Προς το περιεχόμενο

που φτανει κανεις για μια αγγελια...


Elixir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω προσωπικα δεν ειμαι του παζαριου σε οτι ψωνιζω,αν γραφει 1000 για μενα σημαινει  οτι κοστιζει 1000 και οχι 900.

Βεβαια κανω το λαθος να περιμενω το ιδιο και σε οτι προσπαθω να πουλησω,αλλα εχω διαπιστωσει οτι αν για κατι που τα 1000 πχ ειναι μια καλη τιμη εσυ πεις 500,θα σε παρει καποιος τηλεφωνο για 400 και να του το πας και σπιτι του (συνηθως ρωτανε αν εχεις και καμια αδερφη γυρω στα 21, 49 κιλα κλπ  ;D )

Τελοσπαντων,στην επομενη αγγελια που θα βαλω θα βαλω την τιμη (πχ 500) και μεσα σε παρενθεση θα γραψω: (600 για παζαρια) μηπως και γινει πιο σαφης η τελικη τιμη για καποιους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όταν πουλάς πάντα σε ρωτούν "μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο;" για να σε κάνουν να ντραπείς να πεις "όχι" κάνοντας τον "κακό" της υπόθεσης

 

και πράγματι πρέπει κανείς να βάζει παραπάνω αρχική τιμή ώστε ο κολλημένος παζαράκιας να αισθανθεί πως σε "κέρδισε" όταν ρίξεις την τιμή στο ποσό ακριβώς που σκόπευες να πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι το κακο εκει ειναι.

Στο οτι θελουμε να πουλησουμε κατι και το βαζουμε λιγο πιο ψηλα για να πεσει η τιμη εκει που θελουμε μετα το παζαρι.

Ειναι κοινη τακτικη, ισως για αυτο η πρωτη ερωτηση ειναι αν γινεται τιποτε καλυτερο. Επειδη δυστυχως οι πωλητες ακολουθουν αυτη την τακτικη, δικαιολογημενα επειδη ξερουν  οτι θα πεσει παζαρι.

Επισης λαθος για εμενα ειναι αγγελια του στυλ: 300 ευρω( τιμη συζητησιμη).

Ειναι σα να λες δεχομαι παζαρια.

 

Θες να πουλησεις κατι; Κανε μια ερευνα ποσο περιπου πωλειτε και αν δεν εχεις αμεση αναγκη τα λεφτα, βαλε μια καλη τιμη για εσενα.

Αν δε το πουλησεις, κατεβασε την τιμη μεχρι να πωληθει ή κρατα το και μη το πουλας-χαριζεις.

 

Αλλα παντα η τιμη που λεει μια αγγελια να ειναι αυτη η τιμη, ουτε παζαρια απο τον αγοραστη, ουτε ελαστικοτητα απο τον πωλητη.

 

Ιδανικα πραγματα θα μου πεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδανικα πραγματα θα μου πεις....

 

ακριβώς, και γι' αυτό ανεφάρμοστα

 

τσιμπάς λίγο την τιμή, μετά "υποχωρείς" και πέφτεις, ο αγοραστής αισθάνεται σπουδαίος που σε κατέβασε, κι οι δύο κάνετε αυτό που θέλατε να κάνετε, πάμ' παρακάτ'  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Delta 66 δεν θα συμφωνήσω καθόλου με το "αν δεν σκύψεις δεν σε καβαλάνε". Το θέμα είναι να μπορέσεις να κάνεις ότι μπορείς για να εξυπηρετήσεις και την άλλη πλευρά. Αν ο άλλος δεν εκτιμά την όποια προσπάθεια δεν σημαίνει ότι φταίω εγώ που με καβαλήσανε. Μάλλον φταίει ο άλλος που δεν έχει τρόπους.

Συμφωνοι αλλα μη κανεις και παραπονα μετα αν ο αλλος δεν ειναι τοσο "συνεργασιμος".

Αν δεν θελεις να εχεις προβληματα που εχουν αποτελεσμα τα παραπονα, βαλε την αγγελια σου με τις απαραιτητες πληροφοριες για το προιον οπως και φωτο, γραψε την τιμη, ανεφερε ενα τροπο παραλαβης και πληρωμης που δεν αφηνει περιθωρεια "παρεξηγησης" και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Delta 66 συμφωνώ μαζί σου. Εννοείται ότι στις αγγελίες μου υπήρχαν όλες οι πληροφορίες σχετικά με το τι δίνω (τιμή,περιοχή που μένω,φωτογραφίες μέχρι και links για περισσότερες πληροφορίες). Τώρα αν ο χ ψ άλλος βλέπει πχ ένα midi controller και επειδή έχει faders νομίζει ότι είναι κονσόλα δεν είναι δικό μου λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα, και μαμω τισ φασεις συμβαινουν πολλες φορες ;)

τωρα γελαω αλλα εκεινη την ωρα σου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλί >:(

παρεπιπτωντος περιμενω καποια χρηματα πισω απο ενα παλικαρι επειδη αλλαξε γνωμη και

θα κρατησει το αντικειμενο που ειχε σε αγγελια, πιστευω θα τα παρω πισω. :)

και δεν εκανα και παζαρι στην τιμη ουτε ευρο.

Το καλο ειναι οτι πολλες φορες δημιουργουνται σχεσεις εμπιστοσυνης μεταξυ μας

και μπορουμε να ειμαστε με καποια μελη πολυ οκ, και ανταλλασουμε και πουλαμε αγοραζουμε μεταξυ μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε μου :), πιστευω θα τα παρω δεν ειναι και καμια περιουσια αλλα απλα να αναφερω μια εμπειρια απο τις περιεργες που συμβαινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς δεν είναι όλοι έτσι. Έχω πάρει και έχω δώσει πολλά πράγματα μέσω των αγγελιών του noiz και με τους περισσότερους δεν υπήρξε πρόβλημα. Είναι όμως αρκετοί αυτοί που δημιουργούν τέτοιες καταστάσεις. Στην αρχή αναρωτιόμουν "Καλά όλοι οι τρελοί σε μένα έπεσαν"; Έχει όμως και τι πλάκα του ώρες ώρες όπως είπες και συ και έχει ακόμη περισσότερη πλάκα που γράφει ο καθένας στο θεματάκι που αρχίσαμε το τι κουλό του έχει συμβεί. Βέβαια εκτός από πλάκα είναι και πολύ διδακτικό στο τι να προσέχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου