Προς το περιεχόμενο

Αγορά combo λαμπάτου ενισχυτή έως 50w. Συμβουλές;


Vasmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Έχει κανένας άποψη για τον carvin legacy?

Διάσπαρτα ακούω πως είναι από τους πλέον versatile combos.

 

Ωραιος ενισχυτης, αλλα εμενα προσωπικα μου αρεσε παραπανω ο Studiotone, μου φανηκε και πιο ευελικτος (ειχε τυχει να τους δοκιμασω και τους δυο διπλα διπλα).

 

Απο αυτους που σου προταθηκαν μεχρι τωρα θα ημουν μεταξυ του μεταχειρισμενου Rivera (τον οποιο ομως τον παιρνεις και το κριμα στη μεση σου :P) ή του Studiotone. Ισως και του Blackstar 20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@odis

 

Μπρος στον ήχο τι 'ναι η μέση?Ή μήπως όχι ::)

 

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα προτάσεις!Θα ήθελα ωστόσο να μου πείτε σε ποια μαγαζιά της Αθήνας υπάρχουν διαθέσιμοι για δοκιμή bogner,blackstar και koch.(rivera δοκιμάζω απευθείας στον πωλητή αν χρειαστεί)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@odis

 

Μπρος στον ήχο τι 'ναι η μέση?Ή μήπως όχι ::)

 

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα προτάσεις!Θα ήθελα ωστόσο να μου πείτε σε ποια μαγαζιά της Αθήνας υπάρχουν διαθέσιμοι για δοκιμή bogner,blackstar και koch.(rivera δοκιμάζω απευθείας στον πωλητή αν χρειαστεί)

 

Φυσικά..... αν έρθεις Βόλο...

και αν προλάβεις διότι τον εχει κλείσει ήδη άλλος.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά..... αν έρθεις Βόλο...

και αν προλάβεις διότι τον εχει κλείσει ήδη άλλος.

Το δεύτερο σκέλος έπρεπε να είναι με μεγαλύτερα γράμματα ,αυτό είναι το βασικό!! ;D ;D

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο σκέλος έπρεπε να είναι με μεγαλύτερα γράμματα ,αυτό είναι το βασικό!! ;D ;D

 

Έχω κι άλλον λέμε....

;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Πήρα τον έναν, τρελλάθηκα και μετά αγόρασα και δεύτερο.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα ωστόσο να μου πείτε σε ποια μαγαζιά της Αθήνας υπάρχουν διαθέσιμοι για δοκιμή bogner,blackstar και koch.(rivera δοκιμάζω απευθείας στον πωλητή αν χρειαστεί)

 

Koch στο Telesound

Bogner ο Νάκας

Blackstar o Τρίμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ξεθάβω το θέμα για να μοιραστώ μαζί σας τους προβληματισμούς μου ύστερα από την έρευνα των τελευταίων 2 μηνών.

Αρχικά,ο bogner alchemist απορρίπτεται.Τον δοκίμασα και απλά...με άφησε παγερά αδιάφορο τόσο το καθαρό του όσο και το βρώμικό του.

Τον blackstar δεν είχα την ευκαιρία να τον δοκιμάσω,ωστόσο σκέφτομαι ότι δεδομένου του budget μου ,μπορώ να αποκτήσω έναν ανώτερου επιπέδου ενισχυτή που θα αποτελέσει τη βάση του ήχου μου για τα επόμενα χρόνια(λανθασμένος συλλογισμός ίσως,ωστόσο στους ενισχυτές το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις" δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα)

 

Στο..ψητό τώρα.Πριν μία βδομάδα δοκίμασα τον carvin legacy σε δυνατές εντάσεις,καθώς ήταν στημένος  σε μαγαζί για live.Ο ενισχυτής είναι ΠΟΛΥ versatile.Τόσο το καθαρό του όσο και το drive του μπορούν άνετα να υποστηρίξουν τα είδη που αναφέρω στην πρώτη σελίδα.Επίσης είναι εξαιρετικά απλός καθώς έχει μόνο τα απαραίτητα knobs και νιώθω ότι μπορώ να βρω τον ήχο μου άμεσα.ΟΜΩΣ,ο ενισχυτής αυτός παρά το γεγονός ότι φαίνεται να καλύπτει και με το παραπάνω τις ανάγκες μου,ίσως εν τέλει απορριφθεί!Δυστυχώς είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ δυνατός με αποτέλεσμα στο σπίτι να καθίσταται σχεδόν άχρηστος.Μέχρι στιγμής δεν είμαι ενεργός μουσικά όσον αφορά προβες,λαιβ,οπότε ο εν λόγω ενισχυτής είναι μάλλον too much για το σπίτι(μέχρι να έρθουν οι πρόβες και τα λαιβ) και πιθανότατα δεν θα τον ευχαριστηθώ...

 

Μέσα μου όμως έχω ένα πολύ καλό προαίσθημα για έναν άλλο ενισχυτή τον οποίο,δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να δοκιμάσω.Είναι ο egnater tweaker 40.Ενώ δεν μου συμβαίνει ποτέ, περιέργως, γι'αυτόν τον ενισχυτή έχω το προαίσθημα πως ΑΝ τον αγοράσω,θα μπορέσω ψάχνοντάς τον να φτάσω στους ήχους που έχω μέσα στο κεφάλι μου.Φυσικά μιλάμε για μια τυφλή αγορά,κατευθείαν από το internet.Τέλος,αυτό που με προβληματίζει με τον tweaker είναι τα...πολλά του κουμπιά.Έχω διαβάσει ότι είναι πολύ χρηστικά και όντως χρωματίζουν ποικιλοτρόπως τον ήχο,ωστόσο είμαι υπέρμαχος του "less is more" και ίσως ο εν λόγω ενισχυτής σε καταστάσεις live αποδειχθεί πονοκέφαλος.

 

Δεν περιμένω κάποια απάντηση του στυλ "κάνε αυτό",το πρόβλημα είμαι εγώ και το μπλέξιμο που όπως φαίνεται έχω στο μυαλό μου.Επειδή όμως θα είναι μια αγορά που θα με συνοδεύσει μουσικά για αρκετά χρόνια ,θέλω να το ψάξω διεξοδικά.Απλά μοιράζομαι τους προβληματισμούς μου μαζί σας...κάθε πρόταση/γνώμη ωστόσο καλοδεχούμενη :)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα που εχω ακουσει κ διαβασει θα επρεπε να μπει κ στις επιλογες ο

HUGHES&KETTNER TUBEMEISTER 18

 

Βεβαια ειναι καινουριο μοντελο κ δε ξερω αν υπαρχει καποιος να πει γνωμη αλλα τον βαζω ως προβληματισμο...!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα μου όμως έχω ένα πολύ καλό προαίσθημα για έναν άλλο ενισχυτή τον οποίο,δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να δοκιμάσω.Είναι ο egnater tweaker 40.

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις πως μ' αυτόν δεν θα έχεις το ίδιο ακριβώς πρόβλημα (έντασης);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου