Προς το περιεχόμενο

Troubled Memories


hyperpanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από τις πολλές παρακλήσεις των θαυμαστών μου  ;D ;D ;D, αυτό είναι το πρώτο δικό μου κομμάτι που ηχογραφώ.

Τα τύμπανα είναι λούπα από ένα πεταλάκι zoom G3 και το μπάσο είναι γραμμένο με την κιθάρα χρησιμοποιόντας το octaver του pog.

Αυτή την φορά θα παρακαλέσω να δείξετε επιείκια τόσο στο παίξιμο (λόγω τρακ  :P :P :P), όσο και στην ηχογράφηση. Προσπάθησα με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω να κάνω pan το μπάσο και την ρυθμική κιθάρα.

Ελπίζω να βγήκε ένα αποδεκτό απότέλεσμα.

troubled_memories.mp3

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τις πολλές παρακλήσεις των θαυμαστών μου  ;D ;D ;D, αυτό είναι το πρώτο δικό μου κομμάτι που ηχογραφώ.

Με τόσες trademark φράσεις του Joe? :D

Μου άρεσε συνθετικά στο μεγαλύτερο μέρος (πολύ καλό το θέμα του κομματιού) με πολύ ευτυχείς στιγμές, το σολιστικό μέρος 2.47-2.53.

Απο 'κει και μετά:

1)Eίναι πιο μεγάλο απ' ότι πρέπει,

2)Ο ήχος της κιθάρας είναι χειρότερος από τα προηγούμενά σου,

3)Τα tapping σημεία ανήκουν στις ατυχείς.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τόσες trademark φράσεις του Joe? :D

Μου άρεσε συνθετικά στο μεγαλύτερο μέρος (πολύ καλό το θέμα του κομματιού) με πολύ ευτυχείς στιγμές, το σολιστικό μέρος 2.47-2.53.

Απο 'κει και μετά:

1)Eίναι πιο μεγάλο απ' ότι πρέπει,

2)Ο ήχος της κιθάρας είναι χειρότερος από τα προηγούμενά σου,

3)Τα tapping σημεία ανήκουν στις ατυχείς.

Είναι φανερό  :D ότι είμαι επηρεασμένος από την μουσική του καράφλα και οι φράσεις μου βγαίνουν αυθόρμητα. Δεν είναι ότι θέλω να του μοιάζουν, αλλά  :( :( :(.

Στο θέμα ήχου κιθάρας, είχα τις ίδιες ρυθμίσεις που έχω πάντα, αλλά όντως έχεις δίκιο, δεν είναι και τόσο καλός ο ήχος.

Όταν έφτασα στο tapping, ήμουν πια κουρασμένος, ίσως πρέπει να το ξαναγράψω εκείνο το σημείο.

Σε ευχαριστώ πάντως που το άκουσες, καθώς και για τις χρήσιμες παρατηρήσεις  ;) ;) ;)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πάνο το άκουσα 3-4 φορές μέχρι τώρα, μου αρέσει συνθετικά, έχεις φαντασία και ωραίες επιρροές.

 

 Ο κιθαριστικός ήχος μου άρεσε μόνο με το POG, o υπόλοιπος δεν με άρεσε (ρυθμικά και σόλο) και το κομμάτι είναι αμιξάριστο αλλά είπαμε, δεν θα κάτσουμε να ασχοληθούμε-κριτικάρουμε αυτό... :)

 

 Εν ολίγοις πολύ καλό με ωραίες μελωδίες, παρά το ότι το αδικεί λίγο ο ήχος και το σόλο που χάνεις σε ενα - δυο σημεία. Πάντως you've got my vote  :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Πανο δε θα ειμαι επιεικης διοτι εμεις οι θαυμαστες σου ;D ;D εχουμε απαιτησεις

απο σενα.

Πρωτα απ ολα εχει μερικα δυνατα σημεια σαν κομματι και παιξιμο.Η εισαγωγη και η μελωδια ειναι καλη και μ αρεσει που την επαναλαμβανεις παραλλαγμενη σε καποια μερη.

Θα μπορουσες πχ και να το κλεισεις μ αυτη.Τα μελωδικα σημεια του σολο ειναι ωραια

τα πιο γρηγορα θελουν δουλεια(ποιος και τι δε θελει θα μου πεις).

Ισως βοηθουσε το σολο να το κανεις πιο συγκεκριμενο στο μυαλο κατι σαν μινι

κομματι μεσα στο κομματι.

Παντως αν ο ηχος ηταν πιο καλος θα ακουγοταν ολο καλυτερο.Σιγα σιγα θα βρεις ακρη με τον ηχο πιστευω.

 

Αν αναλογιστει κανεις οτι ειναι το πρωτο σου εμενα μου αφησε μια ωραια γευση.

Keep on!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον Πανο,

Κατ αρχας ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την πρωτη σου προσπαθεια για κατι δικο σου,εστω και υπο εμφανεις επιρροες.Ολοι εχουμε.. ;)

 

Το να ηχογραφησει καποιος ενα δικο του instrumental κομματι ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο γιατι πρεπει να  ''γεμισει'' 3-4 λεπτα με...κιθαρα.

Παιρνοντας αυτο ως δεδομενο,τα καταφερες πολυ καλα.

Τον ηχο δεν τον κρινω γιατι παλεψες με πενιχρα μεσα και τωρα ξεκινας τα πειραματα.

 

Το παιξιμο ηταν καλο,ο ηχος μετριος(τον κρινω τελικα ;D),τα ταπινγκ εδειξαν την υπερενταση σου και την αμηχανια που ειναι λογικο να χει καποιος που ''πρεπει'' να παιξει συνεχομενα σ ενα ολοκληρο κομματι.

 

Αν δεν εχεις χρονο να ψαξεις ενα σολο απ την αρχη μεχρι το τελος ή βαριεσαι(ενα απ τα δυο ισχυει σιγουρα)πρεπει να βρεις τη διαθεση να ψαξεις κατι αλλο:

To μελωδικο background.

Aν δεν ειναι πλουσιο,χωρις υπερβολες βεβαια,ειναι δυσκολο να βρεις ενδιαφεροντα πραγματα να παιξεις και ισως ειναι και ο τροπος να ξεφυγεις λιγο απ τη Σατριανιλα,οχι ως φρασεολογιο ή ακουσμα(αυτα σ εχουν ποτισει βαθυτατα..),αλλα απο τον αρμονικο μινιμαλισμο που ο Joe μετετρεπε σε αριστουργηματα(γι αυτο ειναι εκει που ειναι στο κιθαριστικο πανθεον).

Δες τα απο πισω και οχι ΤΙ θα σολαρεις πρωτα. ;)

Καλη συνεχεια Πανο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Πάνο, η γνώμη μου

1. Το κομμάτι έχει δομή (δεν είναι μικρό πράγμα αυτό, είναι ο ακρογωνιαίος λίθος), αρχή-μέση-τέλος.

2. Το κομμάτι έχει ΘΕΜΑ (επίσης πολύ σημαντικό), ανάπτυξη του θέματος-επεξεργασία (κρίνοντας με τα κριτήρια της μουσικής που παίζει ο καράφλας ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ), και δεν βολοδέρνει.

3. Μην προσπαθείς να παίξεις ότι ξέρεις σ' ένα κομμάτι (εξ' ου και το μέγεθος για το οποίο μίλησε σωστά ο Νέστορας). Βέβαια είναι η πρώτη σου προσπάθεια και είναι κατανοητό αυτό αλλά ελπίζω να 'ρθουν κι άλλες πιο μεστές.

4. Όντως πάρα πολύ καλό το σημείο 2.47-2.53. Ο τρόπος που παίζεις μου δίνει την αίσθηση (σπάνιο αυτό και συνέχισέ το) ότι η κάθε φράση σου είναι φυσική συνέχεια της προηγούμενης.

5. Η αρχή έγινε. Το ντους ήταν τόσο κρύο όσο περίμενες??

6. Μπράβο. Άκουσέ το πάλι την Πέμπτη (άφησε να περάσουν μερικές μέρες) και θα καταλάβεις μόνος σου που αισθάνεσαι ότι θα μπορούσε να υπάρχει κάτι άλλο ή να παιχτεί διαφορετικά.

 

ΕΥΓΕ ΣΟΥ

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσέ το πάλι την Πέμπτη

Aν δε μπορει την Πεμπτη? :P :-*

 

Πες του πιο νωρις γιατι μεχρι τοτε θα ανεβασει διασκευη Σατριγιαννη

και θα το χασουμε παλι... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δε μπορει την Πεμπτη? :P :-*

 

Πες του πιο νωρις γιατι μεχρι τοτε θα ανεβασει διασκευη Σατριγιαννη

και θα το χασουμε παλι... ;D

Νταξ και Τετάρτη αν θέλει!! ;D ;D ;D  :-* :-*

Όχι άλλο  Σατριγιάννη, θέλουμε Πάνο, σιγά σιγά να ανακαλύψει (έστω και μέσα από άλλους) τον ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟ!!!!! ;) ;) ;) ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ. Δεν μπορώ με τίποτα να βγάλω έναν ήχο της προκοπής  >:(, σε αυτό που γράφεται, γιατί αυτός που ακούω εγώ όταν παίζω μου φαίνεται καλός.

Που θα πάει όμως θα μάθω  ;D ;D ;D.

Είναι τελικά πραγματικά πολύ δύσκολο να γράψεις ορχηστρικό κομμάτι και να έχει ενδιαφέρον και να σε "κρατάει"  8).

Φίλε Σταύρο έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά το "από πίσω"  ;D ;D ;D μέρος ενός τραγουδιού. Προσπαθώντας να παίζω τα σόλα, παραμελώ τα ρυθμικά μέρη των τραγουδιών και αυτό φάνηκε. Δυσκολεύτηκα να βάλω την ρυθμική κιθάρα. Είναι ένα από τα άσχημα των backing tracks.  

Φίλε gvour σε ευχαριστώ  :D :D :D

Φίλε fusiongtr ήταν κρύο το ντους  :o :o :o, νομίζω όμως ότι το άντεξα  ;) ;) ;)

Γιάννη μου, σε ευχαριστώ και εμείς θα τα πούμε από κοντα μέσα στην εβδομάδα.

 

Και μην νομίζετε ότι δεν θα ξανά ανεβάσω καράφλα, γελαστήκατε  ;D ;D ;D.

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου