Προς το περιεχόμενο

Ψάξιμο για synth - βοήθεια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

''αλλα για να φορτωσεις δειγματα χρειαζεται μονο η ram, η sampling ειναι για σαμπλαρισμα και vocoding.''

 

Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά όπως σας είπα τόσα χρόνια ασχολούμαι μονάχα με αρμόνια, μήπως κάποιο καλό παιδί μπορεί να με διαφωτίσει και να μου εξηγήσει με απλά λογάκια τι σημαίνουν αυτά τα λογάκια παραπάνω, θα σας είμαι πραγματικά υποχρεωμένος αν καταλάβω τι πρακτικές δυνατότητες έχω με αυτά... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσο απλά γίνεται.. το να φορτώνεις δείγματα(αρχεία ήχου).. σημαίνει οτι τα έχεις ή τα βρίσκεις κάπου έτοιμα και τα φορτώνεις από άλλον που τα έχει σαμπλάρει αυτός. Να κάνεις sampling είναι να δημιουργήσεις εσύ τα αρχεία ήχου στο synth(π.χ. να περάσεις στα πλήκτρα του synth σου μια κιθάρα ή τη φωνή σου και να κάνεις ένα καινούριο όργανο).

Αυτά χρειάζονται για να έχεις καινούριους ήχους στο synth σου από τους εργοστασιακούς αλλά και για να φτιάχνεις και δικούς σου.

Εγώ σου είπα να κοιτάξεις και το Roland Fantom X (αν το έκανες και δεν σαρέσει δεν επιμένω) ανεξάρτητα από τον ήχο (που είναι και στο γούστο του καθενός) δεν πιστεύω πως είναι τόσο λειτουργικό το kurzweil όσο τα άλλα synth (του ανταγωνισμού) και ίσως σου στοιχίσει. Και είναι πράγματα που δεν τα βλέπεις με μια ματιά και με 1 ώρα πάνω από το synth. Για παράδειγμα το οτι διαβάζει και από card reader και από όλα του τα slot το motifES δεν το είχα ακούσει πουθενά πέρισυ κι όμως εμένα μου έλυσε τα χέρια γιατί είχα συνολικά κοντά στο 1Gb χώρο να αποθηκεύω samples αρκετά φτηνά και εύκολα.

Για να μην στα πολυλογώ αν έχεις βρεί κάτι που το θες όπωσδήποτε στον ήχο του kurzweil και έχεις κατασταλάξει, τότε ψάξ' το λίγο περισσότερο με τις λειτουργίες και τη συνδεσιμότητα γιατί ίσως σε ενοχλήσει αν κάποια στιγμή πας να κάνεις κάτι που το κάνουν άλλοι και εσύ πρέπει να πληρώσεις για να το καταφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σήμερα έκανα το μακρύ ταξίδι στην Αθήνα και τα είδα όλα... Λοιπόν το Fantom με άφησε τουλάχιστον ικανοποιημένο με τη λειτουργικότητά του, ενώ επιπρόσθετα είναι και κάπως show το όργανο και αυτό μου αρέσει. Οι ήχοι του μου άρεσαν αρκετά ενώ είχε και μιά χαρά κλαβιέ. Ξανάκουσα το Triton που για δεύτερη φορά δε μου έκανε κλικ ενώ έπιασα για πρώτη φορά στα χέρια μου και το k2661. Λοιπόν, πρώτον απίθανο κλαβιέ, δεν νομίζω πως συγκρίνεται με κάποιου άλλου από αυτά που είδα... Εξαιρετικοί οι πιανοήχοι, πραγματικά... Ωστόσο το γεγονός ότι όντως δε φαίνεται τόσο λειτουργικό καθώς και τα λεφτά που θα χρειαστούν για να το ''φτιάξω'' έστω και λίγο θα φτάσουν σε ένα ποσό που δε θέλω να δώσω με κάνουν ιδιαίτερα σκεπτικό ως προς την αγορά του... Είναι πάντως ένα όργανο που φαίνεται να είναι φτιαγμένο με αντικειμενικό σκοπό την ΠΟΙΟΤΗΤΑ (Κατάλαβα και γιατί οι Floyd παίζανε Kurzweil... :) ) Λοιπόν μετά από απίστευτη ταλαιπωρία έφτασα και στο Τony's που ωστόσο για έκτακτους λόγους ήταν κλειστό, κρίμα δεν άκουσα παρά μόνο είδα το Fusion από τη βιτρίνα... Εξακολουθεί να μη με συγκινεί εξωτερικά άρα δεν... Όσο για το Motif το έχει φέρει ο Νάκας της ''γειτονιάς'' μου άρα θα το ξαναδώ εκεί... Από ότι φαίνεται κλίνω στα Motif και Fantom, πείτε καμία μαγική συμβουλή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αφιέρωσε χρόνο πάνω τους και πάτα όσα κουμπάκια μπορείς :wink:

Και να κοιτάς καλά τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες.. όλα είναι σχεδόν ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα και έπαιξα πάλι στο Motif και από ότι βλέπω, τελικά για εκεί το κόβω, έχει πολύ καλό κλαβιέ και ήχους που μου αρέσανε κάτι παραπάνω από αρκετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα MotifES6 και MotifES7 έχουν παρα πολύ καλό κλαβιέ.. μοιάζει πολύ με του DX7 που και εκείνο ήταν κορυφαίο :) . Anyway και εγώ κάπως έτσι κατάληξα στο motif. Τουλάχιστον από δυνατότητες και λειτουργίες δεν θα σου λείψει τίποτα. Ο ήχος είναι πάντα υποκειμενικός και στο γούστο του καθενός.

Βέβαια εμένα μου λείπει και η οθόνη του FantomX αλλά σαν μουσικός δεν χάνεις και χωρίς αυτή :wink:

 

Οτι διαλέξεις καλορίζικο και να πείς εντυπώσεις.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάτι' date=' στο motif πες ότι γράφω ένα κομμάτι δικό μου με το sequencer και θέλω να το γράψω σε cd. Πως γίνεται αυτό?[/quote']

 

Θα χρειαστείς έναν ηλ. υπολογιστή και γνώσεις. Λάβε το υπ' όψιν σου, πριν αγοράσεις οποιοδήποτε όργανο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω επειδή αν δεν κάνω λάθος, το Extreme, αν συνδεθεί με CD-RW (usb) έχει τη δυνατότητα να κάνει τη δουλειά μόνο του, χωρίς, δηλαδή,&να χρειάζεται ο η/υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό - αν ισχυει - δεν θα σου δώσει cd της προκοπής διότι οι δυνατότητες να επεξεργαστείς τον ήχο του θα είναι πολύ περιορισμένες χωρίς τη βοήθεια του υπολογιστή.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου