Προς το περιεχόμενο

Πλουτίστε μέσω των μουσικών αγγελιών!


eyecam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

άλλο να "συμβεί" και άλλο να είναι προσχεδιασμένο...

 

  Συμφωνώ. Πάντως, υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις στις οποίες ο πωλητής αφού έχει ξεζουμίσει και έχει γενικά ευχαριστηθεί ένα μουσικό όργανο για κάποιο μεγάλο διάστημα, το μεταπωλεί στη συνέχεια σε μεγαλύτερες τιμές από αυτό που πραγματικά του κόστισε (δηλαδή και ό,τι ήταν να πάρει από το συγκεκριμένο όργανο το έχει πάρει, και το ξεφορτώνεται, και έχει κάποιο χρηματικό κέρδος). Αυτό ισχύει π.χ. σε vintage όργανα, σπάνια re-issues, και σε μεγάλο ποσοστό κιθάρες αγορασμένες από Αμέρικα. Δεν είναι κατακριτέο, έτσι είναι οι νόμοι ζήτησης και αγοράς.

 

  Στο άλλο θέμα, έτσι είναι τα πράγματα δυστυχώς. Π.χ. ένα όργανο σε καλή σχετικά κατάσταση είναι δύσκολο να συνειδητοποιήσεις αν είχε μόνο έναν πρώτο ιδιοκτήτη. Παρόλαυτά, ένας καλά ενημερωμένος και συνειδητοποιημένος αγοραστής, νομίζω στενεύει τα περιθώρια κέρδους μιας τέτοιας κουτοπονηριάς.

 

    Τώρα για το παζάρεμα.....προσωπικά ποτέ δεν ασχολήθηκα με αγγελίες που θεωρούσα τραβηγμένη την τιμή τους - απλά γελούσα και την προσπερνούσα. Σέβομαι την τιμή που βάζει ο πωλητής αν είναι λογική. Πρόσφατα έχασα μια κιθάρα που με ενδιέφερε μέσα από τα χέρια μου, και βρήκα μια ίδια από άλλον πωλητή που προϋπήρχε στις αγγελίες 35% παραπάνω (στην ίδια κατάσταση και οι δυο). Μίλησα με τον δεύτερο πωλητή και την έκλεισα, χωρίς να του αναφέρω καν φυσικά ότι έτυχε να βρω μια ίδια 35% φθηνότερα - αφού ο άνθρωπος την δίνει σε πολύ λογική τιμή και ο άλλος την ''σκότωνε'' τελείως, θα ήταν μαλακία εκ μέρους μου να του πω ''μωρέ ξέρεις τι, την βρήκα πριν μια βδομάδα -35%, μπορείς να κόψεις κάτι...''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχει συμβεί αρκετές φορές αλλά δεν είναι ενάντια σε νόμους/κανόνες. Βέβαια, ό,τι είναι νόμιμο δε σημαίνει πως είναι κι ηθικό, αλλά ας αφήσουμε τη θεωρία.

  Η υπόθεση είναι απλή:

Ως αγοραστής, βλέπεις ότι κάτι πωλείται σε υψηλή τιμή (σε σχέση με το καινούργιο ή με άλλες αγγελίες)? Ε, τότε δεν το παίρνεις από εκεί! Αν υπάρχει αγοραστής γι αυτό το προϊόν σε αυτή την τιμή, τότε καλά κάνει(για την τσέπη) του ο πωλητής και το δίνει και κακώς πράττει (για την τσέπη του) ο αγοραστής. Αν όμως ο αγοραστής το ήθελε "εδώ και τώρα!" λόγω live/υποχρεώσεων/Gear.A.S. και δεν το βρήκε αλλού?...

Ως πωλητής: βλέπεις τι τιμές έχει το καινούργιο, τι τιμές έχουν τ αντίστοιχα used, αξιολογείς την κατάσταση του προϊόντος σου και βάζεις μια λογική τιμή που θέλεις να πιάσει. Αν δε πουληθεί και τα χρέη τρέχουν, κατεβάζεις ανάλογα (κι όσο θέλεις) την τιμή. Διαφορετικά περιμένεις υπομονετικά.

Και για τις 2 πλευρές: αν συμφωνήσεις σε κάτι, τότε πρέπει να είσαι "σπαθί" και σωστός απέναντι στον άλλο ώστε να γίνει ομαλά και σωστά η συναλλαγή, χωρίς κόλπα και για να έχει βαρύτητα ο λόγος σου κι οι πράξεις σου. Αν δε σε συνέφερε, τότε δεν έπρεπε να πεις το "Ναι", τελεία.

Οι καταναλωτές αγοράζουν ενσυνείδητα κάτι στην τιμή που αναγράφεται αλλά μπορεί να μην έχουν κάνει έρευνα αγοράς, παζάρι τιμής, ομαδική παραγγελία ή οτιδήποτε θα τους εξασφαλίσει value for money. Θέλει πολύ ψάξιμο (ιδιαίτερα στις μέρες μας). Αν όμως κάποιος δε θέλει να το ψάξει πριν αγοράσει, είναι δικαίωμά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ευχαριστούμε για τον οδηγό αγοράς αλλά ουσιαστικά εδώ συζητάμε για την "τακτική" μερικών του αγοράζω φτηνα-πουλάω ακριβά μόνο και μόνο για το κέρδος σε ένα χώρο που έχουν δημιουργήσει άλλοι για την διασκέδαση, ψυχαγωγία κτλ κτλ....

σίγουρα είναι τυπικά νόμιμη....αλλά πες και μια γνώμη ως προς αυτή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ευχαριστούμε για τον οδηγό αγοράς αλλά ουσιαστικά εδώ συζητάμε για την "τακτική" μερικών του αγοράζω φτηνα-πουλάω ακριβά μόνο και μόνο για το κέρδος σε ένα χώρο που έχουν δημιουργήσει άλλοι για την διασκέδαση, ψυχαγωγία κτλ κτλ....

σίγουρα είναι τυπικά νόμιμη....αλλά πες και μια γνώμη ως προς αυτή....

 

Φιλε... υπάρχουν ενα σωρο gas-ακιδες που αν επαιζαν κιθαρα οσο καλα ξερουν να αγοραζουν και να πουλουν οργανα...ο Gus G...θα ειχε μεγάλο ανταγωνισμό for the Ozzy gig...

 

εχω γνωρίσει άτομα που δεν έχουν γραψει ουτε ενα σχόλιο στο νοιζ αλλα εχουν πουλήσει/αγοράσει όργανα μεσο των αγγελιών για χιλλιαδες ευρω... κακό ειναι? ο άλλος γουσταρει να μαζευει 59' bursts μια μια...κακο ειναι?

 

τωρα για το θεμα του παραπονιέμαι "μααα...ο αλλος το πηρε φτηνα..μου ζαλισε τον ερωτα στο παζαρι...και μετα το πουλησε ακριβα..."...τι να πω...

 

ταφ σιετ... :)

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ευχαριστούμε για τον οδηγό αγοράς αλλά ουσιαστικά εδώ συζητάμε για την "τακτική" μερικών του αγοράζω φτηνα-πουλάω ακριβά μόνο και μόνο για το κέρδος σε ένα χώρο που έχουν δημιουργήσει άλλοι για την διασκέδαση, ψυχαγωγία κτλ κτλ....

σίγουρα είναι τυπικά νόμιμη....αλλά πες και μια γνώμη ως προς αυτή....

 

Ο χώρος στον οποίο αναφέρεσαι είναι το φόρουμ.

 

Οι αγγελίες είναι άλλο πράγμα, είναι μια αγορά. Και στην αγορά μπορείς να βρεις ευκαιρίες, μπορεί να πιαστείς και κορόιδο. That's life.

 

Δεν έκανε κανείς καμιά απατεωνία (αν κατάλαβα καλά).

Ο φίλος eyecam απλώς την πάτησε και πούλησε φτηνά. Αν δεν ήθελε, ας μην πουλούσε. Ο ίδιος συμφώνησε να δώσει σε αυτή την τιμή. Τώρα αν το έκανε επειδή ο άλλος του κλάφτηκε, δεν θέλω καν να σκεφτώ πόσα χρήματα του φεύγουν αν κάθε μέρα παίρνει τον ηλεκτρικό. :)

 

Το ότι το ίδιο προϊόν πουλήθηκε μετά πιο ακριβά, δεν το σχολιάζω καν, επειδή αφορά δύο εντελώς άσχετα άτομα - άλλο αν πίκρανε τον eyecam.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ευχαριστούμε για τον οδηγό αγοράς αλλά ουσιαστικά εδώ συζητάμε για την "τακτική" μερικών του αγοράζω φτηνα-πουλάω ακριβά μόνο και μόνο για το κέρδος σε ένα χώρο που έχουν δημιουργήσει άλλοι για την διασκέδαση, ψυχαγωγία κτλ κτλ....

σίγουρα είναι τυπικά νόμιμη....αλλά πες και μια γνώμη ως προς αυτή....

 

Η αναζήτηση οικονομικού κέρδους είναι, όπως πολύ σωστά είπαν πριν, εμπορική πρακτική.  Δεν είναι ούτε προσβολή, ούτε παρανομία, είναι τρόπος σκέψης και πράξης. Το μόνο που μπορεί να  κάνει κάποιος είναι να προστατέψει την τσέπη του με πολλούς τρόπους(ανέφερα μερικούς) και  να μην έχει συναλλαγές με όποιο θεωρεί "έμπορο".  

Προσωπικά έχω κάνει συναλλαγές με ανθρώπους που σκέπτονταν "εμπορικά" το σύστημα των αγγελιών, συνεννοήθηκα μια χαρά μαζί τους, έγινε σωστά η συναλλαγή και η τιμή μου φάνηκε λογική για τη σπανιότητα και τη διαθεσιμότητα του εξοπλισμού που έδιναν. Πράγματι, θα μπορούσα να παραγγείλω από Κίνα σε καλύτερη τιμή αλλά δεν είχα 15-30 μέρες διαθέσιμες για αναμονή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alexi,RayDTutto, Sottos

φυσικά και δεν μιλάω για μανιακούς "αγοραπωλησάκηδες"...

καμία σχέση....

η ουσία του παρόντος θέματος (όπως την έχω καταλάβει εγώ, τουλάχιστον) είναι η πρακτική της κερδοσκοπίας στις αγγελίες, ενώ μπορεί να μην αγγίξει καν το όργανο ο περι ου ο λόγος "έμπορος"....

που δηλαδή δεν είναι σε εκείνο το χώρο για να δοκιμάσει/δει/τεστάρει εξομπλισμό αλλά για να εκμεταλλευτεί τον εκάστοτε καλοπροέρατο πωλητή που, όπως αναφέρθηκε, μπορεί να πουλήσει κάτι αρκετά φτηνά επειδή ρε παιδί μου απλά είναι 3ο χέρι και δεν του πάει η καρδιά να ΜΗΝ κατεβάσει την τιμή...

ξαναείπα πως δεν υπάρχει παρανομία....το ζήτημα είναι ηθικό

 

αρχικά απαντούσα στον alexi αλλά τελικά καλύπτω ολα τα ποστ σας με αυτό...

το κύριο σημείο είναι η τελευταία πρόταση...

δεν υπάρχει παρανομία....είναι ηθικό ζήτημα...

σα να μπαίνω εγώ σε ένα φόρουμ...φωτογραφικό ας πούμε, που δεν έχω σχέσεις με τον τομέα...τα παιδιά εκεί να ψιλογνωρίζονται(αυτό σχετικό) και να μην "εμπορεύονται" προιόνται αλλά απλά να τα περνούν στον επόμενο με μία μείωση της τιμής που το αγοράσανε....και να πηγαίνω εγώ να το παίζω έμπορος και να στήσω μαγαζί εκεί....παράνομο δεν είναι, και δεν μπορεί να μου πει κανείς τίποτα....αλλά πως σας φάινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ να υποθέσω ότι αν εσύ πουλήσεις μια strat 1000 ευρώ στις αγγελίες και το παληκάρι που την αγόρασε, επειδή τελικά τάσπασε με το Blues συγκρότημα του, την πουλήσει σε μια εβδομάδα 800, εσύ θα πας να του δώσεις τα έξτρα διακόσια επειδή δεν είσαι έμπορας; Για σκέψου το...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ζήτημα είναι ηθικό

 

Όχι.Είναι απλά ζήτημα προσφοράς και ζήτησης. ;)

 

 

αλλά πως σας φάινεται?

 

Προβλέψιμα καπιταλιστικό...

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@RayDTutto

μου φαίνεται ΠΑΡΑ πολυ άκυρο το παράδειγμα σου :P

 

τι σχέση έχω εγώ με την επόμενη πώληση?

 

@S9F

στεγνά ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου