Προς το περιεχόμενο

MA50C ΜΕ XXL Distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω στα χανια υπαρχει καποιος που να ενισχυτες- κιθαρες   αλλα υποστηριζει οτι εχει προβλημα ο ενισχυτης και οχι το πεταλακι

Ο τύπος-μαγαζάτορας να συμπεριληφθεί στη Black List παρακαλώ ;D

 

κατά 99% είναι η μπαταρία όπως είπαν και άλλοι και για να λες ότι έχει ανέβει το gain και έχει γίνει πιο σκληρός ο ήχος μάλλον έχεις πάρει καμία σούπερ-ντούπερ-φώτο μπαταρία.

Το είχα πάθει πριν από κάτι χρόνια με μία KODAK Photo Alkaline, που όταν τη μέτρησα καινούρια έδινε 10,4V, ενώ άλλες δίνουν από 8,8V-8,9V μέχρι 9,3V-9,4V.

Αν δεν θέλεις να πάρεις άλλη, βάλε πάνω στη μπαταρία ένα λαμπάκι ή ledακι και άσε να ξεφορτίσει λίγο μέχρι να πέσει κάτω απ'τα 8,5V ή και πιο κάτω.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γενικά καλύτερα να μην ασχολείσαι με μπαταρίες, είναι απρόβλεπτες, και βέβαια μπορεί να σου τελειώσουν ακριβώς όταν δεν θέλεις, καλύτερα τροφοδοτικό και μάλιστα με ρυθμιζόμενη έξοδο, να κάνεις ό,τι θέλεις, όπως ήδη γράφτηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο για το πετάλι, κι εγώ έχω δει διαφορές σε πετάλια dist με άλλες μπαταρίες. Είναι επειδή μερικές δεν έχουν 9V τάση αλλά (έως πολύ)λιγότερο ή κάτι περισσότερο. Με philips μπαταρίες 9V είχα βρει μάλιστα τον μπελά μου γιατί είχαν υψηλότερη τάση: έτσι, 2 πετάλια digital (reverb και πεταλιέρα) έπαιρναν πρωτοβουλίες και νόμιζα ότι είχαν βλάβη... τελικά έβαλα 9V  energizer επάνω κι όλα Οκ! Ήταν θέμα της μπαταρίας καθαρά.

Ο ήχος των πεταλιών αλλάζει γενικά με την τάση της μπαταρίας και συχνά υπάρχει ένα sweet spot(δηλ. ακούγεται καλύτερα) σε μια συγκεκριμένη τάση κάτω των 9V, ίσως και πολύ παρακάτω.

Πλέον βάζω στα πετάλια ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό(για λιγότερο hum) με μεταβλητή τάση εξόδου για να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα. Σε μερικά dist πετάλια το ρυθμίζω στα 3V(!) για να έχω ωραίο od.

http://www.info-gate.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=1023&language=gr

και εγω philips ειχα βαλει οταν αλλαξα την μπαταρια στο πεταλι και μετα που ειδα οτι χαλασε ο ηχος εβαλα την παλια energizer αλλα και παλι δεν ηταν πολυ καλως και υπεθεσα οτι το πεταλι μαλλον θα ειχε πειραχτει απο την μπαταρια ..τελικα οντως η καλυτερη λυση ειναι το τροφοδοτικο ! ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος-μαγαζάτορας να συμπεριληφθεί στη Black List παρακαλώ ;D

 

κατά 99% είναι η μπαταρία όπως είπαν και άλλοι και για να λες ότι έχει ανέβει το gain και έχει γίνει πιο σκληρός ο ήχος μάλλον έχεις πάρει καμία σούπερ-ντούπερ-φώτο μπαταρία.

Το είχα πάθει πριν από κάτι χρόνια με μία KODAK Photo Alkaline, που όταν τη μέτρησα καινούρια έδινε 10,4V, ενώ άλλες δίνουν από 8,8V-8,9V μέχρι 9,3V-9,4V.

Αν δεν θέλεις να πάρεις άλλη, βάλε πάνω στη μπαταρία ένα λαμπάκι ή ledακι και άσε να ξεφορτίσει λίγο μέχρι να πέσει κάτω απ'τα 8,5V ή και πιο κάτω.

οκ θα την βαλω στο πεταλι με συνδεδεμενο το καλωδιο για καμποση ωρα για να πεσει και βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά καλύτερα να μην ασχολείσαι με μπαταρίες, είναι απρόβλεπτες, και βέβαια μπορεί να σου τελειώσουν ακριβώς όταν δεν θέλεις, καλύτερα τροφοδοτικό και μάλιστα με ρυθμιζόμενη έξοδο, να κάνεις ό,τι θέλεις, όπως ήδη γράφτηκε

εχω ακουσει οτι με ρυθμιζομενη εξοδο το πεταλι μπορει  να κανει .. δεν ισχυει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει οτι με ρυθμιζομενη εξοδο το πεταλι μπορει  να κανει .. δεν ισχυει ?

 

Ti να κάνει?

Πάντως με ρυθμιζόμενη τάση εξόδου θα έχεις ευελιξία και θα μπορείς να πειραματιστείς με τον ήχο κάθε πεταλιού(όπως είπα, κάποια πετάλια μου άρεσαν περισσότερο στα 3V!).

Το σταθεροποιημένο τροφοδοτικό με μεταβλητή έξοδο έχει και λιγότερο hum από τα κλασσικά μη-σταθεροποιημένα "πακάκια" με μια έξοδο 9V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει οτι υπαρχει πιθανοτητα να καει .(Δικο μου λαθος , συγγωμη)

 

Ναι, απλά δεν βάζεις το τροφοδοτικό ποτέ στη 12V τάση αν το πετάλι παίρνει αυστηρά έως 9V. Οποιαδήποτε χαμηλότερη τάση μέχρι 3-4,5V συνήθως δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου