Προς το περιεχόμενο

Temperaments-Συγκερασμοί


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

C Ματζόρε

 

C      D      E          F       G    A    B         C

0    +4    -14      -2       +2   -16   -12         0

 

D Ματζόρε

  D       E         F#         G        A        B        C#       D

+4    -14      -10       -16      -8     -12      -8       +4

 

 

Gm αρμονικό

  G    A     Bb C    D    Eb    F#    G

+2 -16 +14 0   +4 +16 -10   +2

Negative. Please Delete.

Είναι λάθος. Παρακαλώ να σβηστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Ποιό να σβηστεί?

Από τον ίδιο (Κο Στέφανο). Ας κάνει τουλάχιστον την διόρθωση. Εκτός από το C είναι λάθος τα υπόλοιπα.

Δεν μπορεί να έχω κάνει λάθος εγώ. Πάω να ξεχάσω κι αυτά που ξέρω.

Ρε παιδιά βοηθήστε κάποιος  ???

 

Edit:

Παρακάτω πίνακας.

jt_draft_sample.JPG.078c322233c4b0b65de38272945c5d4e.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι. Από τη στιγμή που μιλάμε για just temperament, το ίδιο θα παραμένει για κάθε βαθμίδα της κλίμακας, ανεξαρτήτως τονικότητας. Δε θα αλλάζει ανάλογα με το κλειδί.

 

Με άλλα λόγια ψηφίζω συνονόματο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να έχω κάνει λάθος εγώ.

Μπας και είσαι άσχετος...και μου τα μαθαίνεις (τα σαχλόφωνα) λάθος και μένα? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λογικό είναι. Από τη στιγμή που έχουμε just temperament, το ίδιο θα παραμένει σε κάθε βαθμίδα, ανεξαρτήτως τονικότητας. Δε θα αλλάζει ανάλογα με το κλειδί.

Αλήθεια σ'ευχαριστώ. Όχι τίποτα, άρχισα να αμφιβάλω γιά τον εαυτό μου.

Είναι κι αυτός ο ... marathon.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπας και είσαι άσχετος...

Λες  ::)

 

και μου τα μαθαίνεις (τα σαχλόφωνα) λάθος και μένα? ;D ;D

Μπορεί, δεν ξέρω  :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη

Είπα να δώσεις μερικά παραδείγματα από τον πίνακα σου.

Δεν έδωσες .

Τα έδωσα εγώ γιατί  έτσι το κατάλαβα, ότι ο πίνακας σου ισχύει για όλες τις κλίμακες. Τώρα δίνεις άλλο.

Τουλάχιστον τώρα γίνεται κατανοητό θεωρητικά.

 

Τώρα ,αναμάρτητε πρώτος τον λίθο βαλέτω για να ευχαριστηθείς.

 

Αν τα σβήσω δεν θα καταλάβουν οι μελλοντικοί συμμετέχοντες το σωστό. Αν το ζητήσει κι ένας 2ος θα  το κάνω.

 

Μερικές φορές ''Το λάθος είναι ανώτερο της τέχνης!!!''

 

Εγώ στην αρχή του θέματος έδωσα τον ορισμό:‘’Just Temperament λέγεται και ‘’Καλά Συγκερασμένο’’  εγώ θα το εξηγούσα σαν ‘Ακριβής Τονική Προσαρμογή’ ή σαν ‘’Πιο ευχάριστο κούρντισμα με καθαρά ακόρντα''.

 

Θα επιμείνω στο ''ευχάριστο κούρντισμα με καθαρά ακόρντα'' γιατί το έχω κάνει στη φυσαρμόνικα όχι βέβαια με τέτοιες τιμές.

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απ'ότι κατάλαβα, δεν πρέπει να καταλάβατε πως λειτουργεί η Just Temperament μέσα στην κλίμακα. Σε αρκετά σημεία της συζήτησής μας, σας επισημάνω εδώ και μέρες, ότι στην Just Temperament ισχύει γιά μία μόνο τονικότητα.

Έτσι όπως το αναφέρατε πιό πάνω με το παράδειγμά σας, το ίδιο κούρδισμα είναι γιά όλες τις τονικότητες.

Εάν ήταν όντως έτσι, τότε θα κουρδίζαμε μία κιθάρα σε JUST TEMPERAMENT και τέλος. Ο κιθαρίστας θα έπαιζε με την ίδια JT κιθάρα σε όλες τις τονικότητες, όπως συμβαίνει με το ET κούρδισμα. Το παράδειγμα με τον live κιθαρίστα που σας έλεγα με τις 12 διαφορετικές κιθάρες...

 

Όσο γιά τα παραδείγματα, κάπου σε συζήτηση μεταξύ μας σε αυτό το φόρουμ, σας είχα δώσει κάποιο link όπου είχα κατασκευάσει παλιά κάποιες Αραβικές κλίμακες και μαζί με τις Αραβικές είχα πει δεν βάζεις καί τις Just ? έτσι απλά γιά να υπάρχουν. Επαναλαμβάνω, κάπου σε πρόσφατη συζήτησή μας σας είχα δώσει και το link μάλιστα.

 

Τέλος πάντων. Σας ξαναπαραθέτω το link, είναι ΕΔΩ. Το αρχείο είναι το scales.zip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα έδωσα εγώ γιατί  έτσι το κατάλαβα, ότι ο πίνακας σου ισχύει για όλες τις κλίμακες. Τώρα δίνεις άλλο.

α) Είχα υποψίες ότι δεν το είχατε καταλάβει σωστά αλλά όχι καί τις αποδείξεις.

 

β) Πού είπα ότι ισχύει γιά όλες τις κλίμακες; Είπα γιά όλες τις κλίμακες που είναι στην C (Cmaj, Cmin, Cxxx). Τα παραδείγματα ήταν πάνω στην C. Γι'αυτό και η αντιπαράθεσή μας, εάν θυμάστε καλά, γιά το pdf της "διάλεξης".

Ουσιαστικά καί γιά να σας το κάνω πιό απλό, ισχύει γιά βαθμίδες.

 

γ) Πού έδωσα άλλο; Εγώ συνεχίζω να λέω ακριβώς το ίδιο, απλά τώρα που εσείς δώσατε το πιό πάνω παράδειγμα με τους διαφορετικούς τόνους (D Ματζόρε & Gm αρμονικό), τώρα φάνηκε η διαφορά.

 

Τουλάχιστον τώρα γίνεται κατανοητό θεωρητικά.
Καί πρακτικά.

 

Ελπίζω εσείς να το καταλάβατε, καθώς καί οι αναγνώστες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου