Προς το περιεχόμενο

Aναβάθμιση Studio PC


Animalcopy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ναι. Μητρική έχει πολύ φθηνότερη (γύρω στα 100-120) με ίδια απόδοση, στο Πλαίσιο ;), όπως και οι value της Corsair είναι τέλειες με κάνα 30άρι πιο φθηνά.

Στα άλλα 2 είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς πριν πας σε AMD επεξεργαστή...

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.adkproaudio.com/benchmarks.cfm.

 

Γενικά η αρχιτεκτονική τις Intel είναι αρκετά καλύτερη για audio εφαρμογές.

Και σε αυτά τα λεφτά που υπολογίζεις μπορείς άνετα να πας σε έναν i5 2500K και σου εγγυώμαι ότι θα έχεις καλύτερη απόδοση. Το ιδανικό αυτή την στιγμή είναι ο 2600K που είναι κτήνος...

 

Βέβαια την δευτέρα βγαίνουν οι Sandybridge-e (η extreme σειρά των sandybridge) αλλά οι πρώτες ενδείξεις δείχνουν μικρή διαφορά στο audio της τάξης του 10% αλλά θα είναι αρκετά ακριβότεροι από τον 2600Κ....

 

Γενικά καλό θα ήταν να μας εξηγήσεις πάνω κάτω τι θέλεις να κάνεις (πόσα κανάλια γράφεις ταυτόχρονα, σε τι latency δουλεύεις, αν δουλεύεις πολύ με VSTs) για να μπορούμε να σου προτείνουμε κάτι που να σε καλύπτει.

 

Τώρα σε ότι αφορά το Τ.Ι. firewire θα συμφωνήσω με τον manosx ότι είναι καλύτερο να έχει ενσωματωμένο η μητρική από το να βάλεις PCI κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν είμαι fanboy της Intel. Το να είναι και οι 2 εταιρίες δυνατές είναι συμφέρον όλων μας. Αλλά δυστυχώς ακόμα και με την πρόσφατη κυκλοφορία των Bulldozers η AMD έδειξε ότι είναι πίσω την δεδομένη στιγμή.

 

Δεν χρησιμοποίησα την λέξη πρόβλημα γιατί δεν έχουν λειτουργικό πρόβλημα. Μίλησα για διαφορά στην απόδοση. Ο 1100Τ είναι πιο αργός και από τον i5 750 που είναι προηγούμενης γενιάς επεξεργαστής.... Αυτό έχει να κάνει καθαρά με την διαφορά στην αρχιτεκτονική.

 

Μιλάω καθαρά για audio εφαρμογές, όχι για gaming, general computing, video editing...

 

Επίσης επειδή τα $$ είναι που μετράνε στην τελική το λέω γιατί 1100T + 990FX MOBO είναι περίπου ίσο με 2500K + P67~Z68 MOBO και η διαφορά στην απόδοση πέρα από αισθητή. Επίσης με μια καλή ψύξη μπορεί να πάει ο 2500Κ στα 4.3-4.5GHz χωρίς πολλά πολλά και πίστεψέ με τα GHz μετράνε στο audio.

 

Μπορεί ο συγκεκριμένος φίλος να καλύπτεται και με τον 1100Τ (για αυτό και ρώτησα τι ακριβώς θέλει να κάνει) αλλά εφόσον μπορεί στα ίδια λεφτά να πάρει κάτι καλύτερο γιατί να μην το κάνει ή να μην πάρει κάτι φθηνότερο που να τον καλύπτει επίσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα να δεις τι εχουμε παθει..... :o πολυ μπερδεμα  ::)

 

Λοιπον οπως ειπα ποιο πανω δουλευω το Tracktion της Mackie, τα καναλια που γραφω ειναι το πολυ 10 σε καθε take, στο συνολο του το καθε τραγουδι ομως μπορει να εχει και 20-25 καναλια που στα περισοτερα απο αυτα θα μπει και ενα vst εφε eq comp κτλ.

Τωρα για το θεμα Intel & AMD και εγω δεν ειμαι κολημενος καμιας εταιριας, κανω τη δουλεια μου εδω και χρονια και ειμαι ευχαριστημενος και απο την intel και απο την Amd.

Το θεμα ειναι ειναι να στησω ενα σωστο μηχανακι που να μου κανει τη δουλεια που θελω χωρις προβληματα για τα επομενα 2-3 χρονια. Μεχρι τωρα δουλευα με INTEL CORE 2 DUO E7300 σε μια GIGABYTE GA-73PVM-S2H mobo  & KINGSTON KHX6400D2/2G, τα περισοτερα παραπονα τα ειχα απο τη μητρικη αλλα φταιω εγω γιατι εβαλα φτηνη  8) χωρις να ξερω βεβαια οταν τον εστησα οτι θα ειχα τις απαιτησεις που εχω σημερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι απαιτήσεις σου δεν είναι πολλές. Και με έναν τετραπύρηνο θα κάνεις άνετα την δουλειά σου.

Η δική μου πρόταση όσον αφορά τους AMD προέρχεται από την κύρια δουλειά μου (τεχνικός Η/Υ) και από τα πολλά προσωπικά PC που έχω στήσει. Πάντα οι AMD είχαν γρηγορότερο multitasking αν και στην "τελική ταχύτητα" υστερούν σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Για μένα όμως, η άνεση που μου δίνεται στο να κάνω πολλά πράγματα ταυτόχρονα χωρίς να κολλάει ο υπολογιστής, είναι πολύ σημαντική.

Με την σειρά i(x), οι Ιntel είναι σημαντικά βελτιωμένοι και σε αυτόν το τομέα (με την ενσωμάτωση του memory controller κυρίως).

Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τον dimfil αφού βλέπω ότι είναι επίσης η δουλειά του το στήσιμο μουσικών pc, απλώς δεν έχω τεστάρει αν ο 2500 που προτείνει μπορεί να με κάνει να αλλάξω γνώμη ως προς τα δικά μου κριτήρια που προανέφερα.

 

Η δική μου πάντως πρόταση στηρίζεται στο ότι ο συγκεκριμένος συνδυασμός δίνει απίστευτη ταχύτητα, σταθερότητα, ατελείωτα resources και επεκτασιμότητα (στις μητρικές με 990 chipset μπαίνουν και οι καινούργιοι 8πύρηνοι).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ότι οι απαιτήσεις σου δεν είναι πολλές και ότι ακόμα και με έναν i3 ή έναν x4 960T θα κάνεις άνετα την δουλειά σου. Με τον i7 2600Κ για παράδειγμα έχω δει να δουλεύουν projects με 120+ κανάλια σε 32 buffer size με αρκετά vst effects.....

 

Επίσης θα συμφωνήσω με τον haryy σε ότι λέει για τους AMD αλλά δυστυχώς αυτό όπως είπα πριν δεν ισχύει στις audio εφαρμογές. Αν ήθελες ένα pc για το σπίτι που θα μπαίνεις στο internet θα βλέπεις κανένα ταινιάκι και θα παίζεις και κανένα παιχνίδι τότε ο AMD θα ήταν μια χαρά. Αλλά για ένα επαγγελματικό μουσικό pc δεν θα το πρότεινα (όχι γιατί δεν θα κάνεις την δουλειά σου αλλά γιατί με τα ίδια λεφτά σε intel θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα).

 

Τώρα σε ότι αφορά την σταθερότητα, αυτό εξαρτάται από όλα τα μέρη του συστήματος (και κυρίως από το software) και όχι τόσο πολύ από τον επεξεργαστή. Για την επεκτασιμότητα το socket 1155 θα υποστηρίζει και την επόμενη γενιά επεξεργαστών τους Ivy bridge.

 

Επίσης οι καινούργιοι AMD δυστυχώς δεν καταφέρνουν να ξεπεράσουν σε επιδόσεις ούτε τους προκατόχους τους (πχ ο FX 6100 είναι αρκετά πιο αργός από τον 1100Τ σε audio) και με τιμή αρκετά μεγαλύτερη.... (ξαναλέω δεν είμαι fanboy της Intel και αυτά που λέω προέρχονται από προσωπική εμπειρία μετά από αρκετές δοκιμές).

 

Τώρα σε ότι αφορά το Tracktion. Αρχικά να σου πω ότι δεν υπάρχει 64bit έκδοση άρα το πολύ να χρησιμοποιεί μέχρι 4GB RAM. Επίσης διάβασα και αρκετά προβληματάκια σε 64bit πλατφόρμες οπότε μπορεί να ταλαιπωρηθείς λιγάκι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να σας ευχαριστησω πολυ για το χρονο που μου δινετε για να με βοηθησετε Haryy & Dimfil. Ok δεν εχω προβλημα στο να παρω ακριβο επεξεργαστη π.χ. οπως ανεφερες τον i7 2600K αλλα με ποια motherboard και ποιες ram να τον παντρεψω ειναι το θεμα.    Εχουμε καμοια προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-Z68X-UD3P-B3-s1155-Z68-DDR3-Z68X-UD3P-B3.htm

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Vengeance-8GB-DDR3-1600-Kit.htm

 

Για τσέκαρε αυτά... via fw έχει το m/b αλλά είπαμε υπάρχουν λύσεις (χώρια που μπορεί κάλλιστα να δουλεύει )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-Z68X-UD3P-B3-s1155-Z68-DDR3-Z68X-UD3P-B3.htm

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Vengeance-8GB-DDR3-1600-Kit.htm

 

Για τσέκαρε αυτά... via fw έχει το m/b αλλά είπαμε υπάρχουν λύσεις (χώρια που μπορεί κάλλιστα να δουλεύει )

 

Ναι για firewire δεν κοιταω, θα παραγγειλω ετσι και αλλιως την UNIBRAIN FireBoardBlue-e. Δουλευει δε δουλευει της μητρικης πιστευω οτι η καρτα θα δουλεψει καλυτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου