Προς το περιεχόμενο

Αγορά combo λαμπάτου ενισχυτή έως 50w. Συμβουλές;


Vasmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε η ώρα να θίξω ένα πολυσυζητημένο μεν,διαφορετικό για τον καθένα δε θέμα.Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.Για ένα σωρό λόγους τόσα χρόνια την έχω βγάλει με προσομοιώσεις και transistor.Τώρα πλέον ως πρωτοετής φοιτητής επιλέγω να γυρίσω σελίδα και να αγοράσω τον πρώτο μου λαμπάτο με την προοπτική να είναι μια σοβαρή επένδυση που θα έχω για χρόνια αλλά και να αποτελέσει την καλύτερη δυνατή βάση για τον ήχο μου.

To make a long story short , παραθέτω τα κριτήρια που θέλω να πληροί ο ενισχυτής:

 

1)Να είναι combo

2)Να μην υπερβαίνει τα 50 watts

3)Να έχει fx loop

4)Να μην είναι too heavy.Τον αγοράζω με την προοπτική να με ακολουθεί σε προβες,studio και live!

5)Να έχει κατά το δυνατόν ΑΨΟΓΑ καθαρά και να αποτελεί ΤΕΛΕΙΑ βάση για τα πετάλια μου

6)Εκτός από το καθαρό κανάλι,ένα OD κανάλι θα ήταν καλοδεχούμενο.

7)Θέλω να είναι ο ορισμός του VERSATILE ενισχυτή.Να μπορεί να σταθεί αξιοπρεπώς σε διάφορα είδη(γι'αυτό τον θέλω πεταλομηχανή). Ενδεικτικά: blues-rock-fusion και το μέγιστο gain που θα χρειαστώ θα είναι για hard rock.

8 )Ένα built in reverb θα ήταν χρήσιμο,αλλά μη βασίσετε τις προτάσεις σας σε αυτό! ;D

9)Να μην υπερβαίνει τα 900 E

 

Θέλω μια πρώτη γνώμη από όλους όσους μπορούν να βοηθήσουν.

Όλες οι προτάσεις θα δοκιμαστούν αν είναι δυνατό,το Σεπτέμβρη που θα ανέβω Αθήνα για δοκιμές!

 

Δύο ενισχυτές που καλώς ή κακώς έχω στα υπόψιν και τους έχω ακούσει μόνο στο internet είναι:

Blackstar HT-40

Bogner Alchemist

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!! 8)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω τον Blackstar HT 20 combo 1x12 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Φαντάζομαι ότι ο 40άρης θα είναι ακόμη καλύτερος.

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Bogner Alchemist

- Koch Studiotone

(ηδη αναφερθηκαν και οι 2)

- Peavey Classic 30

- Ενα παλιο silverface Deluxe Reverb,δεν εχει drive καναλι,δεν εχει ουτε λουπα, αλλα ειναι απο τους καλυτερους ενισχυτες που φτιαχτηκαν ever και κανει πολυ περισσοτερα απο οσα δειχνει εξ οψεως με βαση τα χαρακτηριστικα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Bogner Alchemist

 

O Bogner είναι 30kg σχεδόν!Μάλλον δεν παίζει να τον βολέψει και πολύ αν είναι να τον παίρνει και σε πρόβες...Κατα τ' άλλα είναι όντως πολύ καλή επιλογή!Και θα μείνουν και χρήματα και για κανα πετάλι...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Bogner είναι 30kg σχεδόν!Μάλλον δεν παίζει να τον βολέψει και πολύ αν είναι να τον παίρνει και σε πρόβες...Κατα τ' άλλα είναι όντως πολύ καλή επιλογή!Και θα μείνουν και χρήματα και για κανα πετάλι...  :)

 

και με τον bugera v22 (που καλύπτει όλες τις απαιτήσεις) θα μείνουν χρήματα για πολλάααααααααααα πετάλια...  ;D

 

ή τον v55 αν είναι προτιμώτερες οι 6L6 από τις EL34...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με τον bugera v22 (που καλύπτει όλες τις απαιτήσεις) θα μείνουν χρήματα για πολλάααααααααααα πετάλια...  Grin

 

ή τον v55 αν είναι προτιμώτερες οι 6L6 από τις EL34...

 

Σωστός!  ;D

 

Μόνο που ο v55 είναι πάνω από 50W!  ;D

(καμία διαφορά βέβαια αλλά έτσι να 'χουμε να λέμε  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον Blackstar HT 20 combo 1x12 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Φαντάζομαι ότι ο 40άρης θα είναι ακόμη καλύτερος.

Οχι, ο 20αρης ειναι καλυτερος κατα την αποψη μου ηχητικα. Ιδιως στα clean και crunchy.

 

Εδω τα ενισχυτακια

http://www.blackstaramps.co.uk/products/ht-amps/ht-20.html

http://www.blackstaramps.co.uk/products/ht-amps/ht-40.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου