Προς το περιεχόμενο

Temperaments-Συγκερασμοί


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αγαπητέ Μανώλη

Για να σε βοηθήσω έψαξα πάνω από 1 ώρα. Άλλη φορά θα κρατάω όλες τις διευθύνσεις.

Πάντως με Googling βρήκα μία ενδιαφέρουσα διάλεξη και κατά τραγική σύμπτωση φυλλομετρώντας βρήκα ακριβώς την ίδια φωτογραφία ,μόνο απ' εκεί μαζί με τις σημειώσεις του δεν σου αφήνει να κάνεις copy/paste.

 

Είναι σε έγγραφο PDF στη ΣΕΛΙΔΑ 37

στη διεύθυνση:

http://www.iema.gr/data/lectures/KDMA7-Moschos-Tunings.pdf

Ευχαριστώ κύριε Στέφανε γιά τον χρόνο σας. Πολύ σύντομα θα σας απαντήσω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Αξιότιμε κύριε Στέφανε,

 

Με όλο το σεβασμό, όπως προανέφερα κάπου πιό πάνω, εδώ μέσα μας διαβάζουν και με διαβάζουν, έστω κάποια ελάχιστα άτομα που όμως - ίσως θέλουν να μάθουν κάποια πράγματα σωστά.

Θεωρώ λοιπόν καθήκον μου να μην παρεκτρέπω της γνωσιακής βάσης που μου έχει δώσει τόσα χρόνια απλόχερα η μουσική βιομηχανία με την οποία συνεργάζομαι και συνεχίζω να υπηρετώ.

 

Παράλληλα, σεβόμενος το "βήμα" που μου έχει διαθέσει ο ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου φόρουμ καθώς καί των συνεργατών του (Modulators, Moderators, κλπ) καί ειδικά των μελών καί επισκεπτών του www.noiz.gr, θεωρώ υποχρέωση να επισημάνω, ακόμα καί να διορθώσω κάποια πράγματα, όσα γνωρίζω καί μπορώ, έτσι ώστε ο αναγνώστης του κειμένου να διαβάσει σωστά και να πληροφορηθεί έγκυρα.

 

Ως εκ τούτου, θα ήθελα να σας επισημάνω τα παρακάτω:

1. To δικό σας link που παραθέσατε αρχικά http://www.box.net/shared/000ipfe835l2cj2b69pd με το λινκ που παραθέσατε λίγο πιό πάνω, αυτό του pdf της σελίδας 37, http://www.iema.gr/data/lectures/KDMA7-Moschos-Tunings.pdf, είναι αντίγραφο μεν, λάθος δε.

Το ότι είναι αντίγραφο φαίνεται.

Το ότι είναι λάθος, καί αυτό φαίνεται, αφού από το pdf της ΙΕΜΑ (Ινστιτούτου Έρευνας Μουσικής & Ακουστικής) - Κέντρου Μουσικής Τεκμηρίωσης, έτσι λέει, δεν διαβάσατε την σελίδα 36 του ίδιου pdf όπου... το σχεδιάγραμμα της σελίδας 37 δεν είναι ακριβώς ίδιο με τις τιμές της σελίδας 36, (βλέπε ενδιάμεσες τιμές). Ίσως ή μάλλον λόγω αδυναμίας σχεδίασης. Επίσης, στην σελίδα 36 αναφέρονται ορισμένες τιμές (σωστές) αλλά όχι όλες.

 

Αποτέλεσμα πρώτο, μεταφέροντας μόνο το σχεδιάγραμμα, μεταφέρατε στο noiz μία λάθος ή αν θέλετε μία ελλειπή πληροφορία, κατ'εμέ.

 

Αποτέλεσμα δεύτερο, εάν όντως κάποιος θέλει να κουρδίσει σωστά σε Just Temperament, βάσει του δικού σας (δηλαδή της IEMA) σχεδιαγράμματος σελίδας 37 του pdf, είναι αδύνατον να κουρδίσει σωστά ως Just Temperament, καθώς επίσης αδύνατον είναι να κουρδίσει σωστά σε Just Temperament βάση των τιμών που δίνει η ΙΕΜΑ στη σελίδα 36, διότι πολύ απλά αναφέρει όπως είπα πιό πάνω ορισμένες τιμές και όχι όλες. Συγκεκριμένα αναφέρει 5 από τις 12.

 

2. Θα σας πρότεινα όπως έκανε και κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ, να κοιτάξετε πιό έγκυρες πηγές πληροφόρησης.

 

Γιά ευνόητους λόγους, δεν θέλω να αναφερθώ στο ΙΕΜΑ αλλά ούτε και στο πως συντάχθηκε το κείμενο που παραθέσατε στο pdf της ΙΕΜΑ, έστω κι αν είναι από το οποιοδήποτε Ινστιτούτο. Άλλωστε στην τελευταία σελίδα αναφέρει κάποιες ΑΝΑΦΟΡΕΣ. Με άλλα λόγια ΠΗΓΕΣ.

Η πρώτη σελίδα του pdf έχει ως τίτλο "Κλίμακες και Κουρδίσματα", "Κώστας Μόσχος", "Κύκλος Διαλέξεων Μουσικής Ακουστικής ΙΕΜΑ", "9/2/2011".

Το κείμενο πιθανότατα είναι όπως λέει από κύκλο διαλέξεων. Οπότε, δηλαδή μάλλον το pdf δεν είναι λεπτομερές όσο θα θέλατε - θέλαμε γιά πρακτική εφαρμογή. Γι'αυτό και οι τιμές της σελίδας 36 δεν είναι όλες αλλά μόνο 5 από τις 12. Τις αναφέρει ως παραδείγματα και είναι σωστές αυτές οι πέντε (5) τιμές της Just Temperament.

 

Τέλος μα όχι τελευταίο, γιά την ορθότητα των όσων αναφέρουμε σχετικά με την Just Temperament, να σας παραθέσω εγώ τις πραγματικές τιμές της Just Temperament σε cents και σε απόκλιση από την Equal Temperament (βλέπε συνημμένο), πηγή Roland Corporation, έγκυρη πηγή και μπορούν να χρησιμοποιηθούν γιά Just Temperament κούρδισμα σε οποιοδήποτε Midi Sound Module. Γιά όσους δεν το πρόσεξαν στο pdf της IEMA οι διαφορές είναι αντίστροφες (IEMA pdf σελίδα 36).

 

Καλή συνέχεια.

 

Με εκτίμηση

Μανώλης Χναράκης

 

Υ.Γ.

Γιά όσους διαβάζουν και ασχολούνται με κλίμακες γενικότερα σε Midi συστήματα, υπάρχουν σε ένα παλιό thread παρακάτω. Ευτυχώς τότε τις είχα κάνει σχεδόν όλες. Να που χρειάζονται. Ποτέ δεν ξέρεις. ΕΔΩ

ns.GIF.122e58adedcd8d8d92b1c38350993f1b.GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ολα αυτα, αλλα αν δεν δουλευει το αυτακι καλα δεν μας σωνει τιποτα.

Οσο τελεια και να κουρδισουμε, οσο τελεια και να ειναι κατασκευασμενη η κιθαρα (να μιλησω μονο για το οργανο μου) και σεταρισμενη και καλα κλειδια και καλες χορδες κλπ.

Πρεπει να "φερνουμε" με τα δυχτυλα τις χορδες συνεχως, (ακομα και οταν παιζουμε συγχορδιες).

Μου εχει τυχει πολλες φορες να δινω το οργανο σε αλλον, και ενω στα χερια μου ακουγεται κουρδισμενο, σε αλλα χερια ακουγεται ξεκουρδιστο (εστω κι ελαχιστα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω και πολύ σωστά έκανε. Εξαρτάται από το τι θα έπαιζε. Ειδικά δε, εάν έπαιξε μόνη της.

Αυτό είναι σημαντικό. Έχω την αίσθηση ότι το σχεδιάγραμμα είναι λάθος. Εννοώ τα cents που αναφέρει στην JT. Εκτός κι αν υπάρχουν πολλές JT στην ίδια τονικότητα...

  Από Midi ότι θες :)

 

Αγαπητέ Μανώλη

 

Το σχεδιάγραμμα το δικό μου που ζήτησες την πηγή με το δικό σου πίνακα , από τον έλεγχο που έκανα συμφωνούν απολύτως.

Επειδή δεν είχα σημειώσει την πηγή προέλευσης, έψαχνα να το βρω με Googling και ''έπεσα'' στη σελίδα 37 του pdf.

Θεώρησα πρέπον να σου πω ότι κατά διαβολική σύμπτωση αντί να βρω το πρωτότυπο βρήκα το αντίγραφο και αυτό έκανα στέλνοντας το μήπως βρεις πληροφορίες από τον συντάκτη του pdf.

Τώρα για την επίπληξη ότι πάλι παραπληροφόρησα τι να πω.....βλέπω μια εχθρική στάση....το συμπέρασμα οι επισκέπτες.

 

Εγώ απλώς με τις λίγες γνώσεις μουσικής κατάφερα ,έτσι πιστεύω, να κατανοήσω 2 δύσκολα θέματα (modes , temperaments ) και να φτιάξω μια εναλλακτική διατονική που δεν υπάρχει στο εμπόριο (Stefanos hitzaz) και θεώρησα σωστό με πάρα πολλές εργατώρες να ενημερώσω περισσότερο πρακτικά (όπως θα δείτε και στο πρακτικό κούρδισμα σε just intonation οποιασδήποτε διατονικής φυσαρμόνικας που είχε equal temperament κούρδισμα  καθώς και σε equal temperament ξανακούρδισμα οποιασδήποτε χρωματικής φυσαρμόνικας που ξεκουρδίστηκε.)

Πριν 3 μήνες δεν είχα ιδέα το τι σημαίνουν τα παραπάνω.

Απο σας περίμενα και περιμένω όπως και οι άλλοι επισκέπτες να μάθουμε κάτι παραπάνω από τα αναγραφόμενα.

Όποιος δουλεύει θα κάνει και λάθος

 

Φιλικά

Στέφανος

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή στο παρόν θέμα αλλά και στα μελλοντικά θέματα ασχολούμαι περισσότερο με τη φυσαρμόνικα μόλις έκανα upload θέμα με τίτλο:

‘’ Περιληπτικά Μαθήματα Διατονικής Φυσαρμόνικας ‘’

όπου με τα παραστατικά σχέδια και με μια ανάγνωση να αποκτήσετε τουλάχιστον εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.

ΕΔΩ :

http://www.noiz.gr/index.php?topic=189650.0

 

Στέφανος

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Το σχεδιάγραμμα το δικό μου που ζήτησες την πηγή με το δικό σου πίνακα , από τον έλεγχο που έκανα συμφωνούν απολύτως.

Εάν έχετε την καλοσύνη, σας παρακαλώ πολύ ξανακοιτάξτε το.

Οι τιμές στη στήλη που αναφέρω το όνομά σας, προκύπτουν από το δικό σας σχεδιάγραμμα.

s1stefanos.JPG.3cd8b1b8c76f2350b09ec9f12c8004a5.JPG

s2manolis.JPG.f00492e3eb2fc79b3b4146e8d86bccdc.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θεώρησα πρέπον να σου πω ότι κατά διαβολική σύμπτωση αντί να βρω το πρωτότυπο βρήκα το αντίγραφο και αυτό έκανα στέλνοντας το μήπως βρεις πληροφορίες από τον συντάκτη του pdf.

Ο συντάκτης του pdf σίγουρα γνωρίζει ότι τα κουρδίσματα είναι 12 εντός της οκτάβας γιά την JT. Όπως είπα καί κάπου πιό πάνω, το σχεδιάγραμμα είναι λάθος λόγω αδυναμίας σωστού σχεδιασμού.

Πιό συγκεκριμένα,

α) θα έπρεπε να είναι μόνο σημεία και όχι γραμμές (εδώ είναι το λάθος)

β) θα έπρεπε να υπάρχουν συνολικά 13 σημεία και όχι μόνο 8.

Με τις πιό πάνω εικόνες του αμέσως προηγούμενου post μου, προσπαθώ να σας επισημάνω αυτό ακριβώς το σφάλμα.

 

Τώρα για την επίπληξη ότι πάλι παραπληροφόρησα τι να πω.....βλέπω μια εχθρική στάση....το συμπέρασμα οι επισκέπτες.

Εσείς αυτό καταλάβατε;

 

Απο σας περίμενα και περιμένω όπως και οι άλλοι επισκέπτες να μάθουμε κάτι παραπάνω από τα αναγραφόμενα.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτό προσπαθώ να κάνω, αν και αυτά υπάρχουν εδώ και αρκετά χρόνια.

 

Φιλικά

Μανώλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Στέφανε.

Κατ'αρχήν θαυμάζω την υπομονή καί την θέλησή σας. Μπράβο σας.

 

Θα μπορούσα να έρθω σε αντιπαράθεση σε πολλά σημεία αλλά ο χρόνος μου δεν μου το επιτρέπει.

.

Μανώλη περιμένω τα πολλά άλλα σημεία για αντιπαράθεση...

 

Στέφανος

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου