Προς το περιεχόμενο

αναζήτηση αναλογικής κονσόλας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την εχω και ειμαι ευχαριστημενος

Αλλα δεν εχω μετρο συγκρισης για την ποιοτητα των προενισχυτων - eq κλπ

Για τη δουλεια που την  θες θα σου κανει μια χαρα πιστευω

 

Ωραίος φιλε πιστεύω απο οτι βλέπω και εγω για σπίτι και για αυτη την χρήση μαλλον καλα θα'ναι, να'σαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

xaxaaxax ;D καταλάθος έγινε

Τώρα απλα περνώ κανάλι κανάλι στο logic οτι εχω απο το sampler και κανω μέσα εκει την μίξη κλπ

απλα θα γούσταρα να το κανω αυτο σιγα σιγα σε μια κονσολα αναλογικα ομορφα και ωραια

 

για να επιτυχεις με ...αναλογικη κονσολα εστω και το 50% της ποιοτητας ηχου που εχεις τωρα (δηλ.δουλευοντας μεσα στο υπεροχο Logic με τα εξαιρετικα plug ins του) θα πρεπει να ξοδεψεις καμμια 20αρια χιλιαρικα και παλι χειροτερο ηχο θα εχεις....

 

ξανασκεψου το,2011 εχουμε οχι 1982... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να επιτυχεις με ...αναλογικη κονσολα εστω και το 50% της ποιοτητας ηχου που εχεις τωρα (δηλ.δουλευοντας μεσα στο υπεροχο Logic με τα εξαιρετικα plug ins του) θα πρεπει να ξοδεψεις καμμια 20αρια χιλιαρικα και παλι χειροτερο ηχο θα εχεις....

 

ξανασκεψου το,2011 εχουμε οχι 1982... ;D

 

;Dωραία θα ηταν τότε ;D

 

ρε συ τρελέ τόσο ταιράστια ειναι η διαφορά εννοώ ετσι όπως γράφω τώρα σε σχέση αν ειχα μια κονσόλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο και μονο που περνας το σημα σου απο τοσο τζιμπραγκαλα & τοσες μετατροπες απο ψηφιακο σε αναλογικο και μετα παλι σε ψηφιακο.... κακο του κανεις,τωρα φαντασου οταν ειναι και ΜΕΤΡΙΑ τζιμπραγκαλα (οπως οι προενισχυτες σε ολες τις κονσολες σε αυτες τις τιμες) τι κακο του κανεις...δεν μου λες ψηφιακο out δεν εχει το sampler σου για να γλυτωσεις ολο αυτο το αχρηστο conversion?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωραίος φαίνεται κομπλέ

τώρα παίζει καποιος να την εχει δει, ακούσει? να εχει μείνει ευχαρηστημένος τελοσ πάντων?

 

Την έχω εδώ και χρόνια. Οι προενισχυτές της είναι καλούτσικοι (όχι ότι θα σου χρειαστούν για τη δουλειά που θέλεις αλλά λέμε). Το EQ της είναι πάρα πολύ καλό. Αλλά το βασικό της ατού είναι πως έχει πολύ ευέλικτο routing σε περίπτωση που θέλεις άλλα outboard μηχανήματα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxaaxax ;D καταλάθος έγινε

Τώρα απλα περνώ κανάλι κανάλι στο logic οτι εχω απο το sampler και κανω μέσα εκει την μίξη κλπ

απλα θα γούσταρα να το κανω αυτο σιγα σιγα σε μια κονσολα αναλογικα ομορφα και ωραια

 

Με το παρόν setup δεν θα μπορείς να κάνεις μίξη στην κονσόλα καθώς η κάρτα ήχου που έχεις έχει μόνο δύο εξόδους.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις πρώτα μια πολυκάναλη κάρτα ήχου που θα σου είναι 120% πιο χρήσιμη από την εντελώς άχρηστη με το παρόν setup σου κονσόλα.

 

Aργότερα το βλεπεις για αγορά κονσόλας.

(αν και νομίζω ότι αν σου δάνειζε κάποιος μια κονσόλα για ένα μηνα να σου φύγει η κάψα της αναλογικίλας και του hands on mixing "πειράζω κουμπάκια και fader με τα χέρια" θα του τη γυρναγες πίσω στο τέλος και θα έμενες να μιξάρεις με τις ευκολίες και το απείρως καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα του logic)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το παρόν setup δεν θα μπορείς να κάνεις μίξη στην κονσόλα καθώς η κάρτα ήχου που έχεις έχει μόνο δύο εξόδους.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις πρώτα μια πολυκάναλη κάρτα ήχου που θα σου είναι 120% πιο χρήσιμη από την εντελώς άχρηστη με το παρόν setup σου κονσόλα.

 

Aργότερα το βλεπεις για αγορά κονσόλας.

(αν και νομίζω ότι αν σου δάνειζε κάποιος μια κονσόλα για ένα μηνα να σου φύγει η κάψα της αναλογικίλας και του hands on mixing "πειράζω κουμπάκια και fader με τα χέρια" θα του τη γυρναγες πίσω στο τέλος και θα έμενες να μιξάρεις με τις ευκολίες και το απείρως καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα του logic)

 

Κάτσε γιατί έχουμε χάσει την μπάλλα με το τι θέλει να κάνει το παληκάρι.

 

Φίλε loufos, αν θέλεις να κάνεις real time μίξη από διάφορες πηγές, παίρνεις κονσόλα.

 

Αν θέλεις να μιξάρεις κανάλια που έχεις γράψει στο DAW σου "έξω από κουτί" όπως λέμε, τότε συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Ο Nikodemos (που είναι από τους γκουρού του θέματος) έχει γράψει ένα άρθρο για τα υπέρ και τα κατά αυτής της λύσης. Ψάξτο. Γνώμη μου είναι ότι το outboard απαιτεί πολύ καλά εργαλεία, τεράστια αυτιά και ακόμα πιο τεράστια μπαλλάκια (από άποψης εμπειρίας) για να το διαχειριστείς σωστά.

 

Αυτό που θα μπορούσες να κοιτάξεις όμως, είναι μήπως σε καλύπτει κάποιος controller που θα παίζει το ρόλο μίκτη, όπως το Mackie Control Universal, ή και κάποιο φτηνότερο και απλούστερο για αρχή (το Behringer, παρά το ότι μοιάζει με παιχνίδι, κάνει δουλειά). Έτσι θα έχεις την χαρά να πειράζεις πραγματικά faders και να μην παίζεις με το ποντικάκι.

 

Επιπλέον, απ'όσο έχω καταλάβει, μιλάς για ηλεκτρονική μουσική. Επομένως οι προενισχύσεις, τα eq κυκλώματα και τα λοιπά χαρίσματα μιας κονσόλας ίσως σου είναι αδιάφορα.

 

Γνώμη μου (θα είμαι σύντομος κύριε πρόεδρΑ): κοίτα ebay για καμμία μτχ Mackie Control πρώτης γενιάς. Αλλιώς δες κάτι πιο οικονομικό σ'αυτή την κατηγορία. Ξεζούμισε την καρτούλα σου και μετά πήγαινε σε μια αξιοπρεπή, με καλούς drivers και support (όχι απαραίτητα με ένα δισεκατομμύριο κανάλια). Και ό,τι χρειαστείς το προσθέτεις σιγά σιγά (π.χ. έναν μονοκάναλο προενισχυτή/strip για μικρόφωνο, αν θέλεις να γράψεις με περισσότερες αξιώσεις φωνή, συν ένα καλό πυκνωτικό).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[/b]

 

Με το παρόν setup δεν θα μπορείς να κάνεις μίξη στην κονσόλα καθώς η κάρτα ήχου που έχεις έχει μόνο δύο εξόδους.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις πρώτα μια πολυκάναλη κάρτα ήχου που θα σου είναι 120% πιο χρήσιμη από την εντελώς άχρηστη με το παρόν setup σου κονσόλα.

 

Aργότερα το βλεπεις για αγορά κονσόλας.

(αν και νομίζω ότι αν σου δάνειζε κάποιος μια κονσόλα για ένα μηνα να σου φύγει η κάψα της αναλογικίλας και του hands on mixing "πειράζω κουμπάκια και fader με τα χέρια" θα του τη γυρναγες πίσω στο τέλος και θα έμενες να μιξάρεις με τις ευκολίες και το απείρως καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα του logic)

Γιατί δεν θα μπορούσα να περασω τα 8 out του sampler στην κονσολα εκει να κανω την μιξη και μετα στην καρτα ηχου σε μια κυματομορφη στο pc (στην παρουσα φαση) αφου θα εχω μεινει ευχαρηστημενος απο την μιξη που θα εχει γινει και ναι γουσταρω την αναλογικιλα!! το αποτελεσμα σε σχεση με κατι digital!! και οσο αφορα τα κλικ κλικ σε μια οθονη νταξει.. λεσ και παιζω καποιο game..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί έχουμε χάσει την μπάλλα με το τι θέλει να κάνει το παληκάρι.

 

Φίλε loufos, αν θέλεις να κάνεις real time μίξη από διάφορες πηγές, παίρνεις κονσόλα.

 

Αν θέλεις να μιξάρεις κανάλια που έχεις γράψει στο DAW σου "έξω από κουτί" όπως λέμε, τότε συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Ο Nikodemos (που είναι από τους γκουρού του θέματος) έχει γράψει ένα άρθρο για τα υπέρ και τα κατά αυτής της λύσης. Ψάξτο. Γνώμη μου είναι ότι το outboard απαιτεί πολύ καλά εργαλεία, τεράστια αυτιά και ακόμα πιο τεράστια μπαλλάκια (από άποψης εμπειρίας) για να το διαχειριστείς σωστά.

 

Αυτό που θα μπορούσες να κοιτάξεις όμως, είναι μήπως σε καλύπτει κάποιος controller που θα παίζει το ρόλο μίκτη, όπως το Mackie Control Universal, ή και κάποιο φτηνότερο και απλούστερο για αρχή (το Behringer, παρά το ότι μοιάζει με παιχνίδι, κάνει δουλειά). Έτσι θα έχεις την χαρά να πειράζεις πραγματικά faders και να μην παίζεις με το ποντικάκι.

 

Επιπλέον, απ'όσο έχω καταλάβει, μιλάς για ηλεκτρονική μουσική. Επομένως οι προενισχύσεις, τα eq κυκλώματα και τα λοιπά χαρίσματα μιας κονσόλας ίσως σου είναι αδιάφορα.

 

Γνώμη μου (θα είμαι σύντομος κύριε πρόεδρΑ): κοίτα ebay για καμμία μτχ Mackie Control πρώτης γενιάς. Αλλιώς δες κάτι πιο οικονομικό σ'αυτή την κατηγορία. Ξεζούμισε την καρτούλα σου και μετά πήγαινε σε μια αξιοπρεπή, με καλούς drivers και support (όχι απαραίτητα με ένα δισεκατομμύριο κανάλια). Και ό,τι χρειαστείς το προσθέτεις σιγά σιγά (π.χ. έναν μονοκάναλο προενισχυτή/strip για μικρόφωνο, αν θέλεις να γράψεις με περισσότερες αξιώσεις φωνή, συν ένα καλό πυκνωτικό).

 

 

τρελε μου

στην ουσια το sampler ειναι ενα drum machine οπου αναλογα πως και τι δειγματα χρησιμοποιεις πως το  λειτουργεισ γενικα διαμορφωνεται και διαφορετικα το  καθε αποτελεσμα θα ηθελα να ακουσω σε αυτη την κατασταση την μιξη του σε μια αναλογικη κονσολα.

οσο αναφορα τα controler δεν με ενθουσιαζουν ιδιαιρερα αν και ειναι αρκετα ενοχλητικο τα κλικ κλικ με το ποντικι ας πουμε.

ευχαριστω για τις πληροφοριες και την γνωμη σου θα τα κοιταξω αυτα που εγραψες σιγουρα πριν απο οποιδηποτε αγορα για να δω τελικα τη με συμφερει οχι μονο οικονομικα αλλα και ουσιαστικα σιγουρα  ομως κοντα σε ενα αποτελεσμα που εχω στο μυαλο μου συμφωνα με αυτα που θα ηθελα να κανω σιγα σιγα

να σε καλα φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο και μονο που περνας το σημα σου απο τοσο τζιμπραγκαλα & τοσες μετατροπες απο ψηφιακο σε αναλογικο και μετα παλι σε ψηφιακο.... κακο του κανεις,τωρα φαντασου οταν ειναι και ΜΕΤΡΙΑ τζιμπραγκαλα (οπως οι προενισχυτες σε ολες τις κονσολες σε αυτες τις τιμες) τι κακο του κανεις...δεν μου λες ψηφιακο out δεν εχει το sampler σου για να γλυτωσεις ολο αυτο το αχρηστο conversion?

οχι 8 αναλογικές εξόδους εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου