Προς το περιεχόμενο

Les Paul Special project !


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εύγε!!!

Ωραία εμφάνιση, ωραίος ήχος!

 

Πρόσεξε λίγο το Nut σου, γιατί σε κάποιο σημείο στο κομμάτι τα ακκόρντα ακούγονται λίγο "έξω" και αν απλά δεν σου ξεκούρδισε, παίζει να είναι απ'το Nut.

 

Τι πυκνωτή έβαλες?

 

Σωστός ! Το nut είναι ακόμα λίγο ψηλό (πρέπει να το φάω κι άλλο) και επειδή έπαιζα πρώτο-δεύτερο τάστο ξεκούρδιζε από την πίεση, γι αυτό και δεν το κόλλησα ακόμα ,πιστεύω όταν το κολλήσω θα κάτσει ακόμα καλύτερα το κούρδισμα και το  sustain. τα τάστα είναι medium jumbo.

Έχει τασταρισματάκια τα σημειώνω για να κάνω μικροδιορθώσεις!

 

Κάποια πράγματα που μου άρεσαν: o ήχος των p 90s , το ότι όντως διατηρεί σκάσιμο αλλά έχει και Γιββονισμό (μεσσάλιε θυμάσαι τι λέγαμε για το Μαδαγάσκαρ? όντως πριμάρει ,ευτυχώς όχι πολύ) και επίσης ο τρόπος που κάθεται πάνω μου όταν την περνάω στη ζώνη είναι πανάλαφρη!! Σχεδόν δεν το πιστεύω νομίζω ότι παίζω με τη Stratocaster μου!

 

Πυκνωτές έβαλα rs guitarworks vintage στο bridge ποτενσιόμετρο και modern στον neck μαγνήτη, του δίνει απλά έναν πολύ γλυκό ήχο χωρίς να μπυκώνει ενώ εύκολα πετυχαίνεις και woman tone...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 619
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ναι ηταν ταυτοχρονα, με προλαβες  ;D. ωραια ακουγεται. να εισαι καλα να την ευχαριστηθεις.

 

 

να σαι καλά Ηλία ,υγεία και  πολλά πρότζεκτ για όλους μας!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον η κιθάρα ειναι super!

Καθαρός και σκαστός ήχος Μου θυμίζει  λιγο jazzmaster!

Οταν την ρυθμίσεις σε τάστα, action κλπ θα είναι ακομα καλύτερη γιατι και γώ έτσι τις δοκιμάζω πάντα λίγο αρύθμιστες και να ψιλοτρίζουν τα τάστα  ;D

Περιμένουμε κι άλλα κλιπ!

 

εννοείται μόλις σεταριστεί καλά θα έχουμε συνέχεια!

 

@ μεσσαλιον o drZ συνεργάστηκε απόλυτα :)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθω το θρεντ απο την πρωτη μερα που το ανοιξες χωρις να παιρνω μερος στη συζητηση. Τρομερη δουλεια κ τρομερο αποτελεσμα!!! Κ ο ηχος της μ αρεσε αρκετα  ;)

 

Δεν σου κρυβω οτι το θρεντ σου με παροτρυνε να θελω να φτιαξω κ εγω μια κιθαριτσα μονος μου. Δεν ξερω βεβαια αλλα πιανουν τα χερια μ κ εχω παππου κ θειο ξυλουργους με ξυλουργειο κ ολα τα απαραιτητα μηχανηματα  ;D ;D

 

ΑΞΙΟΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθω το θρεντ απο την πρωτη μερα που το ανοιξες χωρις να παιρνω μερος στη συζητηση. Τρομερη δουλεια κ τρομερο αποτελεσμα!!! Κ ο ηχος της μ αρεσε αρκετα  ;)

 

Δεν σου κρυβω οτι το θρεντ σου με παροτρυνε να θελω να φτιαξω κ εγω μια κιθαριτσα μονος μου. Δεν ξερω βεβαια αλλα πιανουν τα χερια μ κ εχω παππου κ θειο ξυλουργους με ξυλουργειο κ ολα τα απαραιτητα μηχανηματα  ;D ;D

 

ΑΞΙΟΣ!!!

 

Να σαι καλά φίλε γι αυτό άνοιξε το θρεντ για να βρω συμπαράσταση στις δυσκολίες και να παροτρύνουμε κι άλλους στο hobby !!  Περιμένουμε φωτογραφίες από την κατασκευή σου!!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με διεψευσες ευχαριστα για την ταστιερα - αυτο πρεπει να στο αναγνωρισω, και χαιρομαι που βγηκα λαθος :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά φίλε γι αυτό άνοιξε το θρεντ για να βρω συμπαράσταση στις δυσκολίες και να παροτρύνουμε κι άλλους στο hobby !!  Περιμένουμε φωτογραφίες από την κατασκευή σου!!!

 

σκεφτομαι να την αρχισω τον αυγουστο π θα εχω αδεια. να παω να εγκατσταθω στο χωριο π ειναι κ το ξυλουργειο κ να την κανω τοτε...  :)

Ποσο υπολογιζεις οτι σου κοστισε το ολο εγχειρημα? αν υπολογισεις μεσα κ εργαλεια για ταστοδουλεια που θα χρειαστουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με διεψευσες ευχαριστα για την ταστιερα - αυτο πρεπει να στο αναγνωρισω, και χαιρομαι που βγηκα λαθος :D :D

 

Νομίζω ότι εξισορρόπησε τον ήχο ευχάριστα! Kαι η αλουμινένια γέφυρα κουδουνίζει ριιιινγκ!

Όσο πάει κάθεται καλύτερα σε κούρδισμα και τασταρίσματα για να δούμε ! Είναι και το χέρι που πρέπει να κάνει τη δουλειά του να ΄γνωριστεί' με το όργανο που λέει και ο EZ!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να την αρχισω τον αυγουστο π θα εχω αδεια. να παω να εγκατσταθω στο χωριο π ειναι κ το ξυλουργειο κ να την κανω τοτε...  :)

Ποσο υπολογιζεις οτι σου κοστισε το ολο εγχειρημα? αν υπολογισεις μεσα κ εργαλεια για ταστοδουλεια που θα χρειαστουν?

 

Χμμ καλή ερώτηση

 

ας κάνουμε έναν απολογισμό αδρά

 

(δε βάζω τα ταστοεργαλεία γιατί τα περισσότερα τα είχα αποκτήσει στην πορεία και είναι σαν να τα πήρα με δόσεις ,θα κάνω κι άλλα πρότζεκτς κλπ κλπ) πάντως αν θες μπορώ να σου προτείνω κάποια πράγματα όχι εξειδικευμένα που θα τα βρεις πάμφθηνα και πάλι μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου πχ λίμες ,κόφτες κλπ

όταν είναι να ξεκινήσεις ρίξε ένα pm και θα σου πω τι χρειάζεσαι)

 

έχουμε και λέμε

 

1.lollar 50 euro μεταχειρισμενος απο τις αγγελιες του noiz

2.Seymour duncan bridge 35 ευρώ (ω ναι) κοψοχρονιά από ebay όταν το δολλάριο ήταν 1.45

3.rs guitarworks (pots caps switch) 85 ευρω (έπτωση Χριστουγέννων)

4.τονε pros bridge  60 ευρω

5.κλειδιά 40 ευρώ

6.ταστιέρα 20 ευρώ

7.τάστα 5 ευρώ

8.νατ 15 ευρώ

9.ξύλα τσάμπα (μου τα έφερε ένας φίλος επιπλοποιός)

10.πίκγκαρντ 20 ευρώ

11. πλαστικά τσάμπα (απο τις επιγραφές Μαραντίνη πριν χρόοοοονια)-κραταμε πάντα ότι μπορούμε να χρειαστούμε στο μέλλον!

12.βερνίκια 20 ευρώ (αυτά που χρησιμποποίησα)

13.knobs jack κλπ 20 ευρώ

 

για να δούμε...

 

γύρω στα 350-370 ευρά (οι εργατοώρες δώρο από εμένα)

νομίζω ότι είναι τσάμπα πράμα!! έχει πάνω τα καλύτερα υλικά!

Αν βάλεις τους μαγνήτες ορίτζιναλ τότε φαντάζομαι βγαίνει στο 450άρι... πάλι σχετικά φτηνα...

 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα. Δλδ αν βαλουμε ξυλα κ εργαλεια θα παμε κανενα 600ρι χοντρα χοντρα. Θα σου στειλω λογικα ενα πμ το καλοκαιρακι π θα αρχισω να το οργανωνω σιγα σιγα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου