Προς το περιεχόμενο

Τeisco κιθάρες από τα '60s?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνηθως εχουν πολυ ενδιαφεροντες μαγνητες & μοναδικο ηχο (οχι αναγκαστικα ..."καλο" )

,δυστυχως οι περισσοτερες ειναι απλα φτηνες ,κακοφτιαγμενες κιθαρες με σοβαρα προβληματα playability & τραγικο hardware.

 

Για slide παντως ειναι ταμαμ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη μου κιθαρα  ;D

(ειχα πιο πριν και μια Eko σκαφος αλλα ηταν δανεικη απο τον παππου, δεν την θεωρω κιθαρα μου)

 

Εσπασε ο τρομπας ο ντραμερ το μπρατσο της πεφτοντας πανω της, και κατι κλεφτουριαν στο πειραια μου ζητησαν τρελλα λεφτα να τη κολλησουν.

Το γυρισα και εγω σε καινουρια morris strat, αλλα ο βλακας δεν την φυλαξα στην teisco. Την πεταξα!!!!  :(

Εμοιαζε αρκετα με αυτην http://c4.ac-images.myspacecdn.com/images01/27/l_b6697ee084c909a5506aeac154943f57.jpg

Αλλα ειχε 3 μαγνητες και τρια .. κομβια επιλογης μαγνητων.

Νομιζω και τα volume control ηταν σε στησιμο αλλα les paul Και οχι στη σειρα

Επισης σημαντικο ειναι τρεμολο με ελατηριο σε τετοιο στυλ http://liveassets.rationalpathinc.netdna-cdn.com/usercontent/gear/1829755/p2_uewyglmtj_so.jpg

 

;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη ηλεκτρική κιθάρα και για μένα, Heit Deluxe, made in Japan. Την έχω ακόμα. Δεν είχε άσχημο ήχο στον ενισχυτή. Το μανίκι είναι πολύ βολικό αλλά αργότερα έγινε τόξο χωρίς να μπορεί να ισιώσει με το trussrod. Πλέον την έχω στολίσει στον τοίχο μια και είναι μια ομορφιά.

P8290186.thumb.JPG.56f60940eb7401017d980a41e07e8f85.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι ίδια κατηγορία με τις kawai .Βλέπε εδώ .

Θα δείς ποιός είναι ο ιδιαίτερος ήχος που λέει ο superfunk.(προσωπικά εμένα μου αρέσει ;D)Σαν ποιότητα κατασκευής όμως μην περιμένεις και πολλά πράγματα.Εγώ θα ήθελα μία για slide.Αν ψάχνεις αυτόν τον vintage σε εισαγωγικά ήχο είναι ότι πρέπει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι ίδια κατηγορία με τις kawai .Βλέπε εδώ .

Θα δείς ποιός είναι ο ιδιαίτερος ήχος που λέει ο superfunk.(προσωπικά εμένα μου αρέσει ;D)Σαν ποιότητα κατασκευής όμως μην περιμένεις και πολλά πράγματα.Εγώ θα ήθελα μία για slide.Αν ψάχνεις αυτόν τον vintage σε εισαγωγικά ήχο είναι ότι πρέπει.

 

Εγώ είχα κάποτε έναν ενισχυτή teisco copy twin reverb ο οποίος ήταν τρανσιστορ .Είχε τέτοιο ήχο.Τώρα τον χαίρετε ο jam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συνηθως εχουν πολυ ενδιαφεροντες μαγνητες & μοναδικο ηχο (οχι αναγκαστικα ..."καλο" )

,δυστυχως οι περισσοτερες ειναι απλα φτηνες ,κακοφτιαγμενες κιθαρες με σοβαρα προβληματα playability & τραγικο hardware.

 

Για slide παντως ειναι ταμαμ.

 

+1 και βάλε...απο τις καλύτερες κινήσεις που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να κρατήσει τους μαγνήτες (άντε και κανα τρέμολο) και να πετάξει τα υπόλοιπα... ;D

Οι μαγνήτες είναι κατά κανόνα κεραμικοί, και, αν τα ενδιαφέροντα σας έχουν να κάνουν με low fi μουσικές, slide, εναλλακτικές προσεγγίσεις σε παραδοσιακού χαρακτήρα ήχους, τότε αξίζει να "ψαχτείτε" με αυτούς...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες solid body από αυτές πάντως είναι πανέμορφες, γεμάτες μαγνήτες και κουμπάκια...

Με μια Teisco Del Ray έπαιζε ο Jon Spencer (and the Blues Explosion) και νομίζω επίσης με Τeisco ενισχυτή! O ήχος του δεν παίζεται...(κι ας κουβαλάει ο Judah Bauer, σε κάθε συναυλία μαζί του πέντε-έξι Tele, ο ήχος του Spencer ήταν για μένα πάντα το ζητούμενο απ' αυτή τη μπάντα).

Επίσης με Teisco ο Jim Reid των Jesus and Mary Chain (στη φωτογραφία η Spectrum V, σαν αυτή που χρησιμοποιούσε)....

 

 

20090408165514.jpg.cacb92395d53c6a87cddb149cfda9599.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια Teisco Del Ray έπαιζε ο Jon Spencer (and the Blues Explosion) και νομίζω επίσης με Τeisco ενισχυτή

 

Απο μια συνεντευξη του τεχνικου του

 

Jon's setup is very "anti" guitar hero. His guitar is very unique, it's a Fujigen EJ2 I think, made in Japan from the 60's, they call them Zimgar in America. He uses no pedals on the road apart from a Boss tuner. His amp used to be a Sunn, I think it was called a R212 or something, solid state and really heavy. The cabinet was made out of thick plastic sheets. But that amp got stolen in the late 20th century (remember those times?!). Now he uses 2 Kustom heads with a 60's Vox cabinet and a small 1x12" Boogie cabinet. Jon tunes in dropped D.

 

In the studio, Jon uses a few amps in addition to the Kustom, another Sunn (doesn't quite sound the same), a Peavey amp, a Yamaha amp, a Shure PA amp and these are all solid state. He also uses a 60's Fender Deluxe Reverb sometimes. Pedal wise, Jon's always had an Ampeg Scrambler and a Roger Mayer fuzz but from the new album onwards, he's started using Honda pedals.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου