Προς το περιεχόμενο

Πλουτίστε μέσω των μουσικών αγγελιών!


eyecam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν αγορασω 5 φτηνες ηλεκτρικες κιθαρες, και εχω κολλητο τον hetfield και τον βαλω να μου τις υπογραψει(με αποδεικτικο βιντεο), Ποσο να τις πουλησω μετα?  ;D ;D ;D

Βάλε τον Nugent που θα τις υπογράψει σίγουρα... αλλά κρατάει ποσοστά, να ξέρεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είναι όντως οι νόμοι της αγοράς, όσο ανήθικοι και να μας φαίνονται...

 

Και ισχύουν παντού.

Το καρπούζι πχ, φεύγει από τον παραγωγό με 10 cents το κιλό και το αγοράζει κανείς 2.5 ευρώ στην αγορά. (απλό, χιλιοειπωμένο και λίγο γραφικό παράδειγμα αλλά ενδεικτικό της ηθικής του συστήματος)

Πλουτίζουν πάντα οι μεσάζοντες που πουλάνε στην κυριολεξία αέρα...

 

αν διαφωνείς με κάτι αλλά το συνεχίζεις....δεν είσαι μέρος του?

και πες...όσον αφορά τα καρπούζια...στις λαικές δεν θα φτάσουν χωρίς μεσάζοντες...αν θες να το πάρεις 10 λεπτά να πας στο κτήμα...

 

αλλά γιατί γενικεύετε και μιλάτε με κλισέ?

ελάχιστοι έχουν σχολιάσει τη συγκεκριμένη πρακτική που ενέπνευσε το θέμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Το συγκεκριμένο θέμα είναι ζήτημα ήθους κι ο eyecam έχει δίκιο... Θα μπορούσαν να υπάρχουν εξαιρέσεις (πχ. vintage) αλλά δεν νομίζω ότι παίζουν στην συγκεκριμένη περίπτωση. Και ορθώς άνοιξε το θέμα γιατί κάποιοι, καλώς ή κακώς, είναι αθώοι και δεν τα πολυψάχνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά γιατί γενικεύετε και μιλάτε με κλισέ?

ελάχιστοι έχουν σχολιάσει τη συγκεκριμένη πρακτική που ενέπνευσε το θέμα...

 

 

Ήθελα απλά να πω πως έτσι λειτουργεί η αγορά. Όπως είπωθηκε και σε προηγούμενα posts, ότι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό. Δεν μπορεί να πει κανείς τίποτα σε αυτόν που εφαρμόζει την συγκεκριμένη πρακτική - δυστυχως.

Σου λέει - εγώ πουλάω σε αυτή την τιμή, αν θες αγοράζεις. Το μόνο ίσως που μπορεί να γίνει είναι ο κάθε αγοραστής να το ψάχνει περισσότερο.

 

Θα μπορούσαμε να δούμε δύο κατηγορίες.

Α. Κάποιος πουλάει όσο όσο, είτε γιατί έχει ανάγκη τα χρήματα, ή θέλει να ξεφορτωθει κάτι, ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο... και ο δεύτερος μεταπωλητής πουλάει σε τιμή μεγαλύτερη μεν αλλά φυσιολογική σε σχέση με το προς πώληση αντικείμενο.

Β. Κάποιος πουλάει σε τιμή ανάλογη με την αξία του αντικειμένου και οδεύτερος σε αξία πολύ μεγαλύτερηαπό αυτή που θα έπρεπε.

 

Και στις δυο περιπτώσεις πάντως πιστεύω ότι ο 1ος δεν πιάνεται κορόιδο, αφού στην πρώτη καλύπτει τις ανάγκες του και στη δεύτερη ολοκληρώνει μια κανονική αγοραπωλησία.

"Κότσος" πιάνεται ίσως στη δεύτερη περίπτωση αυτός που θα αγοράσει τελευταίος στην πιο υψηλή τιμή. Άρα προσοχή στο τι αγοράζουμε και πόσο.

Η λύση είναι η έρευνα αγοράς...

Θεέ μου, δως μου υπομονή...ΤΩΡΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θέλετε την προσωπική μου άποψη, το θέμα είναι απλό: εαν είσαι διατεθειμένος να κάνεις έκπτωση σε κάποιον που δεν ξέρεις επειδή "σου κλάφτηκε" τότε θα υπάρξουν σίγουρα φορές που κάποιος θα το εκμεταλλευτεί. Γι' αυτό και πρέπει να θέτει κανείς στις αγοραπωλησίες ένα ψυχολογικό όριο όπου θέλει να αγοράσει/πουλήσει κάτι, ώστε να μην τον νοιάζει η μετέπειτα "τύχη" του οργάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε ρε παιδιά, το μεσημέρι έγραψα το ποστ κ το βράδυ βρήκα πέντε σελίδες απαντήσεις!!

Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσω λίγο το τοπίο, το άτομο που το έκανε αυτό ήταν φίλος (με ή χωρίς  ""). Εξ' ου και η πικρία μου.

Κανονίζουμε τιμή, βρισκόμαστε, έρχεται με λιγότερα χρήματα από τα συμφωνημένα κ προσχήματα του στυλ "άσε μου τουλάχιστον ένα δεκάευρο να χω να κυκλοφορήσω", λες και του έβαλα κανένα πιστόλι στον κρόταφο να τον ληστέψω. Λέω δε γ**ιέται, θα τα βρούμε.

Όποτε βρισκόμασταν όμως, ξεκινούσε το παραμύθι περί φτώχειας καταραμένης οπότε ντρεπόμουν να του πω "δώσε μου τα υπόλοιπα". Δεν ήταν και κανένα μεγάλο ποσό στην τελική ούτε είχα τέσσερα στόματα να ταϊσω  ;D

Μετά από λίγο καιρό όμως διαπίστωσα ότι έκανε κ άλλες τέτοιες αγοραπωλησίες στο νοιζ και, κατα τη γνωμη μου, όταν έχεις οικονομικά προβλήματα κοιτάς να κοψεις απ οπου μπορεις, οχι ν αγορασεις μουσικα γκατζετακια.

Ε, προχτες είδα κ αυτο που του ειχα πουλησει εγω σε τιμή 2,5 φορες παραπάνω απ αυτη που του το ειχα δωσει και τρελαθηκα.

Οκ, εχω πουλησει κ εγω μηχανημα στην ιδια τιμη που το ειχα αγορασει αλλα εκει δεν επαιζε κερδος.  Ουτε ειχα κανει 350 live με εκεινο, να πεις οτι το γονατισα.

Κι οπως και να χει εχω κανει συναλλαγες με αγνωστους που ξηγηθηκαν σπαθι. Το να στο κανει αυτο ανθρωπος που εμπιστευεσαι ειναι ασχημο...

Ενιγουεη, τα 'πα και ξεθυμανα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Άντε να το πω κι εγώ γιατί με τρώει καιρό...

Μετά απο παζάρια, σου μου του κλπ κάποιος αγόρασε απο μένα κάτι, σε λίγο καιρό βλέπω αγγελία να το πουλάει -με μεγαλοστομίες- εφτά (7!!!) φορές πάνω... :-[

Και μιλάω για χιλιάρικα...

Φυσικά, το θέμα γενικά έχει πολλές αναγνώσεις, και θαρρώ πως ο καθείς απο την πλευρά που αντιμετωπίζει το ζήτημα -και είναι συνεπής στην τήρηση των αρχών που διέπουν την οπτική του- έχει δίκιο, το πόσο ο καθείς το κρίνει κατά βούλησιν...

Πιστεύω πως κάποιες περιπτώσεις είναι εξόφθαλμα προσβλητικές, τοποθετώ δε τα όρια εκεί που ο καθείς σκεπτόμενος άνθρωπος είναι ικανός να ξεχωρίσει το καλό απο το κακό...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Να κάνω και εγώ μία ερώτηση για να μου λυθεί η απορία. Έκανα μία ανταλλαγή πριν λίγο καιρό μέσω του noiz. Ρώτησα τον φίλο εάν θέλει κάποια διαφορά χρημάτων (δεν ήξερα τη πραγματική τιμή σε αυτό που έδινε αλλά υπέθεσα ότι θα ήταν πιο ακριβό από αυτό που έδινα εγώ) και μου είπε πως δεν ήθελε κάποια χρηματική διαφορά αρκεί να του έκανε το μηχάνημά μου. Να αναφέρω ότι και το δικό μου και το δικό του μηχάνημα ήταν σε πραγματικά άριστη και αδούλευτη κατάσταση. Τελικά η ανταλλαγή έγινε. Αυτό που πήρα πίστευα ότι ήταν κάποιο μοντέλο που δεν έβγαινε πια. Χαζεύοντας στο thomann όμως έπεσα πάνω του και ανακάλυψα ότι κυκλοφορεί ακόμα και η τιμή του είναι τέσσερις φορές μεγαλύτερη από την αξία της ανταλλαγής που έκανα. Αν πχ το δικό μου έκανε 250 ευρώ καινούριο,το δικό του έκανε 1000. Φυσικά και δεν έχω σκοπό να το πουλήσω αλλά επειδή διαβάζω τα όσα έχετε γράψει,μου δημιουργήθηκε η απορία του τι θεωρείτε σωστό... Πουλάω στη τιμή της ανταλλαγής που έκανα ή πολύ πιο πάνω αφού και η αρχική του τιμή αλλά και η κατάστασή του είναι εντελώς καινούρια; Πχ αν το πουλούσα 500 ευρώ ενώ το αντάλλαξα για 250 είναι κλεψιά; Για να μην δημιουργηθεί καμία παρεξήγηση ξαναλέω ότι δεν έχω σκοπό να το πουλήσω. Αν το αγόραζα μεταχειρισμένο και 700 ευρώ να το έπαιρνα στη κατάσταση που είναι,πάλι ευχαριστημένος θα ήμουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@eyecam

 

δυστυχώς μεταξύ φίλων δεν παιζει καποιος κανονισμός...εγω θα τον εκραζα και μαλιστα θα το εκανα με καποιον τροπο για να το παρει καπως αστεια για να μην χαλάσω την φιλια μας...αλλα να πιάσει το νόημα οτι αυτο που έκανε ηταν λαμακια...

 

@musicman1973

 

στην θεση σου αν χρειαζοταν να το δωσω το μηχανακι...θα το πουλαγα σε σχεση με την τιμη του καινούριου...δλδ ενα 40% κατω...και σιγα σιγα αν δεν έφευγε να μείωνα κιαλο..

 

δεν φταις εσυ που ο αλλος δεν σου ζητησε μετρητά στην ανταλλαγή...σου χάρισε λεφτά με αλλα λογια...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια αν με τοση πληροφορια που εχουμε πλεον στην διαθεση μας με..ebay, thomann,music store κλπ καταφερνουμε να αγοραζουμε κατι σε εξωφρενικες τιμες ....ειναι τουλαχιστον βλακεια...

 

Δε μπορει να κανουμε τοοοοσες κουβεντες περι διαφορες τιμων Ελληνων και Γερμανων εμπορων , να πηγαινουμε στον Ελληνα εμπορο και να του λεμε ο Θωμας τοσο εσυ ποσο ??....και να την παταμε στα εγχωρια μεταχειρισμενα...

 

Προσωπικα το μονο θεμα που με φοβιζει στις ανταλλαγες και αγορες μεταχειρισμενων ειναι οι μαϊμουδες-ρεπλικες που εχουν κατακλησει την αγορα και πολλες φορες ειναι δυσκολο να τις αναγνωρισεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου