Προς το περιεχόμενο

MA50C ΜΕ XXL Distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mάλλον σου αρέσει ο ήχος του πεταλιού σου όταν το χρησιμοποιείς με ξελιγωμένη μπαταρία.

 

Πολλά πετάλια έχουν την τάση να άλλαζει η ηχητική τουσ συμπεριφορά οταν αλλάζει η τάση τροφοδοσίας.

Αν δεν έχεις πετάξει την παλια μπαταρία ξαναβάλτην.

Αν την πέταξες δοκίμασε μια άλλη ξελιγώμένη.

Τοτε αν δεν δεις τον ήχο που είχες ,  μαλλον χάλασε το πεταλι.!!! :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γενικα με στο συγκροτημα που παιζω παιζουμε κλασσικο ροκ δηλαδη led zeppelin για τους οποιους το overdrive του ενισχυτη ειναι οτι πρεπει αλλα παιζουμε και pink floyd οπου το overdrive δεν κανει πολυ καλο συνδιασμο με τον ηχο του david gilmour γιαυτο προτιμω το XXL με το οποιο ισως εχω αγγιξει τον ηχο του gilmour

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ξερω οτι αλλαζει ο ηχος με την τελειωμενη μπαταρια και γιαυτο αλλωστε αλλαξα μπαταρια .. επειδη ειχε αλλαξει ο ηχος του πεταλιου και γιαυτο αλλαξα μπαταρια .. και την προηγουμενη φορα που αλλαξα μπαταρια στο πεταλι το ειχα καταλαβει επειδη ειχε αλλοιωθει ο ηχος του και οταν του εβαλα την καινουργια ηταν φυσιολογικο ..τωρα αλλαξε ο ηχος του πεταλιου οταν τελειωσε η μπαταρια , του αλλαξα μπαταρια και μετα χαλασε περισσοτερο !! ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε ξαναάλλαξε λοιπον άλλη μια.

Και ρίξε και μια ματια στα καλωδιακια σύνδεσης της μπαταρίας. Μπορει να μην κάνουν καπου καλα επαφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ θα το κοιταξω για τα καλωδιακια ... αν χαλασε οντως το πεταλι εχεις να μου προτεινεις κανενα καλο ?? παιζω με PRS και παιζω οπως ειπα κλασσικο ροκ με χαρντ ...εγω ειδα ενα distortion της vox που εχει βγαλει με τον satrianni ενα κοκκινο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι το έιχα ακούσει και δεν μου έκανε εντυπωση!! Πντως το XXL σκιζει και παει οποτε φτιαξε αυτο!!!

Αν δεν δουλεψει μετα θα δεις τι κανεις!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ θα το κοιταξω για τα καλωδιακια ... αν χαλασε οντως το πεταλι εχεις να μου προτεινεις κανενα καλο ?? παιζω με PRS και παιζω οπως ειπα κλασσικο ροκ με χαρντ ...εγω ειδα ενα distortion της vox που εχει βγαλει με τον satrianni ενα κοκκινο ..

Το έχω, λέγεται satchurator και είναι κάπως ιδιαίτερο πετάλι. Ή θα το λατρέψεις ή θα το μισήσεις  ;)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω στα χανια υπαρχει καποιος που να ενισχυτες- κιθαρες   αλλα υποστηριζει οτι εχει προβλημα ο ενισχυτης και οχι το πεταλακι

 

O τεχνικός μάλλον θέλει να σου βγάλει δουλειές και να μαζέψει $$$ ενώ δεν υπάρχει λόγος. Ο ενισχυτής σου είναι μια χαρά, μην τον πας πουθενά για μαστορέματα, είναι κλεψιά...

Όσο για το πετάλι, κι εγώ έχω δει διαφορές σε πετάλια dist με άλλες μπαταρίες. Είναι επειδή μερικές δεν έχουν 9V τάση αλλά (έως πολύ)λιγότερο ή κάτι περισσότερο. Με philips μπαταρίες 9V είχα βρει μάλιστα τον μπελά μου γιατί είχαν υψηλότερη τάση: έτσι, 2 πετάλια digital (reverb και πεταλιέρα) έπαιρναν πρωτοβουλίες και νόμιζα ότι είχαν βλάβη... τελικά έβαλα 9V  energizer επάνω κι όλα Οκ! Ήταν θέμα της μπαταρίας καθαρά.

Ο ήχος των πεταλιών αλλάζει γενικά με την τάση της μπαταρίας και συχνά υπάρχει ένα sweet spot(δηλ. ακούγεται καλύτερα) σε μια συγκεκριμένη τάση κάτω των 9V, ίσως και πολύ παρακάτω.

Πλέον βάζω στα πετάλια ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό(για λιγότερο hum) με μεταβλητή τάση εξόδου για να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα. Σε μερικά dist πετάλια το ρυθμίζω στα 3V(!) για να έχω ωραίο od.

http://www.info-gate.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=1023&language=gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου