Προς το περιεχόμενο

Guitar Builders & Ιδέες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@theoctapus & @audiokostas

 

Δεν έχω αναφέρει κάπου για extreme αλλαγές.

Μιλάω για μικροαλλαγές πάνω σε std μοντέλα.

 

Δηλαδή:

Η Fender για παράδειγμα δεν έχει std μοντέλο με 24 τάστα.

Κιθάρα με HSH και maple 24άρα ταστιέρα και vintage tremolo βρίσκεις μία στις 200 και αυτή όχι για όλα τα budget.

7χορδη με vintage tremolo έχω βρει 2! μία φθηνή J&D και μία ακριβή Vigier.

 

Για τέτοιες αλλαγές μιλάω, δεν υπάρχει κάτι το extreme (νομίζω) σ'αυτά.

Τι θα μπορούσε να χαρακτηριστεί extreme, το vintage tremolo, τα 24 τάστα, ο συνδυασμός HSH σε σχέση με τα παραπάνω?

 

και φυσικά υπάρχουν και άλλα παραδείγματα πιο "νορμάλ" και πάντα υπάρχουν και τα πιο extreme, αλλά είπαμε αυτά ανήκουν στα CS.

 

Διαφωνώ σε αυτό. Πιστεύω ότι δεν είναι υποσυνειδητα αυτό που θέλουν αλλά είναι αυτό που υποτίθεται ότι θέλουν εξαιτίας των πολλών επιλογών που τους δίνονται και της ευκολίας του να τα βάλουν εν τέλει όλα πάνω στην κιθάρα μιας και το κόστος είναι μηδενικο!

Αν όμως υπήρχε αυτή η υποτιθέμενη κιθάρα σε λογικό κόστος?

 

...και προσπαθώ να βάλω μυαλό στο μάγειρα!!!! ;D ;D ;D

Αλλά δεν θα επιμείνω, γιατί μπορεί κάποια φορά να φάω στο μαγαζί του...ο νοών...νοείτω ;D

Χαχαχα είμαι καλός άνθρωπος δεν κάνω τέτοια, ακόμα και σ'αυτούς που παίζουν με πλαστικές κιθάρες ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κιθάρα με HSH και maple 24άρα ταστιέρα και vintage tremolo βρίσκεις μία στις 200 και αυτή όχι για όλα τα budget.

7χορδη με vintage tremolo έχω βρει 2! μία φθηνή J&D και μία ακριβή Vigier.

Μιλάμε δηλ...για καθημερινά μοντέλα...που ονειρεύεται όλος ο κόσμος.. ;D ;D

Σίγουρα η Vigier...θα έχει ξεσκιστεί στις πωλήσεις ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε δηλ...για καθημερινά μοντέλα...που ονειρεύεται όλος ο κόσμος.. ;D ;D

Να τα ονειρεύονται μπορεί, να τα αγοράζουν όμως όχι αφού δεν υπάρχουν ;)

Σίγουρα η Vigier...θα έχει ξεσκιστεί στις πωλήσεις ;)

Μπορεί ναι, μπορεί όχι, είναι πολύ ιδιαίτερο μοντέλο -σχεδόν μοναδικό- αλλά με τσουχτερή τιμή...€2600 (γι'αυτό και εγώ πήρα την J&D και της έβαλα πάνω 2 DiMarzio και είναι σούπερ!)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι'αυτό και εγώ πήρα την J&D και της έβαλα πάνω 2 DiMarzio και είναι σούπερ!

άρα...δεν έχεις κανένα λόγο να γράφει και Fender...γιατί μετά θα γκρίνιαζες ότι και αυτή κάνει €2600  ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα...δεν έχεις κανένα λόγο να γράφει και Fender...γιατί μετά θα γκρίνιαζες ότι και αυτή κάνει €2600  ;D ;D

Αν την είχε βγάλει όμως σε όλες τις σειρές usa, mexico, china, japan θα υπήρχε επιλογή για κάθε τσέπη.

Τότε θα σου έλεγα ποια θα έπαιρνα ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την είχε βγάλει όμως σε όλες τις σειρές usa, mexico, china, japan θα υπήρχε επιλογή για κάθε τσέπη.

Όταν θα έρθω στο μαγαζί σου θα ΑΠΑΙΤΗΣΩ μουσακά usa, mexico, china, japan ΚΑΙ Greek...και κανόνισε να μην έχεις!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα έρθω στο μαγαζί σου θα ΑΠΑΙΤΗΣΩ μουσακά usa, mexico, china, japan ΚΑΙ Greek...και κανόνισε να μην έχεις!!! ;D ;D

Για μουσακά δεν υπόσχομαι 100% (για τέτοια ποικιλία) αλλά μακαρονάδες από 5-6 διαφορετικές χώρες άνετα ;) ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την είχε βγάλει όμως σε όλες τις σειρές usa, mexico, china, japan θα υπήρχε επιλογή για κάθε τσέπη.

Βρε Βασίλη, διαβάζεις αυτα που γράφεις;

Θέλω η Fender να βγάλει σε 4 εργοστάσια (προκειμένου με την αύξηση της παραγωγής να πέσει το κόστος) ένα μοντέλο που θα πουλήσει σε λίγους. Τα υπόλοιπα τα ξύνει από τα βερνίκια και τα χαρίζει στους Έλληνες να ζεσταθούν χειμώνας που ρχεται.

Σωστά;

Πίστεψέ με (που λέει κι SF), εάν η Fender μυριστεί κέρδος από ένα μοντέλο που θα πουλήσει καλά, μπορεί να πνίξει την αγορά αύριο με αυτό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά μακαρονάδες από 5-6 διαφορετικές χώρες άνετα ;) ;D

είδες που και εσύ δεν είσαι Customshop...μία βάση μακαρονάδας κάνεις και τη περιχύνεις με διαφορετική σάλτσα. Για να σου φτιάξει η Fender 24 τάστα με vintage tremolo πρέπει να αλλάξει το CNC και το template...και να έλεγα ότι δεν ξέρεις από κιθάρες...ρε...από μακαρονάδες...ξέρεις? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε WilliamSats, αυτή τη στιγμή αν πας στο thomman θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν διαθέσιμες... 311 διαφορετικές fender strats! Η ποικιλία είναι τεράστια, δε νομίζω να έχει ξαναυπάρξει τέτοια ποικιλία στην ιστορία της Fender.

 

Και πρόσεξε: Δεν υπάρχουν όλα τα χρώματα για όλα τα μοντέλα. Αν γινόταν αυτό θα υπήρχαν... 1000 διαφορετικές κιθάρες.

 

Αν τώρα βάλουμε στο παιχνίδι και τα 24 τάστα και το H-S-H, τα μοντέλα θα γινόντουσαν... 600, καθώς οι συνδυασμοί θα ήταν πολύ περισσότεροι (H-S-H με 21 τάστα, με 24, με Maple, με rosewood, άσπρο- κόκκινο- μαύρο και δε συμμαζεύεται).

 

Φυσικά δεν αποκλείω το να βγουν κάποια μοντέλα με παρόμοια χαρακτηριστικά, αλλά είμαι βέβαιος πως είτε θα είναι custom είτε θα είναι κάποια "special" προσιτή σειρά. Οι standard σειρές έχουν ήδη μεγάλη χρωματική ποικιλία, και το βλέπω χλωμό να μπουν τόσες παραλλαγές εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου