Προς το περιεχόμενο

GFS pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 5 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

οχι, τα προϊοντα της GFS πωλουνται μονο on line απο την ιδια την εταιρεια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέρνει κανείς στην Ελλάδα GFS?

 

Για ποιους ενδιαφέρεσαι mate? Γιατί έχω δοκιμάσει πολλούς από τον Jay.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιους ενδιαφέρεσαι mate? Γιατί έχω δοκιμάσει πολλούς από τον Jay.  ;)

Γεια σου Bill, ενδιαφέρομαι για τους Power Rails- Crushing power και θα ήθελα πολύ να τους ακούσω σε parallel (αν θέλεις να το εξηγήσω καλύτερα να πάω σε παλιό μου θέμα ;)).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Bill, ενδιαφέρομαι για τους Power Rails- Crushing power και θα ήθελα πολύ να τους ακούσω σε parallel (αν θέλεις να το εξηγήσω καλύτερα να πάω σε παλιό μου θέμα ;)).

 

Ώπα φίλε, με τέτοιους μεταλλομαγνήτες δεν θέλω να έχω ούτε καλημέρα!  ;D

 

Τους μονούς rail που έβγαζε πάντως, τους είχα ακούσει σε μια Tele και μια Strat (όχι δικές μου βέβαια) και ήταν ελαφρώς αηδιαστικοί. Τώρα δεν ξέρω αν ήταν το πιο high output μοντέλο, αν το σετάρισμα δεν ήταν το σωστό, κλπ.

 

Τώρα κοίταξε, στη σωστή κιθάρα, ενισχυτή, ρυθμίσεις, κλπ, μπορεί να συγκρίνονται με τους DiMarzio που υποθέτω ότι απομιμούνται. Αλλά ειλικρινά δεν έχω προσωπικά χρήση για τέτοιους μαγνήτες οπότε φοβάμαι δεν μπορώ να σε βοηθήσω...  :-\

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Τυχαίνει να έχω ένα ζευγαρι GFS - POWER RAILS σε μια από τις κιθαρες μου

(bridge/neck).Για να λέμε και την αληθεια,για τα λεφτά τους είναι ικανοποιητικοί στον ήχο.

Φυσικά για μένα δε συγκρίνονται με τους Duncan.Θα έλεγα οτι ενώ είναι οι πιο δυνατοί μαγνήτες της GFS , ο ήχος τους είναι αρκετα πιο "μαλακός" , πιο γλυκός και πιο "στρόγγυλος" σε σχέση με τους duncan - αν μπορεί κανείς να καταλάβει τι εννοώ με αυτούς τους όρους.προσωπικά θα τους άλλαζα ευχαρίστως με ένα σετ π.χ. sh4/sh2 που ήδη έχω σε άλλη κιθάρα.

μπορώ να ετοιμάσω ενα sample θέλετε να τους ακούσετε και γιατί όχι και σε σύγκριση με duncan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα φίλε, με τέτοιους μεταλλομαγνήτες δεν θέλω να έχω ούτε καλημέρα!  ;D

Ναι αλλά αυτό το πρόσεξες  ;)

...θα ήθελα πολύ να τους ακούσω σε parallel...

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Τυχαίνει να έχω ένα ζευγαρι GFS - POWER RAILS σε μια από τις κιθαρες μου

(bridge/neck).Για να λέμε και την αληθεια,για τα λεφτά τους είναι ικανοποιητικοί στον ήχο.

ενώ είναι οι πιο δυνατοί μαγνήτες της GFS , ο ήχος τους είναι αρκετα πιο "μαλακός" , πιο γλυκός και πιο "στρόγγυλος" σε σχέση με τους duncan

Αυτό είναι καλό.

μπορώ να ετοιμάσω ενα sample θέλετε να τους ακούσετε και γιατί όχι και σε σύγκριση με duncan.

Αν δεν σου είναι κόπος ένα δείγμα σε τελείως καθαρό ήχο θα ήταν ότι πρέπει. Α και να μας πεις πως είναι συνδεδεμένος serial ή parallel?

Βασικά θέλω να ακούσω το σκάσιμο στα καθαρά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αυτό το πρόσεξες  ;)

 

Ναι, πως δεν το πρόσεξα.  ;D

 

Μάλιστα, έχω μια μάλλον καινοφανή θεωρία πως οι high output και πιο "hi-fi" μαγνήτες (βλ. και active) ταιριάζουν σε δύο άκρα αντίθετα μουσικά: metalheads, αλλά, ίσως και τζαζίστες.  :o (εντάξει, ή, έστω nu-τζαζίστες!).

 

ΑΝ το πας εκεί πάντως φίλε Bill, θα σου πρότεινα να δεις, με ΠΟΛΥ μικρή διαφορά τιμής, και τους ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΑ καλύτερους μαγνήτες του συνονόματού μας Lawrence.

 

Τόσο οι L-500 (σε διάφορες διαβαθμίσεις... "καφρίλας") όσο και οι L-90 πιστεύω ότι θα είναι ΠΟΛΥ πιο κοντά σ'αυτό που (αν έχω καταλάβει καλά) αναζητάς.  ;)

 

Γενικότερα, οι μαγνήτες του Jay έχω παρατηρήσει ότι είναι καλύτεροι στις πιο "soft" εκδόσεις τους. Έχω για παράδειγμα από χτες έναν lipstick σε ένα νέο project που με έχει αφήσει μ@λ@κ@. Πολλοί Strat-ο-μαγνήτες που έχει είναι επίσης πολύ ενδιαφέροντες.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ.ετοίμσα 4 δείγματα

2 βιντεο με τους gfs (χειροποίητη κιθάρα δικής μου κατασκευής 1 volume 1 tone 3 way switch 2 coil split διακόπτες , ένας για κάθε μαγνήτη).

2 βίντεο με seymoyr duncan (sh4jb/stk1/sh2n jazz - χρησιμοποιώ μόνο bridge/neck)

σχετικά με serial/parallel διαφωτίστε με λίγο

997940818__040.thumb.jpg.d3f879439b22e710465dd104da411784.jpg

194797200__047.thumb.jpg.8f4228264b85db859f3e73b122048581.jpg

1112327813__050.thumb.jpg.c0660f5733579df1e02f536596331527.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου