Προς το περιεχόμενο

Επισκευή σε active monitor.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω εδώ και καιρό πρόβλημα με τα ηχεία μου - το ένα από τα 2 συγκεκριμένα. Από ότι μπορώ να καταλάβω το θέμα είναι ηλεκτρολογικής φύσεως και έχει να κάνει με το crossover του ηχείου.

Πιο συγκεκριμένα, το προβληματικό ηχείο "αποφασίζει" ανα μη τακτά χρονικά διαστήματα να σβήσει το tweeter. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να λειτουργεί για μια εβδομάδα χωρίς πρόβλημα και ύστερα να "υπολειτουργεί" για δέκα μέρες (η κάπου εκεί ενδιάμεσα να παίζει κανονικά για μερικές ώρες). Όταν το tweeter του δουλεύει, ηχητικά είναι ακριβώς το ίδιο με το "αδερφάκι" του, οπότε δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με προβληματικό tweeter.

Κάτι που εχω παρατηρήσει επίσης όταν το πρόβλημα δημιουργείται είναι ότι στο πίσω μέρος του ηχείου "τηγανίζεις αυγό". Καίει τόσο ώστε δεν μπορείς καν να ακουμπήσεις το χέρι σου, σε αντίθεση με το δεύτερο ηχείο το οποίο έχει πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία.  ???

Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο, έχετε καμιά ιδέα στο που μπορεί να οφείλεται;

Επίσης, γνωρίζετε εαν υπάρχει κάποιο κατάστημα/τεχνικός στην Αθήνα που να αναλαμβάνει τέτοιου είδους επισκευές;

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=187115.0

Τσέκαρε το παραπάνω θέμα.

Όχι ότι δίνει ακριβώς λύση ή απάντηση στο πρόβλημά σου, αλλά πρώτον δίνει μια εικόνα περί της αξιοπιστίας των ηχείων samson και δεύτερον ίσως ο kostri μπορέσει να σε βοηθήσει (αν βρήκε καμία άκρη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, η samson δεν είναι και η πλέον αξιόπιστη εταιρεία - είναι άλλωστε γνωστό αυτό.  Από'κει και πέρα όμως το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εγώ δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση με αυτό του φίλου kostri. Δεν υπάρχει βόμβος ή κρότος από το ηχείο και δεν διακόπτει τη λειτουργία του συνολικά - παρά μόνο του tweeter.

Είναι επισης ένα πρόβλημα που το παρουσιάζει εδώ και πεντε σχεδόν χρόνια, χωρίς να υπάρχει επιδείνωση, κάτι που με κάνει να πιστεύω πως είναι κατασκευαστικό θέμα το οποίο λύνεται σχετικά εύκολα.

Πέρα από αυτό τα ηχειάκια αυτά κλείνουν 7 χρόνια στα χέρια μου, τα έχω συνηθίσει, τα θεωρώ αρκετά "τίμια" και ακόμα και αν δεν είναι τα πρώτα ηχεία που χρησιμοποιώ δεν θέλω να τα στείλω για ανακύκλωση.

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλά, η samson δεν είναι και η πλέον αξιόπιστη εταιρεία - είναι άλλωστε γνωστό αυτό.  Από'κει και πέρα όμως το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εγώ δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση με αυτό του φίλου kostri. Δεν υπάρχει βόμβος ή κρότος από το ηχείο και δεν διακόπτει τη λειτουργία του συνολικά - παρά μόνο του tweeter.

Είναι επισης ένα πρόβλημα που το παρουσιάζει εδώ και πεντε σχεδόν χρόνια, χωρίς να υπάρχει επιδείνωση, κάτι που με κάνει να πιστεύω πως είναι κατασκευαστικό θέμα το οποίο λύνεται σχετικά εύκολα.

Πέρα από αυτό τα ηχειάκια αυτά κλείνουν 7 χρόνια στα χέρια μου, τα έχω συνηθίσει, τα θεωρώ αρκετά "τίμια" και ακόμα και αν δεν είναι τα πρώτα ηχεία που χρησιμοποιώ δεν θέλω να τα στείλω για ανακύκλωση.

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν ανέφερα ότι σε αυτό το διάστημα είχα εκτός από τα samson άλλα 2 ζευγάρια μόνιτορ (adam και m-audio). Επίσης όπως έγραψα πριν, για σχετικά μεγάλα χρονικά διαστήματα το πρόβλημα δεν παρουσιάζεται, οπότε δεν είχα λόγο να μπλέξω με επισκευή του ηχείου.

Πλέον είναι τα μόνα ηχεία που έχω και θα ήθελα να επιδιορθώσω το πρόβλημα εως ότου να είμαι σε θέση να αγοράσω άλλα.

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάλιστα.

Λιγουλάκι αργά το θυμήθηκες, το καταλαβαίνεις άλλωστε. Θα μπορούσες να είσαι εντός εγγύησης. Το ότι δεν τα χρησιμοποιούσες δεν λέει απολύτως τίποτα. Βλέπεις αυτά δεν έχουν χιλιόμετρα όπως τα αυτοκίνητα.

Παρ'όλα αυτά, το πρόβλημα μπορεί να είναι απλό, μπορεί και όχι. Δεν μου αρέσει καθόλου που ανεβάζει τόσο υψηλή θερμοκρασία όπως αναφέρεις.

Μήπως επικοινώνησες μέσα σ'αυτό το χρονικό διάστημα με τον εισαγωγέα ή το κατάστημα αγοράς;

Θα πρέπει κάποιος τεχνικός να το δει από κοντά.

Σε ποιά πόλη είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη προφανώς και είναι αργά. Τα 2 χρόνια (αν δεν κάνω λάθος) της εγγύησης που έδινε ο "γερμανός" έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Από ότι θυμάμαι αντιπρόσωπος στην Ελλάδα ήταν η omikron αλλα κάτι μου λέει ότι δεν είναι πλέον, έτσι δεν είναι;

Εσύ έχεις στο μυαλό σου κάποιον τεχνικό που μπορεί να ρίξει μια ματιά; Αθήνα είμαι.

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου