Προς το περιεχόμενο

Συνθέτες-Στιχουργοί Millionaires


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...μην πιστεύεις την γκρίνια ενός αποτυχημένου επαγγελματία διότι συνήθως δεν σου λέει τον πραγματικό λόγο της αποτυχίας του. Τι να κάνουμε τώρα' date=' ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είναι, πες του ότι κανείς ποτέ δεν θα τον πληρώσει για να κάνει αυτά που θα έκανε και απλήρωτος.[/quote']

 

:wink:

Ενα αυτο.....

 

Δευτερον και καταληγοντας....

 

Ποσος κοσμος ρε μαγγες δε τραβηξε τις πεινες της ζωης μονο για να υποστηριξει τη μουσικη του? Οχι τα ιδεωδη του, τη μουσικη του. Εκει χαθηκαν γενιες... Ποσους κοροιδεψαν γι αυτο που παιζουν? Ποσοι περναγαν τα βραδια στα κρατητηρια για δεν ειχαν να πληρωσουν το δωματιο που εμεναν?

Μερικοι ακομα φλιπαραν και εστειλαν τα μυαλα τους στο διπλα ντουβαρι....

 

Αλλα ολοι τους ηξεραν τι ηθελαν απο τον εαυτο τους και πως να το παρουν. Πιστευαν πρωτα αυτοι στον εαυτο και μετα περιμεναν τους γυρω γυρω.

 

 

Δεν κατηγορω κανεναν για τη δουλεια που κανει. Αν ειναι δυνατον!!!

 

Ομως δε μπορω τη κλαψα και τη μιζερια. :roll:

 

Ειμαι ενας μπασιστας που κανει κατι που δεν του αρεσει σημαινει για μενα γινομαι κατι αλλο που θα μου αρεσει περισσοτερο... Νο offence...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά μάλλον πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι η μουσική είναι μουσική και το εμπόριο εμπόριο. Και όταν είσαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ κάνεις ΕΜΠΟΡΙΟ γιατί ΠΟΥΛΑΣ κάτι και άλλοι το ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ. Τώρα αν κάνεις εμπόριο με νεροχύτες' date=' τσιγάρα ή μουσική δεν επηρεάζει[/quote']

 

ε μα εδώ είναι το θέμα οτι δεν είναι έτσι..... Έτσι είναι μόνο στο πως γίνεται το εμποριο στα cd, στο πως πληρώνονται οι δημιουργοί και ερμηνευτές, και στη διαχείρηση των πνευματικών δικαιωμάτων δεν είναι έτσι, στην ειδική περίπτωση της μουσικής ανάμεσα στις τέχνες... το θέμα είναι οτι δεν υπάρχει αρκετός ανταγωνισμός σε αυτό το μοντέλο.... και όπως είπα καταλήγουμε

 

"¶μα δεν αλλάξει αυτό, όποιος θέλει να δουλέψει, σε αυτήν την πυραμίδα θα πάει να δουλέψει, του ροκ, του σκυλάδικου, ότι έχει κάτσει ανα εποχή και τόπο."

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορουν να συνυπαρξουν και περισσοτερα ειδη απο ενα ανα τοπο και εποχη...

 

Μαλλον..... :roll:

 

Το θεμα που εχουμε τωρα ειναι αν μπορεις να μπορεις να ζησεις και να πληρωσεις νοικι απο αυτα...

 

ΠΡΟΣΕΞΕ Δεν μας ενδιαφερει αν παραγεις τεχνη... Μονο αν μπορεις να το κανεις βιοποριστικο επαγγελμα....

 

Χιλιες φορες καστανας και το βραδυ garage gig στο ΑΝ, παρα να ζω παιζοντας φλαμπουτσο στη "Τραπεζα" στο Μπουρναζι.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μουσικοί θα'πρεπε να΄ναι κάτι το σεβαστό.

Όχι "εργατικά χέρια".

Νομίζω ότι στις ανεπτυγμένες χώρες ισχύει αυτό.

 

Οταν και οι ιδιοι θεωρουν τους εαυτους τους ετσι ομως..... :wink: :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, συμφωνώ, απλά τονίζω το ότι όταν μπαίνεις σε εμπόριο, εκ των πραγμάτων είσαι προϊόν. Αλλιώς μη μπαίνεις. Η μουσική είναι τέχνη φυσικά, όμως όταν τη βγάζεις σε cd και την πουλάς, ή ζητάς λεφτά για να έρθουν να σε ακούσουν τότε κάνεις εμπόριο όχι τέχνη :)

 

Edit: για σαφήνεια: Η μουσική είναι τέχνη. Η πώλησή της είναι εμπόριο. That sums up my opinion :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με αυτό που γράφτηκε στις πρώτες σελίδες,έχω βαρεθεί να ακούω το πόσο καλές παραγωγες κάνει ο Phoebius,το πόσο ταλέντο έχει στο να γράφει πιασάρικα κοματακια κλπ...

 

για εμενα όλα αυτά είναι Π Α Π Α Ρ Ι Ε Σ ! ! !

 

έχει γράψει μερικά συμπαθητικά τραγουδάκια,περισσότερα αδιαφορα,ακομη περισσότερα (καρα)κλεμένα και ένα σωρο αηδιαστικά-σιχαμένα ...εκτοπλάσματα :twisted:

 

ειδικα τωρα που εχει γινει και γνωστος ,οτι σκατα και να γράψει θα χιλιοακουστει στο ραδιοφωνο,στις τηλεοράσεις...

το airplay είναι εξασφαλισμένο.

ε, με τοση πλυση εγκεφαλου,και εγω εχω πιασει τον εαυτο μου να σιγοτραγουδάει κατα καιρούς το "απαπα",το "gia" ,το "έχεις μεγαλο ταλεντο στα χείλη" κλπ

 

με τόσα μηχανήματα που έχει,τόσο (ακριβο) εξοπλισμό,αυτο έλειπε ,να μην φτιαχνει και ήχο.

 

απο την αλλη αναγνωριζω όμως οτι αραια και που μας δειχνει το ταλεντο (?)του,αν έγραφε εναν δισκο καθε 2-3 χρονια θα ηταν πολυ καλυτερος.

οπως και να το κανουμε,δεν ειναι μηχανη να γραφει 3 και 4 δισκους τον χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και μία άλλη περίπτωση : να μην φταίει κανείς σε τίποτε' date=' διότι δεν υπάρχει τίποτε αξιόμεμπτο. Επειδή εμάς μας τη σβούριξε ότι πρέπει στην Ελλάδα να ακούνε ροκ, σημαίνει ότι έχουμε δίκιο και ότι οι άλλοι είναι κόπανοι;[/quote']

 

ακριβως!

 

Πράγματι κάτι αξιόμεμπτο δεν υπάρχει.Τουλάχιστον από την πλευρα του ακροατηρίου.Ξέρουμε κάθε φορά για ποιο ακροατήριο μιλάμε βέβαια.Αυτό που δεν ακούει μουσική (βλ. ακύρωση Ricky Martin,eurovision=festival,κλπ).Ο κόσμος που δεν ακούει μουσική ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ.To mainstream που λέμε.

 

Αξιόμεμπτο όμως είναι το οτι δεν υπάρχει αλλη επιλογή(για αυτούς που δεν ενδιαφέρονται να ψάξουν από μόνοι τους).Δηλ καλώς να ακούει ο καθένας οτι γουστάρει,αλλά πότε συμβαίνει αυτό?Αλλά αυτό που γουστάρει όχι "αυτά που παίζονται".

Γιατί έχω πάρει πολλούς σκύλους αμετανόητους και δεν τους χάλασε καθόλου η μουσική που ακούω.Μάλιστα οι περισσότεροι ήταν σίγουροι οτι κάπου την ξέρουν και δήλωναν έκπληξη με το οτι έχω βρει αυτά τα κομμάτια.

 

Τώρα η γιαγιά μου νομίζει οτι rock είναι ο τύπος με τη μαργαρίνη (προτεινόμενο Mad video (?) awards για κατηγορία rock: ...σταμάτα να γκρινιάζεις να χαρείς/να μου πετάς συσκευασίες μαργαρίνης...) 8O

Oρίστε...τώρα εγώ πως τους ξέρω αυτούς τους στίχους?Και μη μου πείτε οτι είναι catchy .Μετρήστε στο περίπου πόσες φορές τη μέρα παίζει (TV,ράδιο,καφετέριες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με αυτό που γράφτηκε στις πρώτες σελίδες' date='έχω βαρεθεί να ακούω το πόσο καλές παραγωγες κάνει ο Phoebius,το πόσο ταλέντο έχει στο να γράφει πιασάρικα κοματακια κλπ...

 

για εμενα όλα αυτά είναι Π Α Π Α Ρ Ι Ε Σ ! ! ![/quote']

 

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι είναι τόσο εύκολο να γράφεις τόσα catchy κομάτια κάθε χρόνο; Και ντάξει, τώρα όντως πουλάει και το όνομα. Όμως κάπως ξεκίνησε. Και έφιαξε και ένα σωρό μικρούς/ανύπαρκτους τραγουδιστές. Μη λέμε και ό,τι θέλουμε. Κι εμένα δε μου αρέσουν τα περισσότερα τραγούδια του (η συντριπτική πλειοψηφία), αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το αν είναι καλός στο να γράφει catchy τραγούδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου