Προς το περιεχόμενο

Πλουτίστε μέσω των μουσικών αγγελιών!


eyecam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια απορία:

Αυτοί που προσπαθούν να πουλήσουν 2, 3, 5 ή 50 φορές παραπάνω κάτι που αγόρασαν φθηνά εκμεταλλευόμενοι την κλάψα, την ανάγκη του άλλου για χρήματα ή οποιαδήποτε άλλη κατάσταση, πούλησαν τελικά ή όχι;

Υπάρχουν άτομα που θα αγοράσουν χωρίς να κάνουν έστω ένα τυπικό έλεγχο τιμής;

 

Άλλο πράγμα να θέλεις να πουλήσεις ακριβά και άλλο να βρεις αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Δε μπορει να κανουμε τοοοοσες κουβεντες περι διαφορες τιμων Ελληνων και Γερμανων εμπορων , να πηγαινουμε στον Ελληνα εμπορο και να του λεμε ο Θωμας τοσο εσυ ποσο ??....και να την παταμε στα εγχωρια μεταχειρισμενα...

 

 

Πολυ σωστος ο φιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ε, τι να σας πω.

Ακούστε γαϊδουριά που μου τυχε.

Έστειλα σήμερα εντολή στην ΑΕΠΕΥ να μου πουλήσει κάτι μετοχές της ΕΤΕ που είχα από παλιά αλλά σε άριστη κατάσταση και σχεδόν αχρησιμοποίητες.

Τους είπα τις είχα πάρει 14€ τη μία και ζητάω το λογικό 30% κάτω λόγω χρήσης.

Οι ανάγωγοι αφού γέλασαν μου κλεισαν το τηλέφωνο.

Ξαναπήρα και τους κλάφτηκα ότι θέλω τα λεφτά να πάρω τρίκυκλο να βγάζω βόλτα το φαμέλιο και μπας και μείνει τίποτα να πάρω κουλούρι για μεσημεριανό στα παιδιά μου.

Ίδια αντίδραση.

Ξαναπήρα και τους ρωτάω άντε τι δίνετε μπας και τα βρούμε.

Μου λενε πάρε τρία και πες ευχαριστώ.

ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΡΕ τους λέω και τους κλείνω το τηλέφωνο.

ΚΑι τους νόμιζα για φίλους μου .....

Πάει το φουρκόνι ....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Να κάνω και εγώ μία ερώτηση για να μου λυθεί η απορία. Έκανα μία ανταλλαγή πριν λίγο καιρό μέσω του noiz. Ρώτησα τον φίλο εάν θέλει κάποια διαφορά χρημάτων (δεν ήξερα τη πραγματική τιμή σε αυτό που έδινε αλλά υπέθεσα ότι θα ήταν πιο ακριβό από αυτό που έδινα εγώ) και μου είπε πως δεν ήθελε κάποια χρηματική διαφορά αρκεί να του έκανε το μηχάνημά μου. Να αναφέρω ότι και το δικό μου και το δικό του μηχάνημα ήταν σε πραγματικά άριστη και αδούλευτη κατάσταση. Τελικά η ανταλλαγή έγινε. Αυτό που πήρα πίστευα ότι ήταν κάποιο μοντέλο που δεν έβγαινε πια. Χαζεύοντας στο thomann όμως έπεσα πάνω του και ανακάλυψα ότι κυκλοφορεί ακόμα και η τιμή του είναι τέσσερις φορές μεγαλύτερη από την αξία της ανταλλαγής που έκανα. Αν πχ το δικό μου έκανε 250 ευρώ καινούριο,το δικό του έκανε 1000. Φυσικά και δεν έχω σκοπό να το πουλήσω αλλά επειδή διαβάζω τα όσα έχετε γράψει,μου δημιουργήθηκε η απορία του τι θεωρείτε σωστό... Πουλάω στη τιμή της ανταλλαγής που έκανα ή πολύ πιο πάνω αφού και η αρχική του τιμή αλλά και η κατάστασή του είναι εντελώς καινούρια; Πχ αν το πουλούσα 500 ευρώ ενώ το αντάλλαξα για 250 είναι κλεψιά; Για να μην δημιουργηθεί καμία παρεξήγηση ξαναλέω ότι δεν έχω σκοπό να το πουλήσω. Αν το αγόραζα μεταχειρισμένο και 700 ευρώ να το έπαιρνα στη κατάσταση που είναι,πάλι ευχαριστημένος θα ήμουν...

 

Η ανταλλαγή έχει τους δικούς της κανόνες κι έχει τύχει και σε εμένα το ίδιο φαινόμενο(να δώσω κάτι χαμηλότερης αξίας χωρίς διαφορά) αλλά και το αντίθετο(να δώσω κάτι μεγαλύτερης αξίας χωρίς διαφορά).

Έχει να κάνει με τις ανάγκες και τα "θέλω" των 2 συναλλασσομένων που κάνουν την ανταλλαγή αλλά και την "εμπορική" συμπεριφορά που λέγαμε:

Αν κάποιος βρει ένα μηχάνημα μέσω ανταλλαγής, το δοκιμάσει και τον βολεύει, τότε κατά πάσα πιθανότητα δε θα ψάξει για τις όποιες χρηματικές διαφορές, εκτός αν έχει συμφωνηθεί κάτι ανάλογο ή είναι τεράστια η διαφορά(αλλά και πάλι, μπορεί να μη τον νοιάζει).

Αν όμως είναι "έμπορος" και θέλει να βγάλει κάποια $$$ από την ανταλλαγή, θα ζητήσει και τα 10ευρώ διαφορά που είχαν τα 2 μηχανήματα στο thomann(ως καινούργια)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία:

Αυτοί που προσπαθούν να πουλήσουν 2, 3, 5 ή 50 φορές παραπάνω κάτι που αγόρασαν φθηνά εκμεταλλευόμενοι την κλάψα, την ανάγκη του άλλου για χρήματα ή οποιαδήποτε άλλη κατάσταση, πούλησαν τελικά ή όχι;

α)Υπάρχουν άτομα που θα αγοράσουν χωρίς να κάνουν έστω ένα τυπικό έλεγχο τιμής;

 

β)Άλλο πράγμα να θέλεις να πουλήσεις ακριβά και άλλο να βρεις αγοραστή.

 

α. Ναι υπάρχουν ακόμη και σήμερα άνθρωποι που δεν κάνουν έστω και λίγη έρευνα αγοράς, πιστεύουν εις ένα κλισέ κανόνα λεφτοκράτορα κι αγοράζουν κάτι επειδή τους το πρότεινα ένας φίλος που δεν είχε ιδέα από τέτοια μηχανήματα...

 

β. Ο "έμπορος" είναι ικανός να βρει πελάτες αν του κόβει λίγο και ξέρει (έστω εμπειρικά) από μάρκετινγκ, δεν είναι θέμα. Ο αγοραστής είναι αυτός που πρέπει να το ψάξει και να προστατευτεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι σίγουρο ότι όλα είναι θέμα του επιπέδου του αγοραστή. Απλώς κυκλοφορούν και πιτσιρικάδες που τώρα μαθαίνουν.

 

Πάντως, ηθικό θέμα στις αγοραπωλησίες ίσως να μην υπάρχει, με την αυστηρή έννοια του όρου. Το νόιζ όμως είναι μια διαδικτυακή κοινότητα. Και στις κοινότητες, πραγματικές ή εικονικές, υπάρχουν κανόνες συμπεριφοράς.

 

Διαφορετικό είναι να επιχειρεί να βγάλει κέρδος ένας εκτός κοινότητας και διαφορετικό όταν είναι μέλος της. Στην πρώτη περίπτωση δεν ξέρω αν μπορώ να καταλογίσω κάτι. Στη δεύτερη βέβαια αρχίζω ίσως και ενοχλούμαι από ένα σημείο και μετά γιατί κάπως αρχίζουν και μπλέκονται οι ρόλοι και τα όρια σωστού-λάθους.

 

Και έπειτα τι είναι κέρδος; Αν μια κιθάρα των 900 ευρώ την αγοράσω 650 και μετά την πουλήσω 850, είμαστε σε κάποια λογικά πλαίσια. Αν την αγοράσω 400 και θέλω να την πουλήσω 1200, έχουμε εκτροχιαστεί. Αν θέλετε τη γνώμη μου η έννοια του υπερβολικού κέρδους πάντοτε είναι σε κάποιο βαθμό επιλήψιμη, έστω και φιλοσοφικά. Η υπερβολή είναι κακό πράγμα.

 

Πάντως δεν πιστεύω ότι αυτοί που βάζουν τις τιμές τόσο ψηλά καταφέρνουν να πουλήσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν "επιτήδειοι" που κάνουν μαύρο εμπόριο στις αγγελίες και καθημερινά προσπαθούμε να τους "ξεχωρίσουμε" από τα κοινά μέλη. Οσοι από αυτούς συμμετέχουν, θέλουμε να ξεχωρίζουν εφόσον στόχο έχουν μόνο το κέρδος και δεν μοιράζονται το μεράκι του καμένου μουσικού, κάτι που αποφεύγουν με κάθε τρόπο αρκετοί αλλάζοντας user name.

 

Οι Αγγελίες του Smart.Noiz.gr δεν πρέπει να είναι πεδίο εκμετάλλευσης. Ούτε από κρυφούς εμπόρους με κατάστημα, ούτε από μαυραγορίτες. Ολοι όσοι επιχειρούν πρέπει να έχουν ταμπέλα "ανοίξαμε και σας περιμένουμε" για να μπορεί να κρίνει ο καθένας με ποιόν συναλλάσσεται. Δεν είμαστε εφορία αλλά είναι καθαρά δεοντολογικό και ηθικό το θέμα.

 

Μέσα στις επόμενες μέρες θα γίνει μια σοβαρή αναβάθμιση στο σύστημα αγγελιών και την αξιολόγηση των συναλλασσόμενων. Αυτό πιστεύω θα βοηθήσει αρκετά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νόιζ όμως είναι μια διαδικτυακή κοινότητα. Και στις κοινότητες, πραγματικές ή εικονικές, υπάρχουν κανόνες συμπεριφοράς.

 

Διαφορετικό είναι να επιχειρεί να βγάλει κέρδος ένας εκτός κοινότητας και διαφορετικό όταν είναι μέλος της.

 

Νομίζω ότι καλό είναι να μην μπλέκουμε το Νοiz με το SmartNoiz...Στο Νοiz, έχουμε μέλη και πραγματικούς ή εικονικούς κανόνες συμπεριφοράς.

Στο SmartNoiz έχουμε ΚΑΘΑΡΑ εμπορικές συναλλαγές.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι καλό είναι να μην μπλέκουμε το Νοiz με το SmartNoiz...Στο Νοiz, έχουμε μέλη και πραγματικούς ή εικονικούς κανόνες συμπεριφοράς.

Στο SmartNoiz έχουμε ΚΑΘΑΡΑ εμπορικές συναλλαγές.

Συμφωνω με τον Marathon .Αν κοιταξετε στο ebay ο καθε ενας ζηταει οτι θελει .ΕΔΩ ισχυει το ιδιο ..η ευθυνη ανηκει στον αγοραστη αν εχει λιγο μυαλο κανει την ερευνα του και αποφασιζει .

Υπαρχουν και οι εξαιρεσεις που ενα vintage οργανο αξιολογειται κατα μεσο ορο σωστα απο την πλειοψηφια αγοραστων & πωλητων .Απο κει και περα ισχυει και ο νομος της αγορας: προσφορα και ζητηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου