Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονική ντράμς vs γείτονες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Noizάδες!  :)

 

Τον τελευταιο καιρο μου εχει καρφωθει η ιδεα της αγορας ηλεκτρονικης ντραμς. Παιζω σε μη-ηχομονωμένο χωρο με ακουστικά τυμπανα (Tama Imperialstar) τα τελευταια 5-6 χρονια και δυστυχως εκτος του οτι δεν εχω καταφερει να απολαυσω τον ηχο τους οπως τους αξιζει (ηχομονωμενος χωρος), εχω εξαιρετικα περιορισμενα ωραρια αναφορικα με το ποσο μπορω να παιζω μεσα στην ημερα (λογω γειτόνων κυριως).

 

Θα ηθελα τη γνωμη σας για το αν θα αξιζε η αγορα μιας ηλεκτρονικης ντραμς,οχι πολυ ακριβης αλλα ταυτοχρονα αξιολογης και καλης προκειμενου να λυθει το προβλημα.

 

καθε προταση ευπροσδεκτη !

 

ευχαριστώ, Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται που θες να το φτάσεις.

 

Εαν είναι για επαγγελματική μελέτη, εγγραφή studio, δισκογραφία κτλ δεν συνιστάται αλλά για πρακτική εξάσκηση και μελέτη στο σπίτι είναι ουσιαστικά μονόδρομος εαν δεν μένεις σε μονοκατοικία ή δεν διαθέτεις υπόγειο.

 

Πιστεύω η σειρά TD10 & TD8 της Roland είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή αλλά εν ξέρω πως θα σου φανεί η μετάβαση από φυσική μεμβράνη σε pads παρόλο το physical modelling... μη πάρεις κάτι χωρίς να δοκιμάσεις πρώτα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται που θες να το φτάσεις.

 

Πιστεύω η σειρά TD10 & TD8 της Roland είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή αλλά εν ξέρω πως θα σου φανεί η μετάβαση από φυσική μεμβράνη σε pads παρόλο το physical modelling... μη πάρεις κάτι χωρίς να δοκιμάσεις πρώτα.

 

καλησπερα και απο μενα.

Σταυρο παιζει και η καινουρια της alesis με μεμβρανες αλλα ειναι στο 1000ρικο αν δεν αποτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε τρελε αφου εχεις ηδη ακουστικη ντραμς και ειναι κ ψιλομουφα γιατι δεν την κανεις ηλεκτροακουστικη ? βαλε σιτες κτλπ για να εχεις και το feeling.ιδια λεφτα θα σου ρθει πανω κατω  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω η σειρά TD10 & TD8 της Roland είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή

 

Οι σειρές αυτές ΔΕΝ κυκλοφορούν αυτη τη στιγμή.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε τρελε αφου εχεις ηδη ακουστικη ντραμς και ειναι κ ψιλομουφα γιατι δεν την κανεις ηλεκτροακουστικη ? βαλε σιτες κτλπ για να εχεις και το feeling.ιδια λεφτα θα σου ρθει πανω κατω  ;)

 

 

mr_davidoff, η Imperialstar ειναι πολυ αξιολογη σειρα και κακως θεωρειται ΜΟΝΟ starter kit. οι σιτες που λες ειναι τα λεγομενα triggers? αν ναι που μπορω να βρω? ποσο κοστιζουν κατα μεσο ορο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται που θες να το φτάσεις.

 

Εαν είναι για επαγγελματική μελέτη, εγγραφή studio, δισκογραφία κτλ δεν συνιστάται αλλά για πρακτική εξάσκηση και μελέτη στο σπίτι είναι ουσιαστικά μονόδρομος εαν δεν μένεις σε μονοκατοικία ή δεν διαθέτεις υπόγειο.

 

Πιστεύω η σειρά TD10 & TD8 της Roland είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή αλλά εν ξέρω πως θα σου φανεί η μετάβαση από φυσική μεμβράνη σε pads παρόλο το physical modelling... μη πάρεις κάτι χωρίς να δοκιμάσεις πρώτα.

 

Καλησπέρα Σταυρο και ευχαριστω για την απαντηση σου!

Την θελω για εξασκηση και μελετη στο σπιτι καθαρα,εξαλλου με τη μπαντα μου γραφουμε σε στουντιο με ακουστικη. Ειδα στον Thomann αυτη : http://www.thomann.de/gr/alesis_dm10_studio_edrum_kit.htm και θα ηθελα την αποψη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με τις TD10 & 8 να πω ότι τα θεωρώ τα κορυφαία μετά από το TD20, βέβαια όπως σωστά επισήμανε ο beer05 έχουν αντικατασταθεί από το TD-4KX2 πλεόν.

 

φίλε μου imperialstar καλύτερα να πάρεις απόψεις από drummer σε αυτό που λες καθώς εγώ δεν είμαι drummer αλλά πληκτράς, παίζω βέβαια λίγο ερασιτεχνικά αλλά λέω και αυτά που λέω από απόψεις φίλων drummer και συζητήσεις που έχουμε καθώς και με βάση το τι κινείται στην αγορά και το τι βλέπω στημένα σε πίστες, μπουζούκια, ροκάδικα, studio κτλ.... alesis δεν πολυβλέπω να σου πω την αλήθεια μόνο Roland οπότε κάποιον λόγο θα έχουνε 8)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mr_davidoff, η Imperialstar ειναι πολυ αξιολογη σειρα και κακως θεωρειται ΜΟΝΟ starter kit.

 

Το ότι είναι αξιόλογη σειρά δε σημαίνει ότι δεν είναι "Starter Kit"

 

Ασ τα πω κάπως "μπακαλίστικα"...

 

Ένα "Starter Kit" για παράδειγμα συνήθως είναι από Poplar

Pearl Forum, Yamaha Gigmaker, Tama Swingstar / Imperialstar κλπ κλπ

 

Ένα "Semi Pro" είναι από Birch ή Maple όχι όμως από τις καλές "σοδειές" όπως  North American Maple ή Siberian Birch.

Pearl Vision, Yamaha Stage/Tour Custom, Tama Silverstar/Superstar

 

Τα "Pro" είναι από τις πιο καλές "σοδειές" ξύλων

Pearl Masters Premium/Custom, Yamaha Maple/Oak Custom, Absolute, Tama Starclassic Performer κλπ κλπ

 

Οι "Super Pro" σειρές συνήθως δεν έχουν κάν Hardware και πωλούνται ως Shell Packs (μερικές φορές χωρίς ταμπούρο) και μπορεί να είναι και "Custom" προσφέροντας πληθώρα επιλογών όπως επιλογή ξύλων.

Pearl Masterworks, Reference/Reference Pure, Yamaha Recording Custom, Tama Starclassic Maple/Bubinga κλπ κλπ

 

Σχετικά είναι όλα και πάντα έχουν το ανάλογο κόστος συνοδεύονται και από ανάλογο Hardware και τις ανάλογες αποδόσεις όπως εύρος κουρδισματων.

 

Πάρε ένα 12'' Tom Imperialstar και πάρε και ένα 12'' Superstar ή Starclassic, βάλε τα ίδια δέρματα πάνω/κάτω και ξεκίνα να κουρδίζεις. Θα καταλάβεις σύντομα ότι θα κάνεις πολύ λιγότερη ώρα για να κουρδίσεις στα μέτρα σου κάποιο από τα 2 τελευταία πάρα το Imperialstar.

 

Εκεί ουσιαστικά φαίνεται η διαφορά στο Starter/Semi Pro/Pro/Super Pro κλπ, στο κούρδισμα...και καθορίζεται από την ποιότητα του ξύλου και της κατασκευής.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ειμαι κατοχος φυσικής (tama starclassic)αλλά και ηλεκτρονικής (ROLAND td 9kx full mesh)το οτι μπορεις να κανει με ακοyστικα πρακτισ στις 3 η ώρα είναι κάτι πραγματικά φοβερό.όμως τελικά εβαλα στο φυσικό μου σετ mesh (αθόρυβα δέρματα oxi ξυλινα practise ι λαστιχενια) και μελετάω εκεί. είναι καθαρά προσωπική γνώμη αλλα νομίζω μελετάς καλύτερα με ρεαλιστικές αποστασεις και υψοι καθώς και χτυπιματα(ta roland triggaroun) οπότε νομίζω με βελτιώνει περισοτερο.

 

όσον αφορά το alesis το επαιξα και όχι. οι mess poy exei ειναι πολλες κλάσεις κάτω από τα roland. στην τελική καλύτερα μεταχειρεσμενα roland παρά καινουργια alesis

ξαναλέω ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη μου αλλα νομίζω το stroke kai to rebound ειναι πολυ σημαντικα και αξίζουν τα παραπανω λεφτα.

 

στην τελικη δοκιμασε με mesh τα tama που εχεις και αν δεν σε καλυπτει προχωρισε σε αγορα ηλεκτρονικων αλλα παντα  με "test drive"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου