Προς το περιεχόμενο

Temperaments-Συγκερασμοί


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Μανώλη περιμένω τα πολλά άλλα σημεία για αντιπαράθεση...

 

Στέφανος

Μα νομίζω ότι η πιό πάνω εικόνα (η τελευταία), απαντάει από μόνη της, όσον αφορά το σωστό κούρδισμα σε Just Temperament. Το ζουμί μας ενδιαφέρει. Δηλαδή η πρακτική πλευρά της υπόθεσης καί κατ'επέκταση η εφαρμογή.

Να σημειώσω δε ότι, οι τιμές δεν είναι δικές μου όπως είναι γνωστό, αλλά τιμές δοσμένες από την μουσική βιομηχανία. Οι τιμές αυτές είναι οι πλησιέστερες στις "πραγματικές" έτσι ώστε να είναι εφικτό ένα κούρδισμα Just Temperament από τον χρήστη, μέσω κάποιου Midi όργανου.

 

Επίσης άλλα σημεία αντιπαράθεσης θα μπορούσαν να είναι οι αναλύσεις στις τιμές που μπορεί να δώσει ένα φυσικό όργανο σε σχέση με ένα Midi όργανο. Όσοι γνωρίζουν εδώ στο φόρουμ από Midi (και είναι αρκετοί αυτοί), τα γνωρίζουν αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όσοι γνωρίζουν εδώ στο φόρουμ από Midi (και είναι αρκετοί αυτοί), τα γνωρίζουν αυτά.

 

Ανάλυσα μια από τις φράσεις σου στο:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=189689.0

και αναμένουμε την απάντηση σου.

 

Ευχαριστώ

Στέφανος

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ανάλυσα μια από τις φράσεις σου στο:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=189689.0

και αναμένουμε την απάντηση σου.

 

Ευχαριστώ

Στέφανος

 

Αμέσως...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχετε την καλοσύνη, σας παρακαλώ πολύ ξανακοιτάξτε το.

Οι τιμές στη στήλη που αναφέρω το όνομά σας, προκύπτουν από το δικό σας σχεδιάγραμμα.

 

Μανώλη , δεν το είχα προσέξει τότε.Τώρα που το ξαναμελέτησα έχεις δίκιο , αλλά εγώ είχα ελέγξει τις νότες χωρίς τις αλλοιώσεις (# ,b). Εκεί συμφωνούμε απόλυτα.

Άρα άς μη 'κατηγορούμε το σχεδιαστή' ο οποίος έδωσε μια χοντρική περιγραφή και αναφερόταν όπως φαίνεται στην C .

 

Σήμερα έμαθα να στέλνω νέα version και να αντικαθιστώ την παλιά εκεί που φυλάσσω τα αρχεία μου.

Έτσι αντικατέστησα το εν λόγω σχεδιάγραμμα προσθέτοντας και τον πίνακα σου και αναφέροντας την πηγή.

 

Όπως βλέπεις τα ξαναμελετώ και κρατώ τα σωστά

 

Στέφανος

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια όπως είπαμε ακόμα και σήμερα το J.I παραμένει υπό εξερεύνηση

 

Εχουμε λοιπόν τον πίνακα του κου Χναράκη με τις τιμές για J.I

 

Μανώλη δώσε 2 παραδείγματα από τον πίνακα σου πχ για κούρδισμα κιθάρας σε D και μετά Bb.

 

Αν μας διαβάζει κάποιος κιθαρίστας ή κάποιος βιολιστής (όργανα που είναι εύκολο να κουρδιστούν από το ένα στο άλλο temperament) άς προσπαθήσει να κάνει έστω ένα πρόχειρο κούρδισμα JI και ας μας ενημερώσει για το πως χρησιμοποίησε τις τιμές του πίνακα . Εγώ δεν τα κατάφερα (ο ήχος ακούγεται απαίσια)

 

Εγώ πάντως προσπάθησα J.I στην κιθάρα μου όχι για να παίζει μελωδία αλλά για ακόρντα.

 

Έτσι για να πάρω το ακόρντο D με ανοιχτές χορδές κούρδισα ως εξής:

6η χορδή σε D , 5η σε Α , 4η σε D 3η σε F# , 2η σε Α , και 1η σε D και το ακόρντο ακούγεται τέλεια.

 

Δείτε εδώ κιθάρες Just Intonated

 

http://cf.unc.edu/our/surfprojects/shepherd10.pdf

http://www.milesokazaki.com/notebook-stringstudies.html

 

Στέφανος

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Μανώλη , δεν το είχα προσέξει τότε.Τώρα που το ξαναμελέτησα έχεις δίκιο , αλλά εγώ είχα ελέγξει τις νότες χωρίς τις αλλοιώσεις (# ,b). Εκεί συμφωνούμε απόλυτα.
Συνολικά οι νότες είναι 12 (με τις αλλοιώσεις) και όχι 7 (χωρίς τις αλλοιώσεις). Όταν λέμε C δεν εννοούμε μόνο τα maj αλλά καί όλα τα min. Είναι τέτοιο το κούρδισμα γιά παράδειγμα στην C έτσι ώστε να εξυπηρετεί όλες τις C. Οπότε δεν συμφωνούμε ούτε σε αυτό που λες. Ξαναμελέτησέ το προσεκτικά. Είσαι σε καλό δρόμο.

 

Άρα άς μη 'κατηγορούμε το σχεδιαστή' ο οποίος έδωσε μια χοντρική περιγραφή και αναφερόταν όπως φαίνεται στην C .
Δεν είναι μόνο ο σχεδιαστής. Η αναφορά σας (του pdf) ήταν από κύκλο διαλέξεων όπως αναφέρει το συγκεκριμένο link - pdf που παραθέσατε. Άλλωστε νομίζω ότι σε μία διάλεξη δεν μπορεί κάποιος να μπεί σε τέτοιες λεπτομέρειες. Λέμε τώρα.

 

Σήμερα έμαθα να στέλνω νέα version και να αντικαθιστώ την παλιά εκεί που φυλάσσω τα αρχεία μου.

Έτσι αντικατέστησα το εν λόγω σχεδιάγραμμα προσθέτοντας και τον πίνακα σου και αναφέροντας την πηγή.

Κακώς. Η πηγή δεν είμαι εγώ. Η πηγή είναι η μουσική βιομηχανία και συγκεκριμένα η Roland Corporation στο παράδειγμα που σας έδωσα.

 

Όπως βλέπεις τα ξαναμελετώ και κρατώ τα σωστά
Καλά κάνεις. Όμως απ'ότι είδα, θέλει διόρθωση καί το σχεδιάγραμμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Εχουμε λοιπόν τον πίνακα του κου Χναράκη με τις τιμές για J.I
Το είπαμε αυτό. Μπορεί εγώ να κατασκεύασα τον πίνακα καθώς καί το σχεδιάγραμμα δανειζόμενος τιμές τις μουσικής βιομηχανίας αλλά δεν είναι δικός μου  :)

 

Μανώλη δώσε 2 παραδείγματα από τον πίνακα σου πχ για κούρδισμα κιθάρας σε D και μετά Bb.

Όταν βρω χρόνο θα το κάνω χρησιμοποιώντας Midi όργανα και με ήχο πιάνου ή κάποιον άλλο ήχο που θες γιά παράδειγμα βιολιά κλπ. Απλά ως παράδειγμα. Αυτό μπορώ. Είσαι o.k. ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολλοί ίσως δεν μας καταλαβαίνουν.

Δίνω παρακάτω 3 τυχαία παραδείγματα εφαρμογής του πίνακα για κούρδισμα J.I

Όπως φαίνεται η C ματζόρε χρησιμοποίησε τα cents του διαγράμματος (χονδρικού).

 

C Ματζόρε

 

C     D     E         F       G   A   B      C

0   +4   -14     -2       +2  -16  -12        0

 

D Ματζόρε

  D      E        F#        G        A        B        C#      D

+4    -14      -10      -16      -8    -12      -8      +4

 

 

Gm αρμονικό

  G   A     Bb C   D   Eb   F#   G

+2 -16 +14 0   +4 +16 -10   +2

 

Επίσης απ' την περαιτέρω μελέτη στο JI παρατήρησα ότι δεν είναι μόνο το 5-limit που αναφέρεται ο πίνακας ,αλλά υπάρχει και το 7-limit και άλλα.....

Τώρα αν πας να τα βάλεις αυτά στην κιθάρα πχ για τονικότητα C τότε κουρδίζοντας πχ την  Α (λα) για -16 cents ,τότε το C στο 3ο τάστο της χορδής Α δεν είναι 0 - Υπάρχει παραφωνία.Γι αυτό ζήτησα τη βοήθεια κιθαρίστα ή βιολιστή.

 

Γι αυτό σου είπα για παραδείγματα. Εγώ που είχα παλιά κουρδίσει φυσαρμόνικα ,πριν ασχοληθώ με τη θεωρία , για JI, είχα κουρδίσει ορισμένα μόνο γλωσσίδια ώστε να ηχούν σωστά τα ακόρντα- είναι αυτά που θα γράψω σε επόμενο thread.

 

Στέφανος

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κανονική κιθάρα, εννοώ αυτή που γνωρίζουμε με τα κανονικά τάστα, νομίζω ότι ΔΕΝ μπορεί να κουρδίσει σε διαφορετικό κούρδισμα εκτός από αυτό που της έχει δώσει ο κατασκευαστής της. Ο κατασκευαστής, της έχει τοποθετήσει τα τάστα σε τέτοια σημεία, έτσι ώστε να είναι κουρδισμένη σε Equal Temperament, όπου είναι και το standard.

 

Τώρα, σχετικά με το βιολί, ακόμα καί με την κιθάρα που θα θέλει κάποιος να παίξει σε Just Temperament, κανονικά θα πρέπει να επανατοποθετήσει τα τάστα (εάν μιλάμε γιά την κιθάρα) σε συγκεκριμένες - νέες τοποθεσίες πάνω στο μπράτσο, έτσι ώστε να έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα J.T. και γιά μία μόνο τονικότητα.

Εκτός από τους keybordist-ες, εξαιρούνται καί οι Midi κιθαρίστες. (βλέπε Marathon)

 

Συγγνώμη αλλά δεν είμαι κιθαρίστας. Αν κάπου λέω κάτι λάθος, παρακαλώ κάποιον να με διορθώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα καί με την κιθάρα που θα θέλει κάποιος να παίξει σε Just Temperament, κανονικά θα πρέπει να επανατοποθετήσει τα τάστα ...Εκτός από τους keybordist-ες, εξαιρούνται καί οι Midi κιθαρίστες. (βλέπε Marathon)

Μπορείτε να πειραματιστείτε με το (κανονικό) σιτάρ...έχει μετακινούμενα τάστα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου