Προς το περιεχόμενο

Chord Progressions!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελεος βρε παιδια............υπαρχουν και τα 7' date='dom7,sus,add,aug,diminished,υφεση5,13,9 και παει λεγοντας.....αν παιζετε συνεχως τα παραπανω οι Πυξ Λαξ θα στοιχειωσουν τα ονειρα και την εμπνευση σας........ :D :D[/quote']

 

Φτάνει να τις χρησιμοποιείς επειδή σου βγήκαν μόνες και όχι επίτηδες για να πεις "ΑΑΑ έχω Αmmaj7b13#9 στο κομμάτι μου γ^%#ώ και δέρνω" :lol: :lol: :lol:

 

Έτσι; :wink:

 

 

Eτσι......ετσι.......... :D :D :D....αλλα για να σου βγουν θα πρεπει να εχεις και τα καταλληλα ακουσματα.....λεμε τωρα...... 8O

πχ τσεκαρετε ενα δικο μου βασανιστικο progression που εβγαλα χτες:

Cmaj7-Am Flat 5-G dominant 7-C maj7-Bdim-Cdim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όταν δεν ηχογραφώ soundtracks για ... ερωτικές ταινίες ... χρησιμοποιώ κυρίως "ανοιχτες" συγχορδίες, σε αντίθετη περίπτωση χρησιμοποιώ πολύ μινόρε εβδόμης ... ακούγονται σαν να στάζει ... μέλι ... στα αφτιά του ακροατή .. και όχι μόνο. . . :wink:

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δεν ηχογραφώ soundtracks για ... ερωτικές ταινίες ... χρησιμοποιώ κυρίως "ανοιχτες" συγχορδίες' date=' σε αντίθετη περίπτωση χρησιμοποιώ πολύ μινόρε εβδόμης ... ακούγονται σαν να στάζει ... μέλι ... στα αφτιά του ακροατή .. και όχι μόνο. . . :wink:[/quote']

 

 

Oυφ....δεν εχω μονο εγω προβλημα τελικα.... :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ έχω πρόβλημα... πρόβλημα έχουν οι άλλοι, που αντί να ασχολούνται με τα πρόστυχα τα γκομενάκια τα σωστά, κοιτάνε κάτι κομμάτια από ξύλο με κάτι σύρματα και καλώδια πάνω ... και τσακώνονται κιόλας για αυτά... τς τς τς ... πραγματικά ανώμαλοι ...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ...και εδω την μπουλντοζα εφερες; 8O ;Για γινε λιγο πιο συγκεκριμενος... :D :D :D

Τι εννοεις ταιριαζουν;;;υπαρχει κανα βιβλιαρακι οδηγιων για το τι ταιριαζει;;;

 

 

T ακουσαμε και αυτο...οποιος βαζει και αλλες νοτες εκτος απο το συνηθισμενο structure 1-3-5...κινδυνευει να κατηγορηθει για επιδειξιας... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ερώτηση Μενέλαε! Είναι μερικά πράγματα που τα κάνεις χωρίς να τα καταλαβαίνεις' date=' σα να κάνεις γκριμάτσες όταν μιλάς. :lol:

 

 

Πχ εγώ όταν έχω να πάω από Σολ+ σε Λα- θα χρησιμοποιήσω και ένα Μι- πριν ή ανάμεσα ή μετά το Σολ. (Αυτό μάλλον μου χει μείνει από την εποχή που άκουγα Θάμνο Μικρούτσικο) :lol:

 

Ή όταν έχω ενα μακρό σε αξία τονικό Ντο+ θα παρεμβάλλω και ένα Μι-. Προφανώς έχω και άλλα, θα τα ανακαλύψω σιγά σιγά...[/quote']

 

Ελεος βρε παιδια............υπαρχουν και τα 7,dom7,sus,add,aug,diminished,υφεση5,13,9 και παει λεγοντας.....αν παιζετε συνεχως τα παραπανω οι Πυξ Λαξ θα στοιχειωσουν τα ονειρα και την εμπνευση σας........ :D :D

 

Οπως λεει και ο arpeggios δεν υπαρχεις εισαι θεος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ...και εδω την μπουλντοζα εφερες; 8O ;Για γινε λιγο πιο συγκεκριμενος... :D :D :D

Τι εννοεις ταιριαζουν;;;υπαρχει κανα βιβλιαρακι οδηγιων για το τι ταιριαζει;;;

Αν ηξερα τη συνταγη της επιτυχιας για ενα σωστο chord progression, τωρα θα ημουν συνθετης. Ομως δεν ειμαι, αρα ουτε ξερω τη συνταγη που αναζητας, αλλα ουτε και το βιβλιαρακι που θελεις ( τι ειναι δηλαδη η μουσικη? "Μαθετε σε 10 απλα βηματα να γραφετε κομματια με τη βοηθεια της Βεφας"? :? )

Δεν ειπα οτι οποιος βαζει περα απο το κλασσικο 1-4-5 ( ή 1-3-5 αμα θελεις και ξερεις καλυτερα ) ειναι επιδειξιας, αλλα οταν παμε σε καταστασεις υπερβολης με 500 αλλαγες που δεν συνεισφερουν πουθενα, περα απο το "αρτο και θεαμα", τοτε ναι..το θεωρω επιδειξιομανια καποιων γνωσεων και τεχνικων. Εξαλλου σκεψου ποια κομματια ειναι "ευπεπτα" στο αυτι! Αυτα που εχουν 800 αλλαγες ή αυταπ ου με 4 ακκορντα, γεμιζουν τον ακροατη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o antouan μιλάει για φωνές και ο freemind για βαθμίδες.(διορθώνω μια παρεξήγηση?)

 

Ωραίο ερώτημα μεν,δεν είναι όμως κρίσεως.Η απάντηση ,θέλουμε δεν θέλουμε είναι μοναδική και είναι αυτή του whitenoise.

 

Tα υπόλοιπα είναι λόγια και έχουν να κάνουν με το χαρακτήρα του κομματιού.Δηλ όντως οι πυξ λαξ παίζουν τα χιλιοειπωμένα αλλά κι αυτά ,που μάλλον στην τύχη τα έβγαλαν είναι απλές αντικαταστάσεις,πράματα που πρέπει να τα μελετήσεις αν θες να τα κάνεις σωστά.Από κει και πέρα θα βάλεις και άλλες αντικαταστάσεις και tentions κλπ,ανάλογα με το χαρακτήρα του κομματιού.Υπηρετώντας με γνώση (ή τύχη ή ταλέντο ή και τα 3) την αισθητική και προσπαθώντας να μην το χέσουμε με τον τρόπο που σωστά εξέφρασε και ο janick. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν παμε σε καταστασεις υπερβολης με 500 αλλαγες που δεν συνεισφερουν πουθενα' date=' περα απο το "αρτο και θεαμα", τοτε ναι..το θεωρω επιδειξιομανια καποιων γνωσεων και τεχνικων. Εξαλλου σκεψου ποια κομματια ειναι "ευπεπτα" στο αυτι! Αυτα που εχουν 800 αλλαγες ή αυταπ ου με 4 ακκορντα, γεμιζουν τον ακροατη?[/quote']

 

Γενικά συμφωνώ. Όμως υπάρχουν κομάτια που είναι πολύ εύπεπτα κι ας έχουν άπειρες αλλαγές. Θα κάνω την έκπληξη (:lol:) φέρνοντας άλλο ένα παράδειγμα από τη δισκογραφία των Queen, το Princes Of The Universe. Πρέπει να είναι το πιο κουφό κομάτι που έχει κάνει ποτέ επιτυχία, άπειρες αλλαγές και παρ'όλα αυτά δεν είναι παράλογο το αποτέλεσμα..... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου