Προς το περιεχόμενο

προβλημα με τον marshall avt50 tribute


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 εχω στα χερια μου τον marshall avt50 tribute !ο οποιος μου εχει βγει σαν ενισχυτης παρα παρα πολυ καλος αντιθετως με τουσ περισσοτερους που τον κραζουν!τις προαλλες λοιπον μολις τον ανοιξα εκανε εναν περιεργο θοριβο σαν λες και ηταν moter (grgrgrgr)!το οποιο σταματισε μετα απο λιγο!Απο τοτε καθε φορα που τον ανοιγω το κανει και παντα σταματαει !εχει κανεις ιδεα τι ειναι ?μηπως θελει αλλη προενισχυτρια λαμπα ?κανα καλωδιο τα επαιξε?σημιωση τον ενισχυτη τον εχω 3-4 χρονια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ποιος τον κραζει ? ισα ισα που ειναι πολυ καλος ενισχυτης........οπως και να'χει οτι και να ειναι αυτο που σου κανει 1 service το χρειαζεται.....οποτε τι να ειναι λαμπα τι οτιδηποτε αλλο καλο ειναι αμα δεν ξερεις να το κανεις μονος σου το service να το πας σε εναν ειδικο.....θα ανανεωθει και ο ενισχυτης σου  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα λες απλως θελω να ξερω τι ειναι! μηπως ειναι τιποτα φησικο να συμβει μετα απο καιρο η μηπως εγω τον εκανα τιποτα ?

 

φυσικο δεν μπορεις να πεις για τιποτα οσον αφορα τουε ενισχυτες.........δεν υπαρχει στανταρ συνταγη οτι αμα κανει το ταδε ο ενισχυτης συμβαινει αυτο..........καταλαβαινεις πιστευω.... ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα λες απλως θελω να ξερω τι ειναι! μηπως ειναι τιποτα φησικο να συμβει μετα απο καιρο η μηπως εγω τον εκανα τιποτα ?

 

 

Oi AVT συνήθως καίνε τη λυχνία της προενίσχυσης μετά από μερικά χρόνια και τα κάνουν αυτά τα φαινόμενα. Έχει συμβεί σε πολλούς κατόχους και μάλιστα ένα παιδί είχε πρόσφατα το ίδιο θέμα με ένα avt20.

Μάλλον είναι η λυχνία εκτός αν του έκανες κάτι (δε νομίζω) ή έκανε καμιά υπέρταση η ΔΕΗ(υπάρχει μια πιθανότητα).

Αν γνωρίζεις να αλλάξεις λυχνία και κατέχεις από ηλεκτρονικά, μπορείς να βάλεις μια νέα 12ΑΧ7 επάνω και να δεις τι κάνει. Αν δεν το έχεις ξανακάνει, πήγαινέ τον σε φίλο/μάστορα/μαγαζί που γνωρίζουν πως να αλλάξουν τη λυχνία ή να τον επισκευάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα φίλε μου,

Υπάρχει η πιθανότητα να είναι και το ανεμιστηράκι από πίσω. Και μάλλον αυτό είναι. Έχω τον MG100 DFX και μου το έχει κάνει μια ή δύο φορές στο παρελθόν. Ναι, κάνει σαν μοτοράκι στην αρχή και μετά σταματάει. Μάλλον είναι η σκόνη που έχει κολλήσει στο ανεμιστηράκι, είτε μέσα στον μηχανισμό είτε πιο πίσω. Και τις δύο φορές τον έχω ανοίξει και το καθάρισα, και μετά δεν το ξαναέκανε.

 

Την δεύτερη φορά που το έκανε (προχτές) μόλις είχε γίνει γενική καθαριότητα στο σπίτι και σηκώθηκε μπόλικη σκόνη. Δεν μπορείς να φανταστείς τη έβγαλα από εκεί μέσα μετά.

 

Δεν ξέρω αν οφείλεται στη λυχνία όπως λένε τα παιδιά, γιατί ο δικός μου δεν έχει, αλλά επειδή η περιγραφή σου μου θύμησε αμέσως τον δικό μου, μάλλον είναι το ανεμιστηράκι.

 

Περιμένουμε νεότερα. :)

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα δίκιο ο alexmei για το ανεμιστηράκι. Στους mg50 το έκανε συχνά αυτό το πρόβλημα με τη σκόνη... Αν ακούγεται από πίσω αυτός ο θόρυβος, πιθανόν να θέλει ένα καθάρισμα το ανεμιστηράκι που έτσι κι αλλιώς καλό θα του έκανε.

 

Δες και μια φωτό πως είναι μέσα το σασί του avt50 όπου φαίνεται το ανεμιστηράκι πάνω στην αλουμινένια ψύκτρα του τελικού και η λυχνία με το ροζ βελάκι

 

http://media.photobucket.com/image/avt50%20back/fixr1984/Amp/DSCF1493-1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τωρα που το λετε παιζει να ειναι το ανεμιστιρακι!μπορει να εχετε δικιο αλλα ετσι οπος το βλεπω μου φενεται κομματακι δισολο να τον ανοιξω!δεν κατεχω και πολλα απο ηλεκτρονικα και φοβαμαι μην τον χαλασω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τωρα που το λετε παιζει να ειναι το ανεμιστιρακι!μπορει να εχετε δικιο αλλα ετσι οπος το βλεπω μου φενεται κομματακι δισολο να τον ανοιξω!δεν κατεχω και πολλα απο ηλεκτρονικα και φοβαμαι μην τον χαλασω...

 

 

Για ξεσκόνισμα δε χρειάζεται γνώσεις ηλεκτρονικών!... Είναι απλό:

1. βγάζεις τον ενισχυτή απ την πρίζα για κανα τέταρτο. Πατάς και power on όταν είναι εκτός πρίζας αν θέλεις για να ξεφορτίσει.

2. κοιτώντας την πλάτη του ενισχυτή, βγάζεις το καλώδιο που συνδέεται στο κόκκινο βύσμα "speaker" όπως φαίνεται στη φωτό:

http://www.elderly.com/vintage/items/images/130U/130U-8630_back.jpg

 

3. ξεβιδώνεις τις 4 βίδες που βρίσκονται στην πάνω πλευρά του ενισχυτή και στηρίζουν το μεταλλικό σασί στην ξύλινη καμπίνα, δες τη φωτό στο αρχείο (οι βίδες είναι τα κόκκινα κυκλάκια στη φωτό).

Όταν βγάλεις τις βίδες, σπρώχνεις το μεταλλικό σασί από μπροστά για να βγει από την πίσω πλευρά με τη φορά που δείχνουν τα πράσινα βελάκια. Είναι λίγο σκληρό να βγει και θέλει προσοχή μη σου πέσει κλπ. Μην το τραντάζεις πολύ λόγω της λυχνίας.

 

 

4. ξεσκονίζεις με πανάκι swiffer το ανεμιστηράκι, το φυσάς, βάζεις και λίγο σκουπάκι αν θέλεις αλλά ¨ΟΧΙ νερά, οινοπνεύματα κλπ.

 

5. ξαναβάζεις το σασί από την πίσω πλευρά , βιδώνεις τις 4 βίδες, βάζεις το καλώδιο στο speaker κι έτοιμος.

 

Με την ίδια διαδικασία έχεις πρόσβαση και στη λυχνία(θα τη δεις μέσα) αν κάποια στιγμή θέλει αλλαγή, απλά τραβάς προσεκτικά την παλιά προς τα επάνω για να βγει και βάζεις στη θέση της τη νέα 12ΑΧ7 με προσοχή να ταιριάξουν τα ποδαράκια της στη βάση.

 

 

D.I.Y. rules!

avt50.jpg.f7eb48fda7574e4ddb97a4469b0ecfb2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω Sotto σαν να διαβάζω τις προχτεσινές μου κινήσεις είναι ;D

 

Στο 3) αγαπητέ εγώ ξεβιδώνω από λίγο όλες τις βίδες, και μετα με το ένα χέρι κρατάω το σασί από κάτω (από την πίσω πλευρά). Καλό θα ήταν να έχεις μία έξτρα βοήθεια σε χέρια, να σε βοηθήσει να το βγάλεις με προσοχή για να μην σου πέσει. ;)

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου