Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορω να μαζεψω το δεξι μου χερι.Χορδες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Ρε παιδια εχω ενα θεμα σε λαιβ καταστασεις.Σπαω χορδες συνεχεια ,χθες εκλεισα το λαιβ με το λα και το ρε σπασμενες και μιλαμε για σετ που μπηκε στο οργανο πριν το λαιβ.

  Γενικα οταν ζεσταθω γκρουβαρω πολυ με το δεξι, παει σαν πολυβολο  ,κοπαναω που λενε εκει που χρειαζεται βεβαια αλλα τις δινω γερα.

  Παιζω με δεκαρες ernie ball αν βαλω τις skiny top fat bottom θα δω αποτελεσμα ?

Συνηθως σπαω τις μπασες χορδες ,ειδικα το ρε .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν δεν εχει καποιο θεμα η κιθαρα σου, πιστευω πως απλα πρεπει να αλλαξεις τον τροπο που κοπανας με το δεξι. Οταν λες οτι  πας σα πολυβολο τι εννοεις, στα σολο η σε συγχορδιες strumming?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έσπαγε η καντίνι άντε να το καταλάβω. Άλλα για να σπάει η ρε κάτι δεν πάει καλά. Όσο άγρια και να παίζεις απλά δεν γίνεται. Κάτι γίνεται με την κιθάρα η γνώμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία: πώς γίνεται να σπάσουν οι Α και D χορδές; Θέλω να πω, σε ποιό σημείο σου κόβονται;

 

 

Όσα χρόνια παίζω, μου έχει τύχει από το χτύπημα να βγουν από τα βαγονάκια ή από το nut, να σπάσω τρέμολο άρμ μέσα στην τρούπα (φρίκη), να κοπεί η ζώνη (αυτά θυμάμαι πρόχειρα), αλλά  δεν έχω καταφέρει να σπάσω λα και ρε ποτέ... :(

 

Μάλλον έχεις θέμα σε κάποιο σημείο της κιθάρας - αν σου κόβονται πάνω ίσως έχεις πρόβλημα στα κλειδιά ή στα string trees, αν σου κόβονται κάτω ίσως έχεις πρόβλημα στα βαγονάκια.

Για τι είδους κιθάρα μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έσπαγε η καντίνι άντε να το καταλάβω. Άλλα για να σπάει η ρε κάτι δεν πάει καλά. Όσο άγρια και να παίζεις απλά δεν γίνεται. Κάτι γίνεται με την κιθάρα η γνώμη μου

 

+1000

 

Ισως καποιο σελλακι εχει φαγωθει και θελει λιμαρισμα για να φυγει η ανωμαλια και να γινει παλι smooth (δεν ξερω βεβαια τι κιθαρα εχεις)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Νομιζω το παθαινω σε ολες τις κιθαρες παιδια σε λαιβ καταστασεις.

Το να αλαξω το γκρουβ δυσκολο μαλον.Οταν λεω πολυβολο εννοω στο στραμιν στις συγχορδιες ,εκει τις σπαω .Γενικα οταν λυθω εχω πολυ δυνατο δεξι στο γκρουβ ,ετσι πιστευω δηλ.

  Οι χορδες σπανε στα βαγονακια.Τωρα το επαθα με την τελε την cV αλλα το παθαινω και με την στρατ.Οι πενες μου ειναι συνηθως 1μμ.

  Λεω να αλαξω χορδες αρχικα και να βαλω τις τρεις τελευταιες πιο βαριες.Αμα συνεχισει τι να πω θα αλαξω μουσικο υφος και θα το γυρισω σε ρεγγε χααχαχχααχχαχααχαχαχαχα

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου