Προς το περιεχόμενο

Πλουτίστε μέσω των μουσικών αγγελιών!


eyecam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να δηλώσεις ψευδείς ιδιότητες του οργάνου είναι απατεωνιά.

Το να είσαι ειλικρινής και ακριβής στην περιγραφή του είναι η ηθική σου (αλλά και εκ του νόμου) υποχρέωση σου ως πωλητής.

Η κοστολόγησή του προϊόντος σου είναι προσωπική σου υπόθεση.

Η αξιολόγηση της κοστολόγησης αλλά και του πωλητή βασισμένη στην ενημέρωση, είναι ευθύνη (αν όχι υποχρέωση) του αγοραστή.

 

Τα υπόλοιπα είναι φιλολογίες.....

Απλά.

Aκριβώς...

Δεν καταλαβαίνω γιατί ένα τόσο απλό θέμα φτάνει τις 7 σελίδες... :-\ :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Το να δηλώσεις ψευδείς ιδιότητες του οργάνου είναι απατεωνιά.

Το να είσαι ειλικρινής και ακριβής στην περιγραφή του είναι η ηθική σου (αλλά και εκ του νόμου) υποχρέωση σου ως πωλητής.

Η κοστολόγησή του προϊόντος σου είναι προσωπική σου υπόθεση.

Η αξιολόγηση της κοστολόγησης αλλά και του πωλητή βασισμένη στην ενημέρωση, είναι ευθύνη (αν όχι υποχρέωση) του αγοραστή.

 

Τα υπόλοιπα είναι φιλολογίες.....

Απλά.

 

Νομίζω ότι είναι η σωστότερη απάντηση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι περισσότερο καιρό από σένα στο forum, επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω για το συγκεκριμένο γραπτό σου.

 

Άντε πάλι να το πάρουμε αλλιώς  ;)

 

Έχω κάνει 7 συναλλαγές μέσω νόιζ εδώ και 3 χρόνια. Αυτό που διαπίστωσα λοιπόν έιναι ότι τα μέλη είναι πολύ εντάξει, οι τιμές είναι από λογικές έως ευκαιρία και οι συμπεριφορές είναι από καλές έως άψογες.

 

Αντίθετα δύο αγοραπωλησίες με μη μέλη δεν μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις. Στη μία που δεν έχει ολοκληρωθεί, παίζει να με ψιλοκοροϊδεύουν κιόλας.

 

Θέλω λοιπόν να πω ότι τα μέλη έχουν πρόσωπο και επομένως είναι πολύ πιο επιλήψιμο να προσπαθούν να στη φέρουν, είναι σαν να θέλει να σε κλέψει ο συγχωριανός σου. Αλλά ακόμη και αν δεν τους ενδιέφερε το ηθικό σκέλος, κανένα μέλος δεν θα ήθελε αρνητικές αξιολογήσεις. Αναφέρω λοιπόν την αλληλοεπικάλυψη μεταξύ των δύο σάιτ σαν κάτι θετικό και προσωπικά για μένα και σαν δικλίδα ασφαλείας.

 

Και επειδή τέθηκε το θέμα της ηθικής, είπα ότι μεταξύ συμφορουμιτών, υπάρχει σίγουρα ηθικό θέμα. Στη θεωρία πάντοτε. Δεν έχω διαπιστώσει προσωπικά ότι υπάρχει πρόβλημα στην πράξη, ότι δηλαδή κυκλοφορούν κακοί συμοφορουμίτες μστις αγγελίες, αν αυτό θεώρησες.

 

Όσο για τα μέλη που δεν έχουν ούτε ένα ποστ, μη νομίζεις ότι όλοι θέλουν να γράφουν ή ότι νιώθουν ότι μπορούν να γράψουν. Εγώ είμαι μέλος από το 2008 στο νόιζ και μου βγήκε να αρχίσω να ποστάρω σχετικά πρόσφατα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν παρακολουθούσα πού και πού τα θέματα. Ξέρω τουλάχιστον 2-3 φίλους μουσικούς που έχουν από 0 μέχρι 10 ποστ και παρά ταύτα μπαίνουν πολύ συχνά στο νόιζ. Προτιμώ ακόμη και ένα μέλος με 10 ποστ από έναν τελείως άσχετο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω λοιπόν να πω ότι τα μέλη έχουν πρόσωπο και επομένως είναι πολύ πιο επιλήψιμο να προσπαθούν να στη φέρουν

...να το πάω και εγώ αλλιώς για να τελειώνουμε.

Κάποιος μπορεί να προσπαθήσει να μου τη φέρει εάν...

Το να δηλώσεις ψευδείς ιδιότητες του οργάνου είναι απατεωνιά.

Το να είσαι ειλικρινής και ακριβής στην περιγραφή του είναι η ηθική σου (αλλά και εκ του νόμου) υποχρέωση σου ως πωλητής.

...δεν είναι εντάξει στα 2 παραπάνω.

 

Να βάλει ότι τιμή θέλει, δεν με πειράζει γιατί...

Η κοστολόγησή του προϊόντος σου είναι προσωπική σου υπόθεση.

Η αξιολόγηση της κοστολόγησης αλλά και του πωλητή βασισμένη στην ενημέρωση, είναι ευθύνη (αν όχι υποχρέωση) του αγοραστή.

...είτε είναι μέλος με 500.000 posts ή με 0

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω εχω συναλλαγει με ατομα που δεν ηταν ενεργα στο forum με την εννοια οτι δεν εγραφαν ποτε σχεδον αλλα στις αγγελιες ειχαν αρκετες πωλησεις με ολα θετικα...επιβεβαιωθηκαν και στην συναλλαγη...ολα αψογα.

Αν ο αλλος ειναι λαμογιο και θελει να εκμεταλευεται καταστασεις θα βρει 1000 τροπους να το κανει....αυτο εχω δει εγω....απλα θελει προσοχη και ψαξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω εχω συναλλαγει με ατομα που δεν ηταν ενεργα στο forum με την εννοια οτι δεν εγραφαν ποτε σχεδον αλλα στις αγγελιες ειχαν αρκετες πωλησεις με ολα θετικα...επιβεβαιωθηκαν και στην συναλλαγη...ολα αψογα.

Αν ο αλλος ειναι λαμογιο και θελει να εκμεταλευεται καταστασεις θα βρει 1000 τροπους να το κανει....αυτο εχω δει εγω....απλα θελει προσοχη και ψαξιμο.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να χει, το ποστ το έγραψα για να παρακινήσω τους μελλοντικούς αγοραστές να κάνουν την απαραίτητη έρευνα αγοράς πριν κάνουν οποιαδήποτε συναλλαγή.

 

Οι απάτες και οι ευκαιρίες φαίνονται από μακριά όταν ξέρεις σε γενικές γραμμές τι πας να αγοράσεις. Και θα πρέπει να στριμώχνονται οι επιτήδειοι για να μην παίρνουν θάρρος.

 

Έχει τύχει να ρωτήσω και πωλητή "αυτό γιατί το δίνεις τόσο φθηνά;" για να έχω τη συνείδησή μου ήσυχη. Γιατί τα χρόνια που κάνω trading μου 'χουν κάτσει τρελές ευκαιρίες και μετά μου ζητούσαν τα μηχανήματα πίσω!

 

Το θέμα του ήθους τέθηκε καθαρά λόγω "φιλίας". Δε μπορεί να σου κόβω εγώ, πχ 30 ευρώ ως φίλος κι εσύ μετά να θες να βγάλεις κέρδος 150 ευρώ. Κατά τ' άλλα ο εξυπνότερος πάντα επιβιώνει, κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε πωλητης βαζει την ανωτατη τιμη στην οποια θεωρει οτι θα καταφερει να πουλησει. Δεν εχει καμια σημασια εαν αγορασε στη μιση, ή στη διπλη τιμη. Μπορει να του ειχαν χαρισει ενα ακριβο οργανο, αυτο παραλληλα σημαινει οτι ειναι ηθικα δεσμευμενος να το χαρισει και αυτος ή να το σκοτωσει? Δε νομιζω.

 

Απο την αλλη, ο πωλητης, ή αποδεχεται την τιμη πωλησης ή κοιταει αλλου. Παζαρια του τυπου "κοψε δεκα ευρω", τα θεωρω αστεια, δεν θα δεχομουν να μου τα κανουν και δεν τα κανω.

 

Τωρα. οσον αφορα τους μαυραγοριτες, ουτε αυτο μου φαινεται κατακριτεο. Εφοσον δινεται η δυνατοτητα σε καποιους να κανουν εμποριο μεταχειρισμενων μεσω smartnoiz ειτε χρυσης ευκαιριας ειτε οτιδηποτε, ας το κανουν. Απο κει και περα, ας αναλαβουν οι (ανυπαρκτες) φορολογικες αρχες να κρινουν εαν κατι ειναι επιληψιμο ή οχι, και οχι ο καθε πικραμενος αγοραστης που αισθανεται κοροιδο. Οι αγοραπωλησιες μεσω Ιντερνετ αποτελουν μια συγχρονη πραγματικοτητα και καλο θα ειναι να το συνειδητοποιησουμε ολοι, οτι καποιοι μπορουν να πουλανε χωρις να επιβαρυνονται απο ενοικια και λοιπες παγιες δαπανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τ' άλλα ο εξυπνότερος πάντα επιβιώνει, κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό.

 

το αμφισβητώ εγώ  ;D

 

ο πιο ΚΑΠΑΤΣΟΣ επιβιώνει, όχι ο πιο έξυπνος  ;)

 

καπατσοσύνη = περίσσευμα πονηριάς + έλλειμμα ακεραιότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου