Προς το περιεχόμενο

Q U E E N ! ! !


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χμμμμ.... απο την απάντηση συμπεραίνω οτι κάτι κατάλαβες λάθος.... απλώς ήταν ένας πιο "χαριτωμένος" τρόπος να πω οτι οι γραμμές που διαλέγει στα λαιβ φέρνουν πολύ σε αμερικάνικο ροκ, μην πω οτι είναι και southern rock/AOR στυλ κιόλας (αυτό είναι το στυλ του άλλωστε).... δεν εννοούσα βλαχιά βλαχιά. Εννοούσα κάουμποϋς καπέλα μάρλμπορο κάουντυ Χάρλεϋ. Αμερικανιά, πως το λένε...

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας θα πάω αμέσως να αγοράσω τα CD που μου προτήνατε για να νιόσω την μαγια τους και εγώ :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D :D :D

Έχεις δίκιο μαν....

Εγώ λέω ξεκίνα με τα κλασσικά μαύρα μπεστ οφ.

 

-------------------------------------edit------------------------------------------------------

 

μαύρο ήταν μόνο το ΙΙ, σορρυ... εννοώ τα Greatest Hits I, II και III που θα δεις εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Queen_discography

κοίτα στον πίνακα Compilations

 

------------------------------------/edit------------------------------------------------------

 

Επίσης εναλλακτικά, μπορείς να τσιμπήσεις φτηνά και τα dvd των λαιβ στο γουέμπλευ και στο μποουλ, που είναι και αυτά κάτι σαν μπεστ οφ :)

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει ένας τραγουδιστής που θα μπορούσε να πατήσει στα αχνάρια του Mercury, αυτός είναι ο George Michael. O P. Rodgers είναι φωνάρα που έχει γράψει τη δική του ιστορία, αλλά αυτό το γκρουπ δεν είναι οι Queen. Υπάρχουν μερικά συγκροτήματα που λειτουργούν μόνο σαν σύνολο, και οι Queen ήταν ένα απ' αυτά.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας θα πάω αμέσως να αγοράσω τα CD που μου προτήνατε για να νιόσω την μαγια τους και εγώ :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

 

ΟΚ, μη βαράς!

 

A Night At The Opera, A Day At The Races, News Of The World για αρχή.

 

Κι όταν έχεις κανένα φραγκάκι παραπάνω χτύπα το DVD Live At Wembley.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

 

Να θυμάσαι να αναπνέεις όσο βλέπεις το DVD (γιατί σίγουρα θα το ξεχάσεις, όπως επίσης και πώς σε λένε κλπ :wink: )

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δισκογραφία ξεκινάμε σαν καλά παιδιά είτε με το best of (το 2πλό, "Queen Gold") είτε με A Night At The Opera + A Day At The Races + Innuendo. Και μετά μας λες τι σου άρεσε και σου προτείνουμε τα παρακάτω :)

 

yameth, θα συμφωνήσω με τον arpegios στο ότι το στυλ του Rodgers δεν ταιριάζει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ στα τραγούδια των Queen. Πέραν αυτού, αν έπαιρναν έναν καινούριο τραγουδιστή θα ήταν λογικό να μη θέλουν έναν Mercury 2. Όμως εδώ πήραν κάποιον για live μόνο, που θα τραγούδαγε παλιό υλικό και είναι εντελώς ηλίθιο κατά τη γνώμη μου να πας στο live και να σου χαλάνε τα τραγούδια. Επιπλέον το εύρος του PR είναι ΠΑΡΑ πολύ περιορισμένο για να τραγουδήσει Queen. Θα συμφωνήσω στην επιλογή George Michael, ο οποίος όχι μόνο έχει πολύ καλή φωνή (την οποία γενικώς δεν εκμεταλεύεται) αλλά ήταν και ο μόνος του οποίου οι εκτελέσεις στο tribute στον Mercury ήταν πραγματικά καλές. Βέβαια σιγά μην πήγαινε ο GM να τραγουδήσει σε tour των Queen..... αλλά λέμε τώρα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα και αυτή τη σελίδα, με ενδιαφέρον και (για εμένα) συγκινητικό περιεχόμενο:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Freddie_Mercury

 

 

Όσο για τη δισκογραφία, η σειρά με την οποία άκουσα εγώ τους δίσκους τους ήταν :

 

- Live Killers

- Jazz

- A Day At The Races

- A Night At The Opera

- News Of The World

- The Game

 

... και μετά τα υπόλοιπα.

Η σειρά δεν είναι αξιολογική (όπως είπα και νωρίτερα ήταν κάπως περιέργες εποχές για να βρεις δίσκους τότε που τους ήθελες), είναι απλά η σειρά με την οποία έπεσαν μπροστά μου. Εξαίρεση, το A Day At The Races και το A Night At The Opera, τα οποία τα βρήκα την ίδια μέρα, αλλά αγόρασα πρώτα το A Day At The Races διότι δεν ειχα χρήματα να τα πάρω και τα δύο, αλλά επίσης διότι έχει μαύρο εξώφυλλο (ενώ το άλλο έχει άσπρο) (= σκοταδόψυχος). Εννοείται ότι το A Night At The Opera είναι καλύτερο άλμπουμ, ενώ από τη σύγχρονη ιστορία τους, απαραίτητη αγορά είναι το Innuendo.

 

Αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Παίδες ο άμοιρος ο Paul Rodgers σας έφταιξε;

Φαίνεται ότι δεν έχετε γνώση περι τίνος πρόκειται... (Free' date=' Bad Company κ.α.)

 

'Ισως πιο σωστά θα έπρεπε να επέλεγαν κάποιον χωρίς άποψη, προσωπική χροιά και καριέρα, που απλά θα πάταγε στις μελωδικές γραμμές του Mercury για να ικανοποιήσει τους φανατικούς οπαδούς τους.

 

Αλλά επειδή είμαι σίγουρος ότι τον επέλεξαν από σεβασμό και ακριβώς για τους αντίθετους λόγους, (και σωστά έκαναν), μη συγκρίνετε... απλά ακούστε τα με άλλο αυτι.

 

Προσωπικά εγώ τα προτιμώ καθώς είμαι μεγαλύτερος φαν του Paul παρά των Queen. :oops:

 

*Καλά ντε... μη βαράτε![/quote']

 

Αρχηγέ, και μεις και μεις είμαστε φαν, badco περισσότερο, όχι τόσο free.

 

Στο συγκεκριμένο live όμως ήταν φριχτός. Πράγμα παράξενο, διότι στο merchants of cool tour, 6-7 χρονάκια πριν ήταν αρκετά καλύτερος.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι το A Night At The Opera είναι καλύτερο άλμπουμ

 

Δε θα συμφωνήσω καθόλου! :) Κατά τη γνώμη μου το ...Day... είναι τουλάχιστον ισάξιο. Κάποτε θεωρούσα ότι ήταν το καλύτερο album των Queen. Πλέον δε μπορώ να διαλέξω ένα, πάντως το θεωρώ σίγουρα από τα καλύτερα, στο ίδιο επίπεδο με το ...Night... και το Innuendo. Γενικώς εξαιρώντας τη μεσαία περίοδο του group (The Game, Flash) ελάχιστα πράγματα υπάρχουν που να μην είναι καταπληκτικά στη δισκογραφία αυτού του group. Ακόμα και το Hot Space δεν είναι κακό! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου