Προς το περιεχόμενο

Chord Progressions!


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόοοοον......... :) Ποιά chord progressions χρησιμοποιείτε συχνά στα κομάτια σας; Οι περισσότεροι έχουμε κάποια "αγαπημένα" μοτίβα, που -θέλοντας και μη- εμφανίζονται συχνά στις συνθέσεις μας.... Ή κάποια άλλα που αν και δεν τα χρησιμοποιούμε συχνά μας αρέσουν πολύ και τα βάζουμε όπου μπορούμε στα κομάτια μας! Για πείτε, για πείτε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιά chord progressions χρησιμοποιείτε συχνά στα κομάτια σας;

τις συνχορδιες που περιέχει η κλίμακα που διαλέγω,(αναλόγως το συναίσθημα που θέλω να δώσω στο κομμάτι.)και προσπαθώ όσο μπορώ να πρωτοτυπώ χωρίς υπερβολές..

 

δεν υπάρχει συγκεκριμένο chord progression που προτιμώ διότι η κάθε κλίμακα (και κατ’επέκταση οι συνχορδιες της) βγάζουν διαφορετικό συναίσθημα.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ερώτηση Μενέλαε! Είναι μερικά πράγματα που τα κάνεις χωρίς να τα καταλαβαίνεις, σα να κάνεις γκριμάτσες όταν μιλάς. :lol:

 

 

Πχ εγώ όταν έχω να πάω από Σολ+ σε Λα- θα χρησιμοποιήσω και ένα Μι- πριν ή ανάμεσα ή μετά το Σολ. (Αυτό μάλλον μου χει μείνει από την εποχή που άκουγα Θάμνο Μικρούτσικο) :lol:

 

Ή όταν έχω ενα μακρό σε αξία τονικό Ντο+ θα παρεμβάλλω και ένα Μι-. Προφανώς έχω και άλλα, θα τα ανακαλύψω σιγά σιγά...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ερώτηση Μενέλαε!

 

Συμφωνώ. Είναι ίσως η μόνη μουσική ερώτηση που έχω δει εδώ και αρκετό καιρό. Βέβαια - σαν τέτοια - δεν έχει εύκολες απαντήσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ερώτηση Μενέλαε! Είναι μερικά πράγματα που τα κάνεις χωρίς να τα καταλαβαίνεις' date=' σα να κάνεις γκριμάτσες όταν μιλάς. :lol:

 

 

Πχ εγώ όταν έχω να πάω από Σολ+ σε Λα- θα χρησιμοποιήσω και ένα Μι- πριν ή ανάμεσα ή μετά το Σολ. (Αυτό μάλλον μου χει μείνει από την εποχή που άκουγα Θάμνο Μικρούτσικο) :lol:

 

Ή όταν έχω ενα μακρό σε αξία τονικό Ντο+ θα παρεμβάλλω και ένα Μι-. Προφανώς έχω και άλλα, θα τα ανακαλύψω σιγά σιγά...[/quote']

 

Ελεος βρε παιδια............υπαρχουν και τα 7,dom7,sus,add,aug,diminished,υφεση5,13,9 και παει λεγοντας.....αν παιζετε συνεχως τα παραπανω οι Πυξ Λαξ θα στοιχειωσουν τα ονειρα και την εμπνευση σας........ :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος βρε παιδια............υπαρχουν και τα 7' date='dom7,sus,add,aug,diminished,υφεση5,13,9 και παει λεγοντας.....αν παιζετε συνεχως τα παραπανω οι Πυξ Λαξ θα στοιχειωσουν τα ονειρα και την εμπνευση σας........ :D :D[/quote']

εμεσως ελεγα και εγω ακριβως αυτο...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος βρε παιδια............υπαρχουν και τα 7' date='dom7,sus,add,aug,diminished,υφεση5,13,9 και παει λεγοντας.....αν παιζετε συνεχως τα παραπανω οι Πυξ Λαξ θα στοιχειωσουν τα ονειρα και την εμπνευση σας........ :D :D[/quote']

εμεσως ελεγα και εγω ακριβως αυτο...

 

¶ντε ντε.. πως κατάφεραν και στοίχειωσαν αυτοί στην ελληνική μουσική σκηνή.. και ήταν και ποιότητα;

Μου φαίνεται δυο εναλαγές πρέπει να έχει το προγκρέσιον.. βάση-πέμτη και φινάλε.. μπάς και στοιχειώσουμε και εμείς πουθενά.. :P :) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος βρε παιδια............υπαρχουν και τα 7' date='dom7,sus,add,aug,diminished,υφεση5,13,9 και παει λεγοντας.....αν παιζετε συνεχως τα παραπανω οι Πυξ Λαξ θα στοιχειωσουν τα ονειρα και την εμπνευση σας........ :D :D[/quote']

 

Φτάνει να τις χρησιμοποιείς επειδή σου βγήκαν μόνες και όχι επίτηδες για να πεις "ΑΑΑ έχω Αmmaj7b13#9 στο κομμάτι μου γ^%#ώ και δέρνω" :lol: :lol: :lol:

 

Έτσι; :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ερώτηση Μενέλαε! Είναι μερικά πράγματα που τα κάνεις χωρίς να τα καταλαβαίνεις' date=' σα να κάνεις γκριμάτσες όταν μιλάς. :lol:

 

 

Πχ εγώ όταν έχω να πάω από Σολ+ σε Λα- θα χρησιμοποιήσω και ένα Μι- πριν ή ανάμεσα ή μετά το Σολ. (Αυτό μάλλον μου χει μείνει από την εποχή που άκουγα Θάμνο Μικρούτσικο) :lol:

 

Ή όταν έχω ενα μακρό σε αξία τονικό Ντο+ θα παρεμβάλλω και ένα Μι-. Προφανώς έχω και άλλα, θα τα ανακαλύψω σιγά σιγά...[/quote']

 

Ελεος βρε παιδια............υπαρχουν και τα 7,dom7,sus,add,aug,diminished,υφεση5,13,9 και παει λεγοντας.....αν παιζετε συνεχως τα παραπανω οι Πυξ Λαξ θα στοιχειωσουν τα ονειρα και την εμπνευση σας........ :D :D

 

Θα τα μάθω κι αυτά που θα πάει... :lol:

 

Ωραία παρατήρηση, σε λάθος άτομο όμως, Mr Johan Sebastian! :lol: :lol: :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου