Προς το περιεχόμενο

Ibanez Tube Screamer TS9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Boss Sd-1 και καθάρισες μία για πάντα και μην ακούς τους μπουτικάδες και μην παίζεις μέταλ με αυτό  8)

 

 

Πολύ καλό μου φαίνεται,και για τι δουλειά που το θέλω...δε παίζω κάτι πιο βαρύ...τι λέτε?

 

Oι απόψεις διίστανται για το TS9. Σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι. Το θέμα είναι ότι πρέπει να το ακούσεις με την κιθάρα σου στον ενισχυτή σου και με τον εξοπλισμό σου γενικώς για να δεις τι ακριβώς θες και αν σε καλύπτει. Οτι είναι ακριβό είναι. Μπορείς να βρεις πολλά πετάλια και φτηνότερα. Εγώ προσωπικά το πήρα απο ebay και το βρήκα και πιο φτηνά και είναι από τα τελευταία reissue που βγήκαν Ιαπωνία γιατί μετά τα βγάζαν στην Κίνα. Δεν ξέρω τι διαφορά παίζει στον ήχο με τα κινέζικα η τα original αλλά εγώ παντός δεν το χω ξεκολλήσει από το pedalboard από τότε που το πήρα. Το χρησιμοποιώ με ελάχιστο gain ίσα ίσα να βρομίζω το clean κανάλι και το χω και σαν booster στο distortion κανάλι. μέ εχει βολέψει απίστευτα και θέλω να πάρω άλλο ένα για να το μοντάρω να χεί πιο πολύ gain. Το μόνο που μπορώ να σου πω, δοκίμασε το. Οτι και να σου λέμε εδώ αν δεν το παίξεις... ;)

 

Σίγουρα,απλώς να ξέρω περίπου που να κινηθώ,και να δω τις απόψεις σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οσοι ακουν με τα ''ματια'' και δουν την τιμη του ισως το απορριψουν αλλα προκειται για ωραιο overdrive πεταλι. Λιγο διαφορετικο απο το standard Tubescreamer ηχο. Θα το βρεις τουλαχιστον στα μισα κιθαρομαγαζα της Αθηνας και μπορεις να το δοκιμασεις.

 

Και για αυτο ομως, οπως και για ο,τι παρεις ισχυει αυτο που σου ειπε ο φιλος παραπανω. Να το δοκιμασεις με τον εξοπλισμο σου, ή με κατι που να ερχεται οσο το δυνατον πιο κοντα σε αυτον.

 

Υ.Γ. Για να το χρησιμοποιει και αυτος ο κυριος μαλλον δεν ειναι και χαλια.  :P

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ το Θεό που είδα αυτό το thread!!  :o

 

Προχωράω σε αγορά του Bad Monkey για να boostάρω σε gain το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή μου (γλιτώνοντας παράλληλα και 50-60 Ευρώ έναντι ενός ts-9 ας πούμε).  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο προηγούμενο θρεντ που άνοιξες τρία λεπτά νωρίτερα από την παρούσα απάντηση, λες πως το boost σου το θες πεντακάθαρο, χωρίς drive και αποκλειστικά για να ανεβάζει την ένταση (μέχρι τουλάχιστον να φτάσεις στο headroom του ενισχυτή σου)... το Bad Monkey είναι φτιαγμένο για άλλο σκοπό, και ακόμη και στις ελάχιστες τιμές drive του δεν θα παίξει ποτέ το ρόλο του squeaky-clean boost.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You are watching me!!  :o

 

Ναι, όμως φίλτατε δεν ανέφερα πουθενά ότι θα αγοράσω το Bad Monkey για booster.

 

Άλλη δουλειά θέλω από το Bad Monkey, άλλη από το booster πετάλι.  ;)

Θα αγοράσω δηλαδή 2 πετάλια.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να βοηθάω και τους φίλους συνφορουμίτες, αγόρασα το Bad Monkey μετά από παρότρυνση αυτού ακριβώς του thread!

 

Το πετάλι είναι πάρα πολύ καλό, κατά απόλυτη γνώμη.

Αν βάλεις και τον παράγοντα κόστους, είναι ακόμα καλύτερο!

Δίνει όμορφο gain στο υπάρχον drive μου και επιπρόσθετα δίνει και ένα ωραίο sustain.

Not bad @ all!

Έχω παίξει με ένα Ts9 και ομολογώ ότι δεν μου άρεσε τόσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boss Sd-1 και καθάρισες μία για πάντα και μην ακούς τους μπουτικάδες και μην παίζεις μέταλ με αυτό  8)

 

Μην το λες,αυτό το πετάλι μεταμορφώνεται ανάλογα τον ενισχυτή.Σε μένα σε vox ac30 έβγαζε ένα συμπαθητικό overdrive αλλά σε marshall super lead έγινε καραμέταλ για palm mute στυλ ride the lightning κλπ. (πιο παλιάς σχολής ανάλογα με τα settings του ενισχυτή βέβαια) και χωρίς να αλλοιώνει τον χαρακτήρα του ενισχυτή.

 

Το maxon od9 το έχει κανείς να μου πει τι λέει σε σχέση με τα υπόλοιπα που αναφέρανε εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι ένα ΤS9 εκ της εταιρίας που πρωτοέφτιαξε τα tubescreamers, ελαφρά βελτιωμένο από αυτό που διαθέτει σήμερα η Ibanez.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου