Προς το περιεχόμενο

Guitar Builders & Ιδέες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα συνεχίσω να λέω...ότι αυτοί ξέρουν περισσότερα.

Άσε που παραθέτεις υποθέσεις. Νούμερα έχεις? Δήλ πόσες έχει πουλήσει η Ibanez?

Εσύ που το έχεις καλά με τα γραφιστικά κάνε το εξής.

Πάρε τις λεπτομέρειες απ'το παράδειγμα που έβαλα παραπάνω και σχεδίασε 2 κιθάρες με τα ίδια ακριβώς specs ίδιο χρώμα και η μία θα έχει το vintage tremolo και headstock της Fender και ή άλλη το tremolo και το headstock της GRG. Φυσικά θα έχουν και οι δύο την ίδια τιμή.

Φτιάξε ένα θέμα poll και άσε τον κόσμο να επιλέξει.  

 

edit:

Για να γίνει πιο ρεαλιστικό ακολούθησε τα std specs της κάθε εταιρίας δηλαδή:

Squier (όχι Fender)

Alder Body

Maple Neck

Rosewood Fretboard 9,5" radius

H-S-H Pickups, Volume, Tone, Tone

Fender Vintage tremolo

 

Ibanez

Basswood Body

Maple Neck

Rosewood Fretboard 14" radius

H-S-H Pickups, Volume, Tone, Tone

GRG Tremolo

 

Και βάλε και μία τρίτη για να έχει πιο πολύ ενδιαφέρον

 

Epiphone

Mahoagny Body

Mahogany Neck

Rosewood Fretboard 10" radius

H-S-H, Volume, Tone, Tone 

Fender Style tremolo Bridge

 

 

Τέλος να διευκρινίσω ότι δεν έχω κάτι με καμία εταιρία, ίσα-ίσα που έχω κιθάρες απ'όλες τις παραπάνω (και όχι μόνο) εταιρίες, αλλά ξέρω και από μόντες ;) ;D

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άλλο επιλέγω...άλλο αγοράζω...

 

 

Ωραία, στο θέμα του poll γράψε (μεταξύ άλλων) "έχετε χ-ευρώ για μία απ'τις παραπάνω" ποια θα παίρνατε?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, στο θέμα του poll γράψε (μεταξύ άλλων) "έχετε χ-ευρώ για μία απ'τις παραπάνω" ποια θα παίρνατε?

Πάλι δεν σημαίνει τίποτα αυτό...τα πάντα όλα παίζονται όταν είσαι στο μαγαζί με τα φράγκα στη τσέπη...ή πρίν το τελικό κλικ στον Thomann...ξαναδιάβασε τα γραπτά του Λόκη ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που έγραψα στο άλλο θέμα

 

Παρατηρώ ότι οι ποιό πολύ φτίαξατε όργανα που λογικά δεν θα αγοράζατε ποτε! Εγώ έφτιαξα δύο κιθαράκια που θα αγόραζα σίγουρα!! ;D

 

Τι λέτε?!

 

 

Και πάλι και εγώ με επιφύλάξεις θα τις αγόραζα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι συνήθως σε τέτοια προγράμματα βγάζουμε το άχτι μας!! Σχεδόν φτιάχνουμε μια κιθάρα που δεν θα την αγοράζαμε!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι και εγώ με επιφύλάξεις θα τις αγόραζα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι συνήθως σε τέτοια προγράμματα βγάζουμε το άχτι μας!! Σχεδόν φτιάχνουμε μια κιθάρα που δεν θα την αγοράζαμε!!

Άβυσσος το υποσυνείδητο του ανθρώπου.

Πολλοί απ'όσους έχουν ποστάρει τα σχέδιά τους, θα την αγόραζαν, διότι μπορεί να το ξεκινάνε σαν "χαβαλέ κάνουμε να περνάει η ώρα" αλλά υποσυνείδητα είναι αυτό που θέλουν, έστω και στο περίπου.

 

Πάλι δεν σημαίνει τίποτα αυτό...τα πάντα όλα παίζονται όταν είσαι στο μαγαζί με τα φράγκα στη τσέπη...ή πρίν το τελικό κλικ στον Thomann...

Δύο διαφορετικές περιπτώσεις που δεν μπορούν να συγκριθούν και αφού στις περισσότερες περιπτώσεις τα κριτήρια είναι υποκειμενικά σε πληροφορώ ότι η "μεγαλύτερη" ταμπέλα θα πουλήσει.

 

ξαναδιάβασε τα γραπτά του Λόκη ;)

Το διάβασα και απάντησα με πλήρη κατανόηση των γραφόμενών του.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...της εκμετάλευσης του φαινομένου της θρησκευτικού "ενστίκτου" (το οποίο, σύμφωνα με όλες τις σύγχρονες ανεξάρτητες μελέτες, αποτελεί έμφυτη ψυχική νόσο).

 

Εσένα σε πάω... :D

 

Νομίζω ότι το ποσοστό των "περίεργων" γούστων (ή έστω εξειδικευμένων), επί του συνόλου των διαθέσιμων μοντέλων στην παγκοσμιοποιημένη αγορά, είναι τόσο μικρό που μάλλον μια μεγάλη εταιρία δεν θα έμπαινε στον κόπο να προβλέψει κάτι πιο out of the box.

 

Άλλωστε, αν κάποιος καίγεται πολύ για κάτι, υπάρχουν και τα custom shops.

 

Την κιθάρα που είχα φτιάξει στην εφαρμογή πάντως θα την αγόραζα ασυζητητί χθές (αν και δεν ήταν κάτι υπερκουλό)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η συζήτηση (προς το διάλογο το κόβω) τραβάει σε μάκρος να πω κι εγώ το κομμάτι μου.

 

H Fender, η Ibanez, η Gibson, η Yamaha, η Toyota, η Coca Cola κλπ, είναι μεγάλες (μερικές τεράστιες) εταιρείς που κινούνται από το κέρδος και για το κέρδος.

 

Για αυτόν τον λόγο, πέραν των διοικητικών, παραγωγικών αλλά και υποστηρικτικών διαδικασιών, έχουν ενσωματώσει σε αυτές και το marketing (για το οποίο προσπαθεί να ψελλίσει ο υπέργηρος διαφημισάκιας τόση ώρα). Και έχουν επενδύσει πάρα πολλά.

 

Κάθε απόφαση παραγωγής, έχει συζητηθεί, έχει αναλυθεί, ενίοτε έχει δοκιμαστεί regionally, έχει τεσταριστεί για τον δυνητικά καινούριο πελάτη αλλά και σε σχέση με τον υπάρχοντα πελάτη και πως θα αντιληφθεί αυτή την αλλαγή για την εταιρεία που της προσφέρει το brand loyalty του.

 

Για αυτό υπάρχουν και τα custom shop (και των μικρών αλλά και των μεγαλοεταιρειών) να καλύπτουν τις ανάγκες μικρών ομάδων καταναλωτών που πραγματικά (και το αποδεικνύουν εμπράκτως  ;)) θέλουν να αποκτήσουν το διαφορετικό και να διαφοροποιηθούν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άβυσσος το υποσυνείδητο του ανθρώπου.

Πολλοί απ'όσους έχουν ποστάρει τα σχέδιά τους, θα την αγόραζαν, διότι μπορεί να το ξεκινάνε σαν "χαβαλέ κάνουμε να περνάει η ώρα" αλλά υποσυνείδητα είναι αυτό που θέλουν, έστω και στο περίπου.

 

 

Διαφωνώ σε αυτό. Πιστεύω ότι δεν είναι υποσυνειδητα αυτό που θέλουν αλλά είναι αυτό που υποτίθεται ότι θέλουν εξαιτίας των πολλών επιλογών που τους δίνονται και της ευκολίας του να τα βάλουν εν τέλει όλα πάνω στην κιθάρα μιας και το κόστος είναι μηδενικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το οποίο προσπαθεί να ψελλίσει ο υπέργηρος διαφημισάκιας τόση ώρα

...και προσπαθώ να βάλω μυαλό στο μάγειρα!!!! ;D ;D ;D

Αλλά δεν θα επιμείνω, γιατί μπορεί κάποια φορά να φάω στο μαγαζί του...ο νοών...νοείτω ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου