Προς το περιεχόμενο

Les Paul Special project !


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Arg καταθετω κι εγω το θαυμασμο και τα συγχαρητηρια μου για την ολοκληρωση του project σου.

 

Οσο μπορω να δω απο τις φωτο, το αποτελεσμα μοιαζει αψογο. (μυστηριο βεβαια παραμενει το headstock μιας και δεν μας το δειχνεις πουθενα...)  ;)

 

Ηχητικα τη βρηκα μια χαρα, αλλα λιγο ...αγουρη ως νεοτευκτη που ειναι, πραγμα που θα στρωσει με τον καιρο, το παιξιμο και τις ρυθμισεις.

 

Γνωμη μου ειναι να την αφησεις για καποιο χρονικο διαστημα σε standard κουρδισμα μεχρι να σταθεροποιηθει το μανικι / ταστιερα υπο την ταση των χορδων.

 

Γενικως μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα. Ειναι νωρις. Μπορει καλλιστα να "αδικησεις" κατι.

 

 

Μερικες ηλεκτρικες ερωτησεις:

 

-Το "αλουμινοχαρτο" το γειωσες πουθενα?

-Τα ποτενσιομετρα ηταν λογικα "μαρκαρισμενα" απο τους RS ως προς το που μπαινει το καθενα. Τα μετρησες να δεις τι πραγματικες τιμες εχουν?

Μπορει δηλαδη να σου "ταιριαζαν" καλυτερα με διαφορετικο σχηματισμο.

-Απο τον διακοπτη μεχρι το control route, η καλωδιωση ειναι απλη ή shielded?

 

...και μια ...ξυλινη

 

Το σωμα δονειται οταν παιζεις? το νιωθεις καθολου?

 

παιζει και ενα σχετικο κολπο:

Πιάνεις και "κρεμάς" την κιθαρα απο το μανικι στο υψος του nut και παιζεις ανοιχτη τη Σι.

Πιανεις το σωμα με το αλλο χερι περιπου στο υψος του κατω strap holder και νιωθεις αν δονειται.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 619
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πανέμορφη, απλά! Και εξαιρετικός ήχος (φταις κι εσύ γι' αυτό, φυσικά)!Τώρα όμως με κάνεις να θέλω να τραβήξω την σκανδάλη και να πάρω αυτήν. Οπως και να χει και πάλι μπράβο, και ευχαριστώ που μοιράστηκες το κατασκευαστικό σου ταξίδι μαζί μας!(δυστυχώς το χέρι μου δεν πιάνει να κατασκευάσω, στο click στον thomann πάντως είμαι καλός.) Μια ερώτηση μόνο - πως και δεν μπήκες στον πειρασμό να βάλεις wraparound γέφυρα? ακυρο, δεν ειχα δει καλα τις φωτο!

 

εδιτ - δείξε headstock στο λαό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!

Το συναίσθημα είναι λίγο περίεργο ειδικά όταν ακούς την πρώτη νότα , χαμογελάς αυθόρμητα! (Σαν να μου πήραν ένα ωραίο δώρο!)

 

Όντως είπα να βγάλω μερικές φωτό και με το φως του ήλιου enjoy!!!

 

(Έρχονται και βιντεάκια ,αφού τρίψω ξανά το nut και λιμάρω/crownάρω κανα δυό τάστα (βασικά το δωδέκατο κάνει κάτι κόλπα ,σαν να πετάχτηκε λίγο ίσως ήταν η υγρασία στο γκαράζ και το κρύο, I'll fix it)

 

DSC00391.jpg

 

DSC00399.jpg

 

DSC00400.jpg

 

 

 

DSC00393.jpg

 

DSC00394.jpg

 

DSC00395.jpg

 

DSC00396.jpg

 

DSC00397.jpg

 

DSC00398.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arg καταθετω κι εγω το θαυμασμο και τα συγχαρητηρια μου για την ολοκληρωση του project σου.

 

Οσο μπορω να δω απο τις φωτο, το αποτελεσμα μοιαζει αψογο. (μυστηριο βεβαια παραμενει το headstock μιας και δεν μας το δειχνεις πουθενα...)  ;)

 

Ηχητικα τη βρηκα μια χαρα, αλλα λιγο ...αγουρη ως νεοτευκτη που ειναι, πραγμα που θα στρωσει με τον καιρο, το παιξιμο και τις ρυθμισεις.

 

Γνωμη μου ειναι να την αφησεις για καποιο χρονικο διαστημα σε standard κουρδισμα μεχρι να σταθεροποιηθει το μανικι / ταστιερα υπο την ταση των χορδων.

 

Γενικως μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα. Ειναι νωρις. Μπορει καλλιστα να "αδικησεις" κατι.

 

 

Μερικες ηλεκτρικες ερωτησεις:

 

-Το "αλουμινοχαρτο" το γειωσες πουθενα?

-Τα ποτενσιομετρα ηταν λογικα "μαρκαρισμενα" απο τους RS ως προς το που μπαινει το καθενα. Τα μετρησες να δεις τι πραγματικες τιμες εχουν?

Μπορει δηλαδη να σου "ταιριαζαν" καλυτερα με διαφορετικο σχηματισμο.

-Απο τον διακοπτη μεχρι το control route, η καλωδιωση ειναι απλη ή shielded?

 

...και μια ...ξυλινη

 

Το σωμα δονειται οταν παιζεις? το νιωθεις καθολου?

 

παιζει και ενα σχετικο κολπο:

Πιάνεις και "κρεμάς" την κιθαρα απο το μανικι στο υψος του nut και παιζεις ανοιχτη τη Σι.

Πιανεις το σωμα με το αλλο χερι περιπου στο υψος του κατω strap holder και νιωθεις αν δονειται.

thanks man!

 

1.Η αλουμινοταινία εννοειται γειώθηκε ως εξής: από το output jack έρχεται το μαύρο καλώδιο και αντί να πάει κατευθείαν στον διακόπτη πάει πρώτα σε ένα ποτενσιόμετρο και μετά συνεχίζει (από άλλο ποτ) στο διακόπτη. Επειδή τα ποτς ακουμπούν στην αλουμινοταινία ,άρα γειώθηκε και αυτή και μάλιστα δίχως ground loops. (Γενικά δε βγάζει πολύ θόρυβο η κιθάρα νομίζω)

2.Ήταν μαρκαρισμένα ,δεν τα μέτρησα αλλά τα σούπερποτς είναι καταπληκτικά στο χέρι! (και καθαρίζουν τρομερά) θα κάνω ένα βίντεο με τη χρήση των ποτς γιατί προσδίδουν στην κιθάρα έξτρα playability.

3.H καλωδίωση δεν είναι shielded (αν εξαιρέσεις τα καλώδια των μαγνητών)...ίσως θα μπορούσα να τα τυλίξω με αλουμινοταινία αλλά δεν ήξερα αν χωράει...

4.το σώμα δονείται ναι! (έκανα και το κόλπο που είπες και δονάει πλάκα έχει)

 

γενικά είναι λίγο άγουρη όπως λες αλλά στρώνει  βαθμιαία με το παίξιμο!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DSC00401.jpg

 

DSC00402.jpg

 

DSC00403.jpg

 

Το headstock βγήκε λίγο distressed (το κοπάνησα μερικές φορές κατά λάθος ) αλλά μ' άρεσε και λέω να το κρατήσω έτσι

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουκλα εγινε,μεγεια και καλα κιθαρισματα

 

 

 

Πολύ ωραία σου βγήκε...μπράβο!!!

 

Και το χρώμα μια χαρά...

 

Βγάλε και καμιά φωτό στο φως του ήλιου κάποια στιγμή

 

Παρακολουθω απο την αρχη το νημα, μια λεξη μονο:

ΑΞΙΟΣ!

Δωσε κλιπακια στο λαο!

 

Κουκλα η κιθάρα , πολλά μπράβο για την υπομονή σου να την καταφέρεις!

Και ο ήχος πολύ κάλος! Περιμένουμε και άλλα κλιπς και κανα βίντεο.

 

Μεγειές!

 

μπράβο ρε φίλε καλόπαιχτη άξιος, να τ χαρείς τ καινούριο κιθαρόνι σου  ;) πες μας κανένα συναίσθημα!! :),

 

Έχω παρακολουθήσει το thread με μεγάλες...διακοπές, κι αυτό γιατί οι φωτογραφίες δεν εμφανίζονται στο PC της δουλειάς.

Χθες το πήρα απ' την αρχή και μιας και ουσιαστικά έφτασες στο τέλος της διαδρομής, νομίζω μπορώ να υποβάλλω τα σέβη μου για το επίπεδο της δουλειάς και το αποτέλεσμα. :D

 

Πρέπει να ομολογήσω ότι με τσιμπάει μια κάποια νοσταλγία. :-\

 

Μπράβο σου!

 

παίδες σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!  ;D ;D

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακολούθησα διακριτικά όλο το εγχήρημα απο το Day 1 και μπορώ να σου πώ ότι μέχρι σήμερα ήταν απο τους κυριότερους λόγους που άνοιγα τον υπολογιστή και κλικάριζα το link noiz...το αποτέλεσμα είναι απλά εκπληκτικό και άκρως επιμορφωτικό για όλους απο εμάς που αρπάξαμε την σέγα κάποια στιγμή στη ζωή μας (με καλά ή κακά αποτελέσματα)...

 

ΕΥΓΕ και πάλι ΕΥΓΕ

 

πρόταση: αν δεν έχει προταθεί ήδη...να μπεί κάπου το thred έτσι ώστε να είναι μονίμως προσβάσιμο, γιατί οι πληροφορίες που ανταλλάχθηκαν είναι τόσες ώστε να μπορεί να γραφτεί  κανονικό handbook...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλουμινοταινία εννοειται γειώθηκε ως εξής: από το output jack έρχεται το μαύρο καλώδιο και αντί να πάει κατευθείαν στον διακόπτη πάει πρώτα σε ένα ποτενσιόμετρο και μετά συνεχίζει (από άλλο ποτ) στο διακόπτη. Επειδή τα ποτς ακουμπούν στην αλουμινοταινία ,άρα γειώθηκε και αυτή και μάλιστα δίχως ground loops. (Γενικά δε βγάζει πολύ θόρυβο η κιθάρα νομίζω)

 

χμμμ...

 

κανονικα το shielding πρεπει να γειωνεται με τη γεφυρα/χορδες.

Στην περιπτωση σου ομως επειδη δεν μπορεις να κολλησεις καλωδιο πανω στην αλουμινοταινια εχεις δυο επιλογες.

1) να καρφωσεις/βιδωσεις ενα "παπουτσακι" (επαφη) σε καποιο σημειο της κοιλοτητας ετσι ωστε να κανει επαφη με το αλουμινιο. Απο εκει θα κολλησεις καλωδιακι που θα πηγαινει στο string ground.

2) συναντιομαστε καπου και σου δινω ενα μικρο κοματακι copper shielding tape η οποια εκει αγωγιμη κολλα απο τη μια μερια. Αυτη η ταινια φυσικα και ειναι "συμβατη' με το καλαι, οποτε κολλας καλωδιακι απο τη μια και απο την αλλη κολλας το κοματακι με την κολλα του στο αλουμινιο και εχεις κανονικη αγωγιμοτητα.

 

Επισης καλο θα ειναι να βρεις shielded καλωδιο για τη συνδεση του διακοπτη γιατι κι εκει παιζει μια γειωση (του διακοπτη πανω στα μπλεντάζ των καλωδιων και απο εκει στην κυριως γειωση εντος του cavity).

Το κακο ειναι οτι (συμφωνα με δικη μου εκτιμηση) οτι το κλασσικο καλωδιο για την περιπτωση (ιδιο με αυτο που εχουν οι Gibson μαγνητες) ειναι λιγο tone killer.

Στην LP μου εβαλα αρχικα τετοιο χαριν originality αλλα συντομα το αλλαξα γιατι μου "επνιγε" καποια πριμα...

Εβαλα το (shielded) καλωδιο που χρησιμοποιω σε ενισχυτες και επαιξε αψογα!

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου