζ δεν μαθαίνεται. 'Η το 'χεις ή δεν το 'χεις.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωλούνται 4 Fender Stratocaster & 2 Gibson Les Paul.

Είχα μια ελπίδα με τον Gregg να μάθω κάτι, δυστυχώς μετά απ' αυτό κατάλαβα ότι το μπλουζ δεν μαθαίνεται. 'Η το 'χεις ή δεν το 'χεις.

Mην σε παίρνει από κάτω....θα αφήσουμε τη κλίκα από τη Βόρεια Ελλάδα να κάνει ότι θέλει?...έλα να σου κάνω κανένα φροντιστήριο.... ;)

 

ΥΓ τη Gibson μην τη πουλήσεις ::)...τις άλλες...δρόμο!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κούρασε να το ακούσω και να διακρίνω τι γίνεται μέσα στο κομμάτι.

Πωωω ρε φίλε μαμάς και δέρνεις.  :o :o :o :o

Το καλύτερο και πλουσιότερο, ψηλότερο, γρηγορότερο και βαθύτερο blues που έχω την τιμή να υποφέρω.

Τέτοια ηχάρα δεν έχω ξανακούσει τα τελευταία διόμιση λεπτά.

Τέτοιο συναίσθημα έχω να συναντήσω από σήμερα το πρωί πριν το ξύρισμα.

Αν σκεφτείς ότι τα ντραμς είχαν τις σωστές εντάσεις και η lead σου κιθάρα ήταν υποφερτή (αν και κούρασε λίγο μετά το 0:01 - akiro piatini moment) μπορείς να ενώσεις τις υπερδυνάμεις σου με τον Superfunk και να μεγαλουργήσετε σε blues στιγμές που θα κάνουν πραγματικά τον κόσμο να κλαίει.

Σε ευχαριστούμε φίλε Marathon που κάνεις την Αυγουστιάτικη εργασία μας να φαίνεται ευχάριστη (ειδικά μετά το 2:36).

 

Αν κατάλαβα καλά, αυτοί οι 2 θέλουν να καπηλευτούν τη φήμη και αίγλη που έχω αποκτήσει ως σκληρός. :P

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα παντως μου αρεσε.Αν και blues, δεν το λες,  εχει μια ατμοσφαιρα βγαλμενη απο τα rock  των  70ς  που σε μελαγχολει.Η μιξη διορθωνεται πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε.

Για τα γούστα μου πολύ ωραίο.

Είναι blues με την παραδοσιακή έννοια?? Σίγουρα όχι. Όμως ΕΙΝΑΙ blues (ένα ιδίωμα που οι αλληλεπιδράσεις του με άλλα είδη - βλέπε jazz, fusion, ακόμα και avantgarde είναι έντονες ως σχετικά απλή, συγκεκριμένη και με traditional ρίζες μουσική έκφραση, που δίνει "χώρο").

 

Το ύφος του κομματιού, η αισθητική, το παίξιμο, ακόμα και ο τρόπος "διαπραγμάτευσης" του είδους μου θύμισε Bill Frisell.  :o

 

Αν "πήγαινε και προς κάπου" (μοιάζει να μην έχει κατεύθυνση) θα ήταν ακόμα καλύτερο. ;)

 

Βρε Μαραθώνα μήπως να την έκανες συχνότερα την προσπάθεια?  :)

 

Και όμως...ζώ μέσα στις φυτείες (από καλάμια) του Μαραθώνα...αλίμονο στους bluesmen των Αμπελοκήπων και της Κυψέλης :D...

Καλά τώρα, εδώ και ο Μητροπάνος "σε μια στοίβα καλαμιές αποκοιμήθηκε" κάποτε. Ρε λες να είναι bluesman? ;D

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τώρα, εδώ και ο Μητροπάνος "σε μια στοίβα καλαμιές αποκοιμήθηκε" κάποτε. Ρε λες να είναι bluesman? ;D

 

δεν ξέρω εάν ο Μητροπάνος είναι bluesman...αλλά ξέρω ότι είναι γέιτονας γιατί έχει εξοχικό πολύ κοντά μου στο Μαραθώνα. ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου