Προς το περιεχόμενο

Προς νεους συνθετες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Σορυ που πετάγομαι και χαλάω αυτήν την ωραία ατμόσφαιρα, αλλά μήπως είμαι ο μόνος που αυτό που κατάλαβε από το post ήταν μια καθόλα αθώα αναφορά στην έκθεση που θα πρέπει να επιδιώκει ο κάθε μη αυτιστικός καλλιτέχνης; Συμφωνώ ότι για κάποιους χρησιμοποιείται ο όρος συνθέτης καταχρηστικά - όχι για μένα πάντως, αυτά μου κάνουν κάργα για ωδειακά στεγανά. Συμφωνώ ότι ίσως το παράδειγμα με τους street artists χωράει κουβέντα κι εγώ πρώτος έθεσα κάποιους προβληματισμούς.

 

Από 'κει και πέρα όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος ξεπερνάει τόσο εύκολα τα εσκαμμένα της στοιχειώδους ευγένειας φτάνοντας σε σχεδόν σχιζοφρενικά συμπεράσματα που εμπεριέχουν εικόνες ανθρώπων που μανιπιουλάρουν και εκμεταλλεύονται τα αθώα μέλη κι επισκέπτες που διαβάζουν το post τους.

 

Δεν θυμάμαι συγκεκριμένα post σου trolley αλλά θυμάμαι πως η γενική ιδέα που έχω αποκομίσει είναι ότι είσαι συγκροτημένο άτομο με υψηλό IQ και εκπλήσσομαι. Ελπίζω απλά να είχες μια κακή μέρα.  

 

ΥΓ: Ρε συ Κώστα, μέχρι πριν τρεις ώρες τους αγαπούσες τους χιπιδες, τωρα τί σε έπιασε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Μα γιατί γκρινιάζετε?

 

Τι είπε ο άνθρωπος στο πρώτο του post?

Είπε εν ολίγοις, ότι πρέπει να κυνηγήσεις το όνειρό σου και να πιστεύεις στον εαυτό σου και μόνο τότε μπορεί να το κατακτήσεις.

 

Μάλιστα. Τι σας πείραξε?

 

Απλά στο σημείο αυτό θα ήθελα να συμπληρώσω ότι αν αγαπάς κάτι πρέπει να το αφήσεις να φύγει. Αν γυρίσει πίσω είναι δικό σου αν δεν γυρίσει τότε δεν σου ανήκε ποτέ.

 

Ορίστε μας. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είπε ο άνθρωπος στο πρώτο του post?

Είπε εν ολίγοις, ότι πρέπει να κυνηγήσεις το όνειρό σου και να πιστεύεις στον εαυτό σου και μόνο τότε μπορεί να το κατακτήσεις.

Μάλιστα. Τι σας πείραξε?

α) Απειλήθηκε το συνάφι

β) Όχι ακριβώς. Πέρα από το να πιστεύουμε, πρότεινε (ενίοτε εμφατικά και επαναλαμβανόμενα) τι να μην κάνουμε πέραν της πίστης.

 

ΥΓ: Ρε συ Κώστα, μέχρι πριν τρεις ώρες τους αγαπούσες τους χιπιδες, τωρα τί σε έπιασε;

Γιατί είπα τίποτε κακό για τα παιδιά;

Μια χαρά είναι. Δεν τον προτείνω βέβαια και ως τρόπο (και δη οικογενειακής) ζωής μιας και όπως προείπα το σταθερό εισόδημα (ή η βαριά εγκεφαλική πετριά) είναι προϋποθέσεις.

 

Απλά θα ήθελα να συμπληρώσω ότι αν αγαπάς κάτι πρέπει να το αφήσεις να φύγει. Αν γυρίσει πίσω είναι δικό σου αν δεν γυρίσει τότε δεν σου ανήκε ποτέ.

Α ρε Μπουσκάγια. Έχε χάρη που λείπει ο Evris. Αλλιώς θα σου λέγαμε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά στο σημείο αυτό θα ήθελα να συμπληρώσω ότι αν αγαπάς κάτι πρέπει να το αφήσεις να φύγει. Αν γυρίσει πίσω είναι δικό σου αν δεν γυρίσει τότε δεν σου ανήκε ποτέ.

 

Ώρες - ώρες με κάνετε και δακρύζω... Παλιόπαιδα...

Έτσι είναι και η ζωή του καλλιτέχνη φίλοι μου... Αγάπη για την ελευθερία...

(Αν δεν γυρίσει όμως επειδή έχασε το δρόμο;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ωραίο το ποστ του vagelism και καλά έκανε που θέλησε να μοιραστεί τις σκέψεις του με αφορμή αυτές τις εμπειρίες που βίωσε πρόσφατα.

 

  Συμφωνώ με το αρχικό ποστ ότι πολλοί ''μεγάλοι'' ξεκίνησαν την καριέρα τους ως κάτι παραπλήσιο με αυτό που σήμερα λέμε street artist. Όμως, νομίζω ότι έχουν αλλάξει δραματικά πολλά πράγματα από τότε. Τότε, αυτοί που έπαιζαν μουσική ήταν ελάχιστοι, 2 ακκόρντα να ήξερες να βαράς που λέει ο λόγος μπορούσες όντως να βγάζεις τα μεροκάματά σου. Και το πιο σημαντικό τότε η μουσική εξελισσόταν, όχι ότι δεν εξελίσσεται ακόμα αλλά τότε έβγαζες δίσκο με μια ακουστική και μια φυσαρμόνικα, ή με έναν ενισχυτή, μια κιθάρα ένα μπάσο και ένα σετ τυμπάνων. Αντίθετα σήμερα σε κάθε σπίτι υπάρχουν από...5 μουσικά όργανα  ;D , το μέσο επίπεδο των οργανοπαιχτών είναι νομίζω κατα πολύ ανώτερο από τότε, και φυσικά για να κυκλοφορήσεις κάτι δικό σου, πιστεύω ότι και το καλύτερο κομμάτι του κόσμου να είναι, αν δεν έχει άρτια-τέλεια παραγωγή....δεν...

 

   Νομίζω λοιπόν πως σήμερα ο κάθε ταλαντούχος Χαβιέρ μπορεί μεν να κυνηγάει το όνειρό του κ.τ.λ. κ.τ.λ. και πολύ καλά κάνει το παιδί, αλλά νομίζω ότι είναι λίγο πίσω σε σχέση με αυτούς που, έχοντας μια σταθερή βάση, την ψάχνουν με τους ήχους, την τεχνολογία, την παραγωγή κ.τ.λ κ.τ.λ. πέρα από την σύνθεση. Φυσικά οι δεύτεροι έχουν ξοδέψει, η μάλλον επενδύσει πολύ περισσότερα χρήματα από τα 50 ευρώ μιας ακουστικής της κακιάς ώρας...Ταπεινή μου άποψη είναι ότι δυστυχώς έτσι δουλεύει το πράγμα πλέον....   :-\

 

   Πάντως μέσα από το Νόιζ έχω ακούσει-ανακαλύψει καταπληκτικά ακούσματα, όχι απλά σε φάση ''πολύ ωραίο, καλή προσπάθεια'' αλλά μιλάμε για κομμάτια που παίζουν μονίμως στις playlist μου....Ναι, το ότι πήραν τα εύσημα από όλα τα μέλη του φόρουμ δεν συνεπάγεται κάποιας ''εμπορικής'' επιτυχίας...μιλάμε στο myspace έχουν λιγότερα views από την μπάντα μου που είμασταν απλά τραγικοί  ;D (τουλάχιστον σε σχέση με αυτούς τους κυρίους...  ;D )...που δεν νομίζω κιόλας να τους νοιάζει η προοοπτική ''καριέρας'' αλλά το μεράκι για την δημιουργία και είναι ωραίο που το μοιράζονται εδώ, γιατί αυτο που αποκομίζω από αυτά τα κομμάτια είναι το ίδιο είτε είναι homemade είτε worldwide παραγωγής και δεν με νοιάζει (εκτός αν χρειάζεται κάποιες μικροεπεμβάσεις-διορθώσεις στην μίξη-παραγωγή, αλλά και πάλι..)

 

   Αυτά σαν κάποιες σκόρπιες σκέψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λυπαμαι αλλα ρε φιλε δεν ειναι ολοι κολλητοι με την Αρβανιτακη {Οπως εσυ} για να της πασαρουν το cd τους χερι χερι..

Καποιοι απο εμας..{μεσα σε αυτους και εγω}φαγαμε πορτα... βιωσαμε την απορριψη -μας πεταγαν το cd μας στον κουβα πριν το ακουσουν...και αλλα πολλα...

και σου εχω ξαναπει...Μην συμμετεχεις σε θεματα που θεωρεις βλακειες εξαρχης ,γιατι το μονο που κανεις ειναι να προκαλεις και να γαμας τα θεματα .

 

????? ??? ??? ??? ???  Δε μου λες Βαγγελη Μουλακακη, ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ?

 

  Καθεσαι και γραφεις το ενα δοκιμιο μετα το αλλο πανω στη διδασκαλια, τη σχεση του μαθητη με τα ντραμς, την αγαπη του για τα ντραμς και την εσωτερικη του αυτοδιαγνωση πανω στο αν ειναι μουσικος ή οχι και ενα σωρο αλλες αερολογιες καιρο τωρα. Δε μιλαω, γιατι φαινεται οτι εχεις μια ιδιαιτερη αδυναμια στο.... ατομο σου και πας για δημαρχος. Αλλα αυτη τη φορα το παραξεφτιλισες. Δημαρχος ΔΕΝ θα γινεις γιατι παρα την καθαρα δημοσιοσχεσιτικη ταχτικη σου, ωρες ωρες παρεκτρεπεσαι και...τα γαργαλας! ;D 

 

    Παντως ακολουθεις κλασικες τακτικες πολιτικαντιδων. Ο τροπος που γραφεις, η γενικοτητα - επαναληπτικοτητα των θεματων σου, η πολυλογια πανω σε γενικα,ασαφη και υποκειμενικα θεματα και ο τροπος που χανεις την ψυχραιμια σου, αλλα και ο τροπος που θες να εισαι στο επικεντρο του φορουμ συνεχεια....

 

  Γι αυτα και καμποσα αλλα,οπως και για τη μονιμη μανια σου να μοστραρεις το ονοματεπωνυμο σου χωρις λογο, ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΥΘΕΩΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΙΖ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΠΡΟΒΟΛΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΦΗΜΗ, ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΩΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ!!!

 

 

Ωστε εχεις φαει και πορτα για τη μουσικη σου.... Σιγα ρε πικραμενε!

 

Αν θέλεις το δικό σου φόρουμ, όπου θα ελέγχεις ποιος θα συμμετέχει και σε ποια θέματα, ή ποια θέματα είναι για drummers και ποια όχι, προσφέρομαι να σου.. χαρίσω ένα, με τη διαβεβαίωση ότι δε θα γραφτώ μέλος. Μέχρι τότε όμως, σταμάτα να σκέφτεσαι σα μαλάκας και θυμήσου ότι δεν έχεις καμία διαχειριστική αρμοδιότητα για να προσπαθείς να επιβάλεις όρους συμμετοχής σε κανέναν, πολλώ δε όταν το κάνεις συκοφαντώντας (δηλ. δε γαμάω τα θέματα, επειδή εσένα δε σου αρέσει να ακούς οτιδήποτε άλλο εκτός από κολακείες από τους μαθητές και τις μαθήτριές σου). Αν ποτέ σου δοθούν διαχειριστικές αρμοδιότητες, τότε τα ξαναλέμε.

 

 

  Για τους ροκ σταρ:Τους ξέρεις προσωπικά όλους αυτούς; Πίνετε καφέ; Θα περίμενε κανείς από έναν άνθρωπο της ηλικίας σου να ΞΕΡΕΙ ότι η δημόσια εικόνα των καλλιτεχνών (και ειδικά των ροκ αστέρων) απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα. Τα μικρά ονόματα γιατί τα χρησιμοποιείς; Για να δείξεις ότι υπάρχει κάποια πνευματική συγγένεια ανάμεσα στο ποστ σου και στις επιλογές ζωής που έκαναν; Έλεος.

 

    Πεστα Χρυσοστομε!!! :D :D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως και να εχει ευχαριστω οσους διαβασαν αυτο το ποστ ειδικα τον  ΑudioΚωστα και τον Τρολλευ..για τα πολυ ενδιαφερον συμπερασματα τους.

Φυσικα και δεν συμφωνω και με τους δυο αλλα αυτο δεν εχει σημασια..

Ο καθενας εδω μεσα εχει νομιζω βγαλει τα συμπερασματα του..και θα πραξει αναλογως οτι και αν λεμε -οσο κι αν διαφωνουμε.

Καποιοι  απο εσας θα δουλεψουν σε ασχετες δουλειες {Εγω και αν το εκανα}..Για πολλα χρονια.

θα γινουν περιπτεραδες - θα δουλεψουν σερβιτοροι - ταμιες σε τραπεζες.. η θα βαζουν βενζινη στα βενζιναδικα ..

Καποιοι θα αποτυχουν. Καποιοι θα τα παρατησουν. Καποιοι θα συνεχισουν. Καποιοι θα την δουν σαν χομπυ. Καποιοι θα επιτυχουν.

Συνεχιζω να λεω αυτο που ειπα απο την αρχη.

Ολα ειναι ενα ονειρο ..

Το θεμα ειναι τι εισαι διατεθειμενος να θυσιασεις για αυτο το ονειρο..

 

Καλη σας νυχτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

????? ??? ??? ??? ???   Δε μου λες Βαγγελη Μουλακακη, ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ?

 

 Καθεσαι και γραφεις το ενα δοκιμιο μετα το αλλο πανω στη διδασκαλια, τη σχεση του μαθητη με τα ντραμς, την αγαπη του για τα ντραμς και την εσωτερικη του αυτοδιαγνωση πανω στο αν ειναι μουσικος ή οχι και ενα σωρο αλλες αερολογιες καιρο τωρα. Δε μιλαω, γιατι φαινεται οτι εχεις μια ιδιαιτερη αδυναμια στο.... ατομο σου και πας για δημαρχος. Αλλα αυτη τη φορα το παραξεφτιλισες. Δημαρχος ΔΕΝ θα γινεις γιατι παρα την καθαρα δημοσιοσχεσιτικη ταχτικη σου, ωρες ωρες παρεκτρεπεσαι και...τα γαργαλας! ;D  

 

   Παντως ακολουθεις κλασικες τακτικες πολιτικαντιδων. Ο τροπος που γραφεις, η γενικοτητα - επαναληπτικοτητα των θεματων σου, η πολυλογια πανω σε γενικα,ασαφη και υποκειμενικα θεματα και ο τροπος που χανεις την ψυχραιμια σου, αλλα και ο τροπος που θες να εισαι στο επικεντρο του φορουμ συνεχεια....

 

  Γι αυτα και καμποσα αλλα,οπως και για τη μονιμη μανια σου να μοστραρεις το ονοματεπωνυμο σου χωρις λογο, ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΥΘΕΩΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΙΖ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΠΡΟΒΟΛΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΦΗΜΗ, ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΩΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ!!!

 

 

Ωστε εχεις φαει και πορτα για τη μουσικη σου.... Σιγα ρε πικραμενε!

 

 

   Πεστα Χρυσοστομε!!! :D :D

Καλε μου φιλε σε ευχαριστω και εσενα..

Μοστραρω το επιθετο μου γιατι εχω τα α.... να το βαλω και να υπογραψω οχι μονο τα κειμενα μου..αλλα και τις παραθεσεις μου

Αν θες μπορεις να βαλεις και το δικο σου..και να μιλησουμε επι ισοις οροις.

Γιατι πραγματικα εχω βαρεθει να απανταω σε ανωνυμα παιδακια {Τσαμπα μαγκες τους λεω }που γραφουν οτι τους καπνισει ...χωρις κανενα τιμημα στην τιμη και την αξιοπρεπεια τους.

 

Απο εκει και περα...οτι γραφω...και οτι ανεβαζω...θα το κρινει {Και το εχει κρινει }το συνολικο Νοιζ..και οχι εσυ.

Αν θες μπορεις να κανεις  μια βολτα στο Drums & perc..

Εσυ αληθεια ...τι εχεις προσφερει Φιλε Σαντσο ? Εκτος απο την βαρυσημαντη αλλα ανωνυμη αποψουλα σου..?

Τωρα συμφωνα με τον Τρολλευ οσο θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως και να εχει ευχαριστω οσους διαβασαν αυτο το ποστ ειδικα τον  ΑudioΚωστα και τον Τρολλευ..για τα πολυ ενδιαφερον συμπερασματα τους.

Φυσικα και δεν συμφωνω και με τους δυο αλλα αυτο δεν εχει σημασια..

Ο καθενας εδω μεσα εχει νομιζω βγαλει τα συμπερασματα του..και θα πραξει αναλογως οτι και αν λεμε -οσο κι αν διαφωνουμε.

Καποιοι  απο εσας θα δουλεψουν σε ασχετες δουλειες {Εγω και αν το εκανα}..Για πολλα χρονια.

θα γινουν περιπτεραδες - θα δουλεψουν σερβιτοροι - ταμιες σε τραπεζες.. η θα βαζουν βενζινη στα βενζιναδικα ..

Καποιοι θα αποτυχουν. Καποιοι θα τα παρατησουν. Καποιοι θα συνεχισουν. Καποιοι θα την δουν σαν χομπυ. Καποιοι θα επιτυχουν.

Συνεχιζω να λεω αυτο που ειπα απο την αρχη.

Ολα ειναι ενα ονειρο ..

Το θεμα ειναι τι εισαι διατεθειμενος να θυσιασεις για αυτο το ονειρο..

Βρε συ Βαγγέλη δεν είπες αυτό εξ' αρχής ή αν ήθελες να το πεις μάλλον δεν το είπες σωστά.

Ούτως ή άλλως, σε ένα μουσικό φόρουμ τα παραπάνω σχεδόν εξυπακούονται.

Δεν χρειάζεται να συμφωνήσεις ή να διαφωνήσεις μαζί μου γιατί εγώ απλώς σχολίασα τις δικές σου θέσεις.

Παρόλα αυτά................... καλό σου βράδυ.

Στο επαναλέγειν.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ακολουθεις κλασικες τακτικες πολιτικαντιδων. Ο τροπος που γραφεις, η γενικοτητα - επαναληπτικοτητα των θεματων σου, η πολυλογια πανω σε γενικα,ασαφη και υποκειμενικα θεματα

 

Όσες φορές εμφανίζεται το www.drumslessons.gr κέρδος είναι... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου