Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στην ηχογράφηση μέσω v-amp3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνέχεια παλαιότερης ανάρτησής μου:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176543.0

επανέρχομαι 11/2 χρόνο μετά,γιατί, δυστυχώς, δεν έχω βρει ,ακόμα, λύση. :'(

 

  Ανακεφαλαιώνοντας,η κατάσταση έχει ως εξής:

Συνδέω την κιθάρα μου στο v-amp3 και από εκεί, μέσω της εξωτερικής USB κάρτας ήχου UCA222, στον υπολογιστή μου,που τρέχει με windows vista.

Όλα φαίνεται να γίνονται σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης:

http://www.behringer.com/assets/UCA222_P0A31_M_EL.pdf

Ωστόσο, είναι βέβαιο πως κάνω κάτι λάθος, είτε στις συνδέσεις είτε στις ρυθμίσεις των παραμέτρων, μια και δεν έχω ήχο από τα ηχεία του υπολογιστη και δεν είναι δυνατό να κάνω ηχογράφηση.

Να σημειωθεί, πως τα προγράμματα, που χρησιμοποιώ είναι το REAPER και το AUDACITY, καθώς και ότι έχω κατεβάσει και εγκαταστήσει τους drivers, που απαιτεί η κάρτα ήχου.

 

Μπορεί κάποιος από εσάς να με βοηθήσει,αναφέροντάς μου τα βήματα, που πρέπει να ακολουθήσω, από την αρχή,αναλυτικά και απλά, τόσο στις συνδέσεις όσο και στις ρυθμίσεις του υπολογιστή και των 2 προαναφερθέντων προγραμμάτων,σαν να μιλάει σε πεντάχρονο,γιατί δεν το χωράει το μυαλό μου,που τόσο καιρό δε βρίσκω το λάθος :-[ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η UCA222 είναι απαραίτητη; αν δεν κάνω λάθος το v-amp3 συνδέεται κατευθείαν στον Η/Υ μέσω USB

 

οι οδηγίες βήμα-βήμα που ζητάς βρίσκονται στο εγχειρίδιο, αν τις ακολουθείς πιστά αλλά δεν βγάζεις άκρη... δοκίμασε σε κάποιο άλλο Η/Υ...

 

αν και υπάρχει πιθανότητα η μετάφραση να είναι χάλια (όπως τόσο συχνά συμβαίνει), βλέπω έχεις το ελληνικό εγχειρίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βγαλεις τα (s)vista, γιατρεια δεν θα δεις  ;D

Επειδή δε θέλω να βάλω "σπασμένα" τα 7, δεν το βλέπω τώρα στα κοντά.. :-\

 

η UCA222 είναι απαραίτητη; αν δεν κάνω λάθος το v-amp3 συνδέεται κατευθείαν στον Η/Υ μέσω USB.....

.....αν και υπάρχει πιθανότητα η μετάφραση να είναι χάλια (όπως τόσο συχνά συμβαίνει), βλέπω έχεις το ελληνικό εγχειρίδιο

Τόσο καιρό με το αγγλικό εγχειρίδιο παιδεύομαι και είπα μήπως ξέχασα και τα αγγλικά που ξέρω,γι'αυτό πόσταρα το ελληνικό.

Όσο για την UCA222, μάλλον είναι απαραίτητη (σε όλα τα σχεδιαγράμματα στο εγχειρίδιο η συνδεση σε pc γίνεται μέσω αυτής). ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δε θέλω να βάλω "σπασμένα" τα 7, δεν το βλέπω τώρα στα κοντά.. :-\

Μην περιμενεις να γραψεις με vista μεχρι τοτε  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην περιμενεις να γραψεις με vista μεχρι τοτε  ;)

Τόσο χάλια;  ??? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, σύμφωνα με τα γραφόμενά σας, όλο το πρόβλημα εντοπίζεται στα vista;

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις, πχ της κάρτας ήχου ή στο Reaper;

πχ για να ακουστεί η κιθάρα είτε στο Reaper είτε στο Audacity, θα πρέπει να φορτώσω κάποιο vst τύπου Guitar Rig ή θα έπρεπε να παίζει με τους ήχους του v-amp3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου