Προς το περιεχόμενο

Les Paul Special project !


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν μπορώ για clopyright λόγους .... θα βγάλω κάτιτις

 

Αν δεν υπάρχει trade τότε δεν υπάρχει και trademark. Με λίγα λόγια αν δεν χρησιμοποιείς το trademark κάποιου για εμπορικούς σκοπούς (πώληση, διαφήμηση κλπ) δεν υπάρχει κάνένα πρόβλημα γιατί μόνο εκεί το trademark και οποιαδήποτε άλλη κατωχύρωση έχουν εφαρμογή. Για προσωπική χρήση μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Μιλάμε τότε απλά για μια replica όπως χιλιάδες άλλες.

 

Άσε που εδώ που τα λέμε θα έδειχνε πολύ παράξενο ένα έστω και ελάχιστα διαφορετικό heastock σε μια τέτοια κιθάρα ;)

 

Μπράβο σου και πάλι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 619
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

στην εχει πει ο Λακης την ιστορια με τον τυπο που τον σταματησαν και δεν ειχε διπλωμα ?

και αυτος προσωπικη χρηση επικαλεστηκε μετά  ;D ;D

 

δεν εχεις να φοβασαι τιποτα με το να δειξεις το headstock και οπως ειπε και ο mkm - "εδώ που τα λέμε θα έδειχνε πολύ παράξενο ένα έστω και ελάχιστα διαφορετικό heastock σε μια τέτοια κιθάρα"

 

;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ...

 

κανονικα το shielding πρεπει να γειωνεται με τη γεφυρα/χορδες.

Στην περιπτωση σου ομως επειδη δεν μπορεις να κολλησεις καλωδιο πανω στην αλουμινοταινια εχεις δυο επιλογες.

1) να καρφωσεις/βιδωσεις ενα "παπουτσακι" (επαφη) σε καποιο σημειο της κοιλοτητας ετσι ωστε να κανει επαφη με το αλουμινιο. Απο εκει θα κολλησεις καλωδιακι που θα πηγαινει στο string ground.

2) συναντιομαστε καπου και σου δινω ενα μικρο κοματακι copper shielding tape η οποια εκει αγωγιμη κολλα απο τη μια μερια. Αυτη η ταινια φυσικα και ειναι "συμβατη' με το καλαι, οποτε κολλας καλωδιακι απο τη μια και απο την αλλη κολλας το κοματακι με την κολλα του στο αλουμινιο και εχεις κανονικη αγωγιμοτητα.

 

Επισης καλο θα ειναι να βρεις shielded καλωδιο για τη συνδεση του διακοπτη γιατι κι εκει παιζει μια γειωση (του διακοπτη πανω στα μπλεντάζ των καλωδιων και απο εκει στην κυριως γειωση εντος του cavity).

Το κακο ειναι οτι (συμφωνα με δικη μου εκτιμηση) οτι το κλασσικο καλωδιο για την περιπτωση (ιδιο με αυτο που εχουν οι Gibson μαγνητες) ειναι λιγο tone killer.

Στην LP μου εβαλα αρχικα τετοιο χαριν originality αλλα συντομα το αλλαξα γιατι μου "επνιγε" καποια πριμα...

Εβαλα το (shielded) καλωδιο που χρησιμοποιω σε ενισχυτες και επαιξε αψογα!

 

 

δεν έχω πρόβλημα θορύβου οπότε προς το παρόν δεν θα κάνω κάτι... άσε που θα χρειαζόταν να ξαναβγάζω το stud της γέφυρας και είναι λίγο δυσάρεστη διαδικασία με την πετσέτα την πένσα και το τράβηγμα σε μοχλό... Από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω τη διαφορά ... μου λες πρέπει να γειωθεί το αλουμινόχαρτο με τις χορδές. μα οι χορδές και η γέφυρα γειώνονται στο πίσω μέρος του νεκ βόλιουμ ποτ... το οποίο γειώνεται με το αλουμινόχαρτο πολύ ισχυρά με ροδέλα με δοντάκια και πολύ σφιχτό σφίξιμο.... δεν έχει ground loops πουθενά. Πες μου τι διαφορά κάνει γιατί μάλλον κάτι μου διαφεύγει. Επίσης ο διακόπτης γειώθηκε. Απλά τα καλώδια για τα σούρτα φέρτα είναι τα κλασσικά vintage cloth covered καλώδια... ξαναλέω ότι είναι σχετικά ήσυχα τα πράγματα (ειδικά με τον κλωβό faraday control cavity+cover...)

 

Εξήγησέ το μου αν κάνω κάποιο λάθος!  ??? ??? ???

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχει trade τότε δεν υπάρχει και trademark. Με λίγα λόγια αν δεν χρησιμοποιείς το trademark κάποιου για εμπορικούς σκοπούς (πώληση, διαφήμηση κλπ) δεν υπάρχει κάνένα πρόβλημα γιατί μόνο εκεί το trademark και οποιαδήποτε άλλη κατωχύρωση έχουν εφαρμογή. Για προσωπική χρήση μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Μιλάμε τότε απλά για μια replica όπως χιλιάδες άλλες.

 

Άσε που εδώ που τα λέμε θα έδειχνε πολύ παράξενο ένα έστω και ελάχιστα διαφορετικό heastock σε μια τέτοια κιθάρα ;)

 

Μπράβο σου και πάλι!

 

 

θενξ!!

εννοείται είναι για ιδίαν χρήσην  ;D ;D ;D

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DSC00401.jpg

 

DSC00402.jpg

 

DSC00403.jpg

 

Το headstock βγήκε λίγο distressed (το κοπάνησα μερικές φορές κατά λάθος ) αλλά μ' άρεσε και λέω να το κρατήσω έτσι

 

υπεροχη!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω πρόβλημα θορύβου οπότε προς το παρόν δεν θα κάνω κάτι... άσε που θα χρειαζόταν να ξαναβγάζω το stud της γέφυρας και είναι λίγο δυσάρεστη διαδικασία με την πετσέτα την πένσα και το τράβηγμα σε μοχλό...

 

Δεν χρειαζεται να βγαλεις τη γεφυρα μια και ηδη εχεις καλωδιο που εφαπτεται εκει.

 

Από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω τη διαφορά ... μου λες πρέπει να γειωθεί το αλουμινόχαρτο με τις χορδές. μα οι χορδές και η γέφυρα γειώνονται στο πίσω μέρος του νεκ βόλιουμ ποτ... το οποίο γειώνεται με το αλουμινόχαρτο πολύ ισχυρά με ροδέλα με δοντάκια και πολύ σφιχτό σφίξιμο.... δεν έχει ground loops πουθενά.

 

τα ποδαρακια απο τα ποτενσιομετρα που τα γειωνεις?

 

Το ιδανικο star grounding θα ηταν αν πηγαιναν ολα τα (σχετικα) καλωδια στο ιδιο σημειο. (εκει που θα πηγαινε και το string ground).

Δες το κλασσικο link και κανε τις αντιστοιχισεις.

 

Λογικα δεν θα εχεις και καμια δραματικη διαφορα στον ηχο.

 

Απλα οταν παραγινεται το πραμα με τις γειωσεις και τα shielding χανεις κατι σε πριμα...

 

Επίσης ο διακόπτης γειώθηκε. Απλά τα καλώδια για τα σούρτα φέρτα είναι τα κλασσικά vintage cloth covered καλώδια... ξαναλέω ότι είναι σχετικά ήσυχα τα πράγματα (ειδικά με τον κλωβό faraday control cavity+cover...)

 

Επειδη αυτα τα καλωδια "κουβαλανε" σημα, ψαρευουν και θορυβο πολυ ευκολα.

Για τον διακοπτη τραβας καλωδιο που παει μεχρι το control cavity?

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν δεις στο guitarnuts, κολλανε με καλαι το shield στις ακμες ("τοιχωματα" με "πατο").

 

Πολλα ασυνδετα φυλλα αλουμινιου μου "μυριζουν" αυξημενη χωρητικοτητα...

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πρόχειρο mp3 με κάποιους ήχους που έβγαλα σήμερα μαζί της.

 

Με γειά! Καλόπαιχτη!

Ακούγεται όσο ωραία όσο δείχνει!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν δεις στο guitarnuts, κολλανε με καλαι το shield στις ακμες ("τοιχωματα" με "πατο").

 

Πολλα ασυνδετα φυλλα αλουμινιου μου "μυριζουν" αυξημενη χωρητικοτητα...

 

 

Έλα μαν, τα φύλλα είναι τρία και τα ένωσα με τρόπο ώστε βάζοντας τα δύο ηλεκτρώδια από το πολύμετρο σε διαφορετικά φύλλα να μου δείχνει ότι περνάει ρεύμα...

Η κιθάρα έχει ΠΟΛΛΑ πρίμα on tap

το καλώδιο από το διακόπτη πάει στο κοντρόλ ναι και επίσης τη γέφυρα έλεγα να τη βγάλω όταν κάνω την όποια αλλαγή γιατί μειώνει κάπως το χώρο...

 

anyway θα δούμε πώς θα είναι με distortion και βλεπουμε ανάλογα...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου