Προς το περιεχόμενο

Guitar Builders & Ιδέες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Custom Shop μπορεί να το λες εσύ ή να λέγεται τώρα,

...η τιμή του το κατατάσει εκεί :P

 

Εδώ η "φτηνιάρικη" AXL έβαλε tremking σε ένα μοντέλο της (της τάξης των $800* ή €600),

εάν υπολογίσεις ότι 100€ έχει μόνο το τρέμολο...μάλλον είναι ότι καλύτερο έχει πάνω της αυτή η κιθάρ :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...η τιμή του το κατατάσει εκεί :P

Η τιμή "φτιάχνεται" το εξήγησα πριν.

εάν υπολογίσεις ότι 100€ έχει μόνο το τρέμολο...μάλλον είναι ότι καλύτερο έχει πάνω της αυτή η κιθάρ :D

Ναι αλλά ο κόσμος το βλέπει σαν καινοτομία και όχι απαραίτητα σαν κόστος.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχασα λίγο την κουβέντα αλλά ας πω συνολικά την άποψή μου γιατί ένας Guitar Builder δεν μπορεί να αποτελέσει σοβαρό μέσο για στατιστικά δεδομένα.

 

Αρχικά το θέμα το προσεγγίζω με βάση την ψυχολογία (που είναι και το αντικείμενό μου).

 

Η πληθώρα επιλογών που έχει και το μηδενικό κόστος στο να δοκιμάζω τις επιλογές είναι η ίδια του η παγίδα για να μην χρησιμοποιηθεί με σύνεση! Τι εννοώ με σύνεση?

Ο άνθρωπος έχει μια τάση όταν κάτι του δίνεται απλόχερα να το υπερεκμεταλεύεται. Κλασικό παράδειγμα είναι προσφορές πίτσας ας πούμε που με ένα Χ ποσό μπορείς να φας όσο θες. Αν φας μία πίτσα νιώθεις ότι δεν εκμεταλεύτικες ''σωστά'' την προσφορά και έτσι θα πάρεις και άλλη και ας έχεις χορτάσει!!

 

Το να μπω λοιπόν και να κατασκευάσω μια συμβατική κιθάρα δεν έχει κανένα νόημα μιας και μπορώ να τις βρω όποτε θέλω στο εμπόριο! Άρα σχεδιάζω μία που θα έχει κάτι πέραν του συνιθησμένου το οποίο συμβαίνει γιατί απλά πατάω κουμπάκια και βγαίνει αυτό που θέλω τσάμπα!

 

Είναι γνωστό φαινόμενο η εκμετάλευση υπηρεσιών ΕΠΕΙΔΗ απλά υπάρχουν και ΟΧΙ γιατί τις έχουμε πράγματι ανάγκη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά ο κόσμος το βλέπει σαν καινοτομία και όχι απαραίτητα σαν κόστος.

Ο κόσμος τρώει κουτόχορτο...ένα τέτοιο τρέμολο θέλει και άλλα κλειδιά την επόμενη στιγμή, και καλύτερο nut και....και...είπαμε είναι λύσεις customshop....όσο και να τσιτώνεις τα πόδια.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχασα λίγο την κουβέντα αλλά ας πω συνολικά την άποψή μου γιατί ένας Guitar Builder δεν μπορεί να αποτελέσει σοβαρό μέσο για στατιστικά δεδομένα.

 

Αρχικά το θέμα το προσεγγίζω με βάση την ψυχολογία (που είναι και το αντικείμενό μου).

 

Η πληθώρα επιλογών που έχει και το μηδενικό κόστος στο να δοκιμάζω τις επιλογές είναι η ίδια του η παγίδα για να μην χρησιμοποιηθεί με σύνεση! Τι εννοώ με σύνεση?

Ο άνθρωπος έχει μια τάση όταν κάτι του δίνεται απλόχερα να το υπερεκμεταλεύεται. Κλασικό παράδειγμα είναι προσφορές πίτσας ας πούμε που με ένα Χ ποσό μπορείς να φας όσο θες. Αν φας μία πίτσα νιώθεις ότι δεν εκμεταλεύτικες ''σωστά'' την προσφορά και έτσι θα πάρεις και άλλη και ας έχεις χορτάσει!!

 

Το να μπω λοιπόν και να κατασκευάσω μια συμβατική κιθάρα δεν έχει κανένα νόημα μιας και μπορώ να τις βρω όποτε θέλω στο εμπόριο! Άρα σχεδιάζω μία που θα έχει κάτι πέραν του συνιθησμένου το οποίο συμβαίνει γιατί απλά πατάω κουμπάκια και βγαίνει αυτό που θέλω τσάμπα!

 

Είναι γνωστό φαινόμενο η εκμετάλευση υπηρεσιών ΕΠΕΙΔΗ απλά υπάρχουν και ΟΧΙ γιατί τις έχουμε πράγματι ανάγκη!

Άρα θα την ήθελαν την κιθάρα που φτιάχνουν με το software, απλά δεν μπορούν να την αγοράσουν διότι δεν υπάρχει.

Πάνω σε αυτό που λες λοιπόν, δεν θα μπορούσαν να βασιστούν και να βγάλουν όργανα που ο κόσμος αποθήκευσε στη σελίδα?

Όχι ακριβώς τα ίδια, αλλά να πάρουν στατιστικά τι προτιμάει ο κόσμος για το κάθε μέρος της κιθάρας, ακόμα και το χρώμα (why not?).

 

Ο κόσμος τρώει κουτόχορτο...ένα τέτοιο τρέμολο θέλει και άλλα κλειδιά την επόμενη στιγμή, και καλύτερο nut και....και...είπαμε είναι λύσεις customshop....όσο και να τσιτώνεις τα πόδια.

Μη θεωρείς οτιδήποτε μη std για τα τωρινά δεδομένα custom shop, είναι λάθος τρόπος σκέψης που άθελά σου, σου βάζει παρωπίδες και ακολουθείς και εσύ την πεπατημένη.

Με το ίδιο σκεπτικό μπορείς να πεις ότι μία Stratocaster ήταν Custom Shop το '55 αλλά όταν μπήκε σε μεγάλη γραμμή παραγωγής δεν ήταν πλέον, if you know what i mean.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ναι...ειδικά εγώ... ;D

Ειδικά εσύ λοιπόν, θα έπρεπε να στηρίζεις τις όποιες αλλαγές μπορούν να γίνουν σε επίπεδο γραμμή παραγωγής και όχι custom shop, αφού θεωρείς ότι δεν ακολουθείς την πεπατημένη.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θα την ήθελαν την κιθάρα που φτιάχνουν με το software, απλά δεν μπορούν να την αγοράσουν διότι δεν υπάρχει.

Πάνω σε αυτό που λες λοιπόν, δεν θα μπορούσαν να βασιστούν και να βγάλουν όργανα που ο κόσμος αποθήκευσε στη σελίδα?

 

 

Μα αυτό λέω ότι δεν την θέλουν!! Την δεύτερη πίτσα δεν την τρώνε γιατί πεινάνε!! Αλλά γιατί θέλουν να εξαντλήσουν την προσοφορα.

 

 

Είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για έναν που θέλει να πειραματιστεί ΜΟΝΟ για τα εμφανισιακά μέρη ενός οργάνου (το πως και αν θα παίζει η κιθάρα είναι άλλη ιστορία) αλλά όχι για να βγουν στατιστικά δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου