Προς το περιεχόμενο

Ηχεία για multimedia editing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά χρειάζομαι ένα ζεύγος ηχείων (2.0) για διάφορες εργασίες editing (πχ ετοιμασία tracks για δημιουργία CD, απλό audio/video editing, preview σε VSTi κλπ και γενικότερα κάποια ηχεία που δεν θα λειτουργούν απαραίτητα ως "ηχεία αναφοράς").

 

Τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχουν:

- Woofer έως 4"

- 2 δρόμων

- Χειριστήριο έντασης εμπρός

- Αν έχουν bass reflex port, να βρίσκεται στο εμπρός μέρος

- Κόστος 100 - 200 ευρώ

- Συνολικά έως 80W

 

 

Οι επιλογές μου μέχρι στιγμής:

1. Κάποιο από τα ηχεία της M-Audio από τη σειρά Studiophile AV (AV20, AV30, AV40)

2. Behringer MS40

3. Fostex PM0.4

4. Samson Media One 4a

5. Samson Media One 5a

6. Creative Gigaworks T40 SII

 

Ποιά η γνώμη σας για τα ανωτέρω; Κάτι άλλο σε αυτή την κατηγορία;

A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικότερα κάποια ηχεία που δεν θα λειτουργούν απαραίτητα ως "ηχεία αναφοράς").

 

Τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχουν:

- Woofer έως 4"

- 2 δρόμων

- Χειριστήριο έντασης εμπρός

- Αν έχουν bass reflex port, να βρίσκεται στο εμπρός μέρος

- Κόστος 100 - 200 ευρώ

- Συνολικά έως 80W

 

Δεδομένου ότι ζητάς κάτι απλό και φθηνό χωρίς πολλές απαιτήσεις γνώμη μου είναι

να χτυπήσεις κατευθείαν τα Μ-audio AV 40 που είναι και τσάμπα!

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φαίνονται ως καλή αγορά αλλά τώρα είδα πως έχουν το pass reflex port στο πίσω μέρος κι έγώ θέλω να τα τοποθετήσω κάπου 10cm από τον τοίχο. Μάλλον θα έχω πρόβλημα με την ακουστική :(

A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε ξενερώσω λίγο αλλά νομίζω ότι για editing χρειάζονται πολύ καλά ηχεία με ευρεία απόκριση για να πιάνουν αυτά τα καταραμένα μικρά "τσικ" ανάμεσα στα edits που δεν ακούγονται σε καθημερινά ηχεία.

 

Ίσως καλύτερα να τα δούλευες με ακουστικά αυτά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα (γνώμη μου). Θεωρώ πως στα 150-200 ευρώ υπάρχουν ηχεία που ορίζονται ως ο πάτος των αξιοπρεπών ηχείων. Δεν ψάχνω ηχεία αναφοράς αλλά ηχεία που να αποδίδουν σε ικανοποιητικό βαθμό ένα φάσμα συχνοτήτων 70Hz-20KHz και έχουν καλή ευκρίνεια ήχου. Παλαιότερα είχα τα Edirol MA-15DBK και είχαν εντελώς απογοητευτικό ήχο. Σκεφτόμουν τα Behringer MS40 αλλά είδα πως είναι "κλώνος" των ΜΑ-15, οπότε βγαίνουν εκτός λίστας πλέον. Θα προσθέσω όμως τα Samson Resolv 40a, τα οποία φαίνονται αξιοπρεπή και με λογική τιμή.

 

 

A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ρόλος των επαγγελματικών ηχείων δεν είναι μόνο για να μιξάρουμε αλλά και για να μας βοηθάνε σε τέτοιες "μικροδουλειές" που όμως απαιτούν καλή απόκριση από το ηχείο που τις κάνει.

 

Πως θα κρίνεις crossfades από μικρά multimedia ηχειάκια?

 

Στα λέω αυτά γιατί μου έχει συμβεί άπειρες φορές να ξεφεύγουν μικρές λεπτομέρειες επειδή το ηχείο δεν ήταν "up to task" που λένε.

 

Δεν είναι τραγικά τα πράγματα, απλώς χάνεται χρόνος γιατί αν δουλέψεις με τέτοια computeroηχειάκια για editing σίγουρα θα ξαναπάς πίσω για διορθώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέληξα σε μερικά μοντέλα αλλά εκτός από ένα, όλα τα υπόλοιπα έχουν τη θύρα ενίσχυσης των μπάσων στο πίσω μέρος. Σκέφτομαι πως ίσως να παρουσιαστούν προβλήματα αν τα τοποθετήσω κοντά σε τοίχο αλλά δεν έχω άλλη επιλογή λόγω χώρου. Ποιά είναι περίπου η ελάχιστη απόσταση που θα πρέπει να τοποθετήσω τέτοιου είδους ηχεία;

A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου