Προς το περιεχόμενο

MA50C ΜΕ XXL Distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον .. κατευθειαν στο ψητο !

 

Προσφατα αγορασα τον ΜΑ50C και ολα καλα και ολα ωραια και τα καθαρα και τα βρωμικα του αλλα την προηγουμενη εβδομαδα αλλαξα μπαταρια στο xxl distortion  μου ( ενω ειχα ξανα αλλαξει μπαταρια παλιοτερα ) και απο τοτε εχει χαλασει πολυ το βρωμικο του ενισχυτη σε αντιθεση με τα καθαρα του που παραμενουν τελεια . δοκιμασα το πεταλι να το βαλω πισω στις θυρες του fx loop αλλα παλι δεν ειναι πολυ καλος ο ηχος .. πηγα και σε εναν τυπο ο οποιος εχει μαγαζι με οργανα και λοιπα και μου ειπε οτι ο ενισχυτης μου εχει προβλημα και οτι το πεταλι ειναι μια χαρα  ισχυει ? και αν ισχυει τοτε γιατι το επαθε αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μισό γιατί μπερδεύτηκα...Παίζεις αποκλειστικά με βρώμα από το πετάλι σου; Γιατί να άλλαξες μπαταρία στο πετάλι και να χάλασε το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή είναι αδύνατον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δεν είμαι κιθαρίστας, ο γιός μου ομως έχει τον ίδιο ενισχυτή και μια και ειμαι ηλεκτρονικός, ασχολούμαι με κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζει.  Έχουμε και λέμε λοιπόν: εδώ νομίζω έχεις μπερδευτεί, κι εξηγούμαι:

 

1. Για να διαπιστώσεις ότι έχεις πρόβλημα με τον ενισχυτή, πρέπει απλούστατα να συνδέσεις απευθείας την κιθάρα σου σε αυτόν.  Αν καθαρά και "βρώμικα" παίζουν κανονικά ο ενισχυτή είναι ΟΚ

 

2.  Πάμε στο πεταλάκι, στη θέση σου θα ξανα-άλλαζα μπαταρία για σιγουριά.

 

3.  Ο ρόλος των πεταλιών είναι να βγάζουν αυτή τη χαρακτηριστική βρωμιά που το κάθε ένα έχει.  Για να το πετύχεις το χρησιμοποιείς στο καθαρό κανάλι.  Αν το χρησιμοποιήσεις στο βρώμικο, αυτό που κάνεις είναι να βρωμίζεις το ήδη "βρώμικο" κανάλι, με απλά λόγια.  Υπεροδηγείς την ήδη υπεροδηγούμενη λάμπα, με αποτέλεσμα να ακούς περίεργα πράγματα.

 

θα σου πρότεινα τα εξής:

 

1. Έλεγχο της συμπεριφοράς του ενισχυτή χωρίς το εξτρα πεταλάκι

2. Σύνδεση του πεταλιού στο καθαρό (αν δεν παίζει καλά, άλλη μπαταρία)

3. Αλλαγή καθαρού - βρώμικου από το πετάλ του ενισχυτή, όταν όμως έχεις τον ενισχυτή στα δικά του βρώμικα, να απενεργοποιείς το distortion.

4. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τον ενισχυτή.  Τα λέμε πάλι...

 

Μπορεί κάποια από αυτά που γράφω να φαίνονται χαζά ή παιδικά, αλλά πίστεψέ με, πρέπει να σιγουρεύεσαι πάντα.   Ο σοφός λαός λέει: " Η μάνα του doublecheck ποτέ δεν έκλαψε"  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δυνατόν να άλλαξες μπαταρία στο πετάλι και να χάλασε ο ενισχυτής, είναι σαν να λές "άλλαξα μπαταρία στο τηλεκοντρόλ του κλιματιστικού και χάλασε το βίντεο"

 

Αν όντως ο ενισχυτής έχει πρόβλημα, αυτό είναι άσχετο με την αλλαγή μπαταρίας, και απλά τα δύο συνέπεσαν χρονικά

 

Και όπως ήδη σου είπε ο φίλος, τον ενισχυτή τον ελέγχεις ΜΟΝΟ ΤΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το overdrive του ενισχυτη ειναι οπως παλια ! του XXL ο ηχος εχει χαλασει..

 

ξανα-αλλαξα μπαταρια στο πεταλι και παλι τα ιδια  :-\

 

ναι ποτε δεν παιζω με το βρωμικο του ενισχυτη και απο πανω το δικο μου distortion ..παντα παιζω στα καθαρα του ενισχυτη με δικα μου εφε

επισης εβαλα και το XXL  οπως ειπα στο fx loop και απο κει δοκιμασα με καρφι την κιθαρα στον ενισχυτη . δεν ξερω αν ειναι το ιδιο ...θα το κοιταξω κατευθειαν την κιθαρα στον ενισχυτη χωρις να συνδεσω κανενα πεταλι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ηχο distortion αλλα οχι τον ηχο που ειχε πριν . τωρα ειναι πολυ πιο σκληρο distortion απο οτι πριν σε σημειο δηλαδη που θα μπορουσε να χαρακτηριστει το πεταλι απο τα χειροτερα που υπαρχουν νομιζω ενω κατα την γνωμη μου ειναι ενα αξιοπρεπεστατο distortion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ηχο distortion αλλα οχι τον ηχο που ειχε πριν . τωρα ειναι πολυ πιο σκληρο distortion απο οτι πριν σε σημειο δηλαδη που θα μπορουσε να χαρακτηριστει το πεταλι απο τα χειροτερα που υπαρχουν νομιζω ενω κατα την γνωμη μου ειναι ενα αξιοπρεπεστατο distortion

 

Μηπως πριν επαιζες με πεσμενη μπαταρια και τωρα που αλλαξες σου φανηκε διαφορετικο ?

Μηπως ανεβασες πιο κοντα στις χορδες τους μαγνητες της κιθαρας και σου παραμορφωνει πιο πολυ ? οταν παιζεις στο βρωμικο του ενισχυτη ο ηχος ειναι οκ ?

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα ειναι ιδια με πριν εκτος απο τον ηχο του XXL και εδω περα ενας ανθρωπος μου ειπε οτι εχει προβλημα ο ενισχυτης και οταν τον ξαναρωτησα μου ειπε οτι τωρα που αλλαξα μπαταρια ακουσα τον πραγματικο ηχο του ενισχυτη μου ! ??? ενω εχω παιξει και σε αλλους ενισχυτες με το ιδιο distortion και κιθαρα και ο ηχος ειναι ιδιος .. και αν οντως εχει χαλασει το πεταλι μηπως παιζει ρολο οτι ειναι αγορασμενο το 2008??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το πετάλι σε κάποιον άλλο ενισχυτή αν έχεις αυτή τη δυνατότητα...θα ξεκαθαρίσει αρκετά τα πράγματα...Πάντως, αν θες τη γνώμη μου είναι κρίμα να έχεις full λαμπάτο ενισχυτή και να παίρνεις τα βρώμικα από distortion πετάλι...Γενικά οι λαμπάτοι χρωματίζουν, οπότε συνεργάζονται καλύτερα με booster/overdrive παρά με distortion pedals. Μήπως παλιά άκουγες το πετάλι αποκλειστικά σε solid state για αυτό παρατηρείς τώρα διαφορά; Αλλα έλεγες ότι πριν αλλάξεις μπαταρία ήταν οκ, δεν έχει νόημα... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου