Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορω να μαζεψω το δεξι μου χερι.Χορδες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στειλτε κανα λινκ με το τι πρεπει να αλαξω αλλα και την πατεντα με βαζελινη και λιμαρισμα.Δηλ τι ακριβως παιζει με αυτο

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η λύση στο πρόβλημα σου πιστεύω πως έχει να κάνει με το λύγισμα-σπάσιμο του καρπού του δεξιού χεριού σου αν φυσικά είσαι δεξιοχέρης.

Αν κατορθώσεις και το δουλέψεις με εξάσκηση χαλαρά όμως χωρίς κοπάνημα=εκτόνωση θα τα καταφέρεις.Πρέπει να αποκτήσεις το έλεγχο του χεριού σου και συνεπώς της δύναμης σου

Κάνε ένα μικρό βιντεάκι να δούμε αν όντως, είναι αυτό το θέμα που έχεις και όχι κάτι τεχνικό που έχει σχέση με την ρύθμιση της κιθάρας. ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για GRAPH TECH Saddles

 

Και εγώ κοπανάω δυνατά τις χορδές και τις σπάω συχνά (στα βαγονάκια πάντα και πολλές φορές και μπάσσες όπως λα και ρε).

Σε Live με καινούριο σετ είναι σχεδόν στάνταρ ότι θα χρειαστεί να αλλάξω κιθάρα λόγω σπασμένης χορδής.

 

Όταν έβαλα graph tech στην strat μου το πρόβλημα μειώθηκε αισθητά.

Υπάρχει ακόμα αλλά συμβαίνει σπάνια πλέον.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το παθαίνεις με όλες τις κιθάρες, μήπως είναι καιρός να πας σε 11άρες; Λέω γω τώρα. Αν κουρδίσετε και ημιτόνιο κάτω με τον μπασίστα (εκτός κι αν δεν τον ενδιαφέρουν οι ανοιχτές), ακόμα καλύτερα. Συνήθως βολεύει και τη φωνή.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση στο πρόβλημα σου πιστεύω πως έχει να κάνει με το λύγισμα-σπάσιμο του καρπού του δεξιού χεριού σου αν φυσικά είσαι δεξιοχέρης.

Αν κατορθώσεις και το δουλέψεις με εξάσκηση χαλαρά όμως χωρίς κοπάνημα=εκτόνωση θα τα καταφέρεις.Πρέπει να αποκτήσεις το έλεγχο του χεριού σου και συνεπώς της δύναμης σου

Κάνε ένα μικρό βιντεάκι να δούμε αν όντως, είναι αυτό το θέμα που έχεις και όχι κάτι τεχνικό που έχει σχέση με την ρύθμιση της κιθάρας. ;) :)

ΔΕν εχεις αδικο.Αν και παιζω με πολυ χαλαρο χερι ,αλλα Χεντριξ μακρια το χερι απο την γεφυρα .Καπως gypsy style και κουναω πολυ καρπο .Το χερι ειναι χαλαρο αλλα η πενα σκαβει.Δεν μπορω να το εξηγησω.Πρεπει να ανεβασω βιντεακι.Ειλικρινα θα προσπαθησω γιατ δεν εχω και το καλυτερο κινητο για τετοιες δουλειες.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για GRAPH TECH Saddles

 

Και εγώ κοπανάω δυνατά τις χορδές και τις σπάω συχνά (στα βαγονάκια πάντα και πολλές φορές και μπάσσες όπως λα και ρε).

Σε Live με καινούριο σετ είναι σχεδόν στάνταρ ότι θα χρειαστεί να αλλάξω κιθάρα λόγω σπασμένης χορδής.

 

Όταν έβαλα graph tech στην strat μου το πρόβλημα μειώθηκε αισθητά.

Υπάρχει ακόμα αλλά συμβαίνει σπάνια πλέον.

Ειμαστε πολλοι αλλα ειμαστε σκορπιοι.Ακριβως φιλε σε καθε λαιβ το παθαινω και συνηθως σπαω το ρε .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιωργο, σε ποιο σημειο σπανε οι χορδες? Βαλε μολυβι στο νατ πανω, ωστε ο χορδες να εχουν λιγοτερη τριβη. Κ λειανε κ τα βαγονακια κατω. Οσο δυνατα κ να κοπανας, αν δεν υπαρχει πολυ τριβη καπου δε σπαει η χορδη.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το παθαίνεις με όλες τις κιθάρες, μήπως είναι καιρός να πας σε 11άρες; Λέω γω τώρα. Αν κουρδίσετε και ημιτόνιο κάτω με τον μπασίστα (εκτός κι αν δεν τον ενδιαφέρουν οι ανοιχτές), ακόμα καλύτερα. Συνήθως βολεύει και τη φωνή.

Επαιζα με εντεκαρες 3 χρονια μου φαγανε τα δαχτυλα και δεν ειχα και καλη ακριβεια στα μπεντ.Ναι αν παμε ολο το σχημα σε υφεση δεν εχω θεμα ειναι μια λυση

Γι'υτο αυτο λεω ενα υβριδικο σετ για αρχη.10αρες οι ψιλες 11 οι μπασες.Στις ψιλες δεν εχω μεγαλο θεμα .Πρεπει να μουρλαθω πολυ για να σπασω ,αλλα σπαω κιολας μην λεω ψεματα.Παιζω πολυ εντονα γενικα μερικες φορες και γινεται πανικ.Και φαντασου δεν παιζουμε σολαδικη μουσικη.Blues πχ και τετοια.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου