Προς το περιεχόμενο

RockinBetter bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φορουμ...

 

Τα τελευταία χρόνια "υποδύομαι" τον κιθαρίστα (χωρίς μεγάλη επιτυχία ;) ) αλλά πρόσφατα ένας φίλος μου μου πρότεινε να παίξω μπάσο σε ένα συγκρότημα που έχει στα σκαριά και μου καλάρεσε η ιδέα του οπότε μπήκα στο τριπάκι να αποκτήσω και ένα να προπονούμαι...

 

Η πρώτη ιδέα ήταν να κηνηθώ σε κάτι σαν squier jazz vintage mod ή classic vibe, άλλα απο προχθές που είδα μία φώτο του "θείου" Lemmy άρχισα να την ψάχνω για κόπιες rickenbacker... βρήκα κάποιες μαρκες, πχ tuscany, bach αλλά αυτή που μου έκανε περισσότερο εντύπωση είναι η RockinBetter by Tokai...

 

OK...η τοκάι θεωρείται καλή μάρκα σε σχέση απόδοσης τιμής αλλά έχει κανείς κάποια παραπάνω πληροφορία για αυτά τα μπάσα;

Να τα βρώ στην Ελλάδα μάλλον απίθανο ε;

Μήπως να τα αφήσω σαν ιδεά και να γυρίσω στην αρχική μου;

 

Ρε γαμώτο όμως τα Rickenbacker εμφανισιακά σκίζουν και αφού μπάσο δεν ξέρω τουλαχιστον να πουλάω μούρη :D:D:D:D !!

 

Any thoughts??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Από ότι είδα σε τιμές είναι πολύ κοντά στις 500 λίρες... Πολύ ακριβό δεν είναι για κάτι ως project? Καλύτερα ένα όμορφο Jazz Bass που αν σου κάτσει να το γυρίσεις σε μπασίστας έχεις όλο το περιθώριο να του κάνεις τις μόντες που θες και να σου μείνει για πάντα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει άδικο σ'αυτό... εξάλλου λεφτά δεν υπάρχουν (εν αντίθεση με το τι λέγεται τριγύρω :P) αλλά σκεφτόμουν αν τελικά έβρισκα κάτι σε μεταχειρισμένο, σε ebay κτλπ μήπως έδινα 100 γιουργια παραπάνω  να το πάρω... αν όντως αξίζει....

 

Γιαυτό ψάχνω για info μήπως και δώ κανένα απο κοντά τουλάχιστον...

 

Ευχαριστώ πάντως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σ αυτη την τιμη σκοτωνουν πανω κατω τα corvette στις αγγελιες...ειναι all around μπασα και σ αυτη την τιμη δεν νομιζω οτι παιζει κατι καλυτερο

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά δεν άντεξα ;D : είναι δυνατόν να μην τους έχει ακόμα ξεφτυλίσει στις μηνύσεις η Rickenbacker?

 

Σαν απάντηση στο αρχικό θέμα, τα squier vint. modified είναι μάλλον καλά για τα λεφτά τους (τα precision που έχω ακούσει σίγουρα). Επίσης, μιας και πρόκειται για project, καλύτερα να κινηθείς προς μεταχειρισμένο, ώστε να μην 'χάσεις' σε περίπτωση που τα πράγματα δεν κινηθούν όπως τα περιμένεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@warwickplayer τα corvette τα έχω δεί αλλά δεν μου γεμίζουν το μάτι (δεν μ'αρέσουν εμφανισιακά ;) ) και μίας και είμαι απο αυτούς που παίζουν και με τα μάτια γιαυτό τα είχα προσπεράσει... αλλιώς τις αγγελίες τις έχω δει απο 10 φορές την κάθε μία ;)

 

@ndnikola ναι για μεταχειρισμένο ψάχνω και στις 2 περιπτώσεις και αρχικά δεν θέλω να ξεπεράσω τα 300 ευρά... αλλά ελά που τα απο όταν έιδα οτι υπάρχουν ric σε "προσιτές" τιμές άρχισα να με ονειρεύομαι με cowboy-κο καπέλο και κρεατοελιά στο μάγουλο.. (μούσια έχω) και δεν μπορώ να κοιμηθώ :D:D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Sorry αλλά δεν άντεξα ;D : είναι δυνατόν να μην τους έχει ακόμα ξεφτυλίσει στις μηνύσεις η Rickenbacker?

 

 

 

Spooky... H Rick δεν αφήνει κανέναν σε χλωρό κλαρί... εκτός από τους Κινέζους φυσικά, που δεν μπορούν να τους ακουμπήσουν... Περίεργο πως τους ξέφυγε αυτό...

 

Και τώρα στο θέμα μας: Ωραία τα Rick, αλλά δύστροπα όργανα. Περίεργο μπράτσο (για τα γούστα μου), περίεργη η αίσθηση να το έχεις επάνω σου... Γενικά παρότι τα γουστάρω δεν τα βρήκα και τόσο player friendly. Βέβαια όλα είναι μια συνήθεια...

 

Πάντως, εκ πείρας, έχω παίξει με Ιαπωνέζικη ρέπλικα (mid 70s) βύσμα- βύσμα με 00s και late 70s original Rick και η σύγκριση ήταν κατά για τα real deal  ;D

 

Η ρέπλικα έπαιζε πολύ πιο «ζωντάνα»- ιδιαίτερα από το « συνομήλικο» της Rick  :o ( ένα του '78)

 

Βεβαίως αυτά συμβαίνουν... Δεν σημαίνει ότι επειδή γράφει κάτι στο headstock σώνει και ντε θα κελαηδάει... Μας έχει τύχει με F με G κλπ...

 

Πάντως αν επιμένεις σε Rick ρίξε και μια ματιά στο e-bay (αν και είναι δύσκολο λόγο του κυνηγητού που ρίχνει η Rickenbacker) ή στο net γενικότερα ή ακόμα και εδώ, για κάποιο Elektra, Greco, Shaftesbury από τα '70s. Είναι στα ίδια (περίπου) λεφτά με αυτό που θες να αγοράσεις- αλλά με λίγη καλή τύχη μπορείς να πέσεις πάνω σε κάποιο διαμαντάκι  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου