Προς το περιεχόμενο

Ibanez Tube Screamer TS9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το Bad Monkey υπάρχει αυτό το άρθρο

 

http://www.guitarforworship.com/?p=729

 

Μπορείς να κάνεις απ'ευθείας skip στο 1:25 του video και να δεις το μόνο πραγματικό μειονέκτημα που βρίσκω εγώ στο Bad Monkey, οτι δηλαδή σου τρώει λίγο τόνο. Παρ'όλα αυτά, εγώ το χρησιμοποιώ ένα χρόνο στο studio για πρόβες και το βρίσκω μια χαρά. Όμως εγώ δεν είμαι τύπος που ψάχνεται με το overdrive του, οπότε ίσως δεν πρέπει να μ'ακούσεις.

 

Overall, πάρα πολύ τίμιο πετάλι για τα λεφτά του και δεν πρέπει να σε τρομάζει το πόσο φτηνό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξερω οτι πολλες φορες χρησιμοποιειται ενα Tubescreamer σε high gain ενισχυτες ωστε να "σφιγγουν" και να μη λασπωνουν τα βρωμικα τους.

Το Bad Monkey μπορει κανει εξισου καλα την ιδια δουλεια?

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης + 1000 για το Τελικά νομίζω ότι το TS stand alone ΔΕΝ κάνει.

Λέγε ρε Apos εσύ που τα έχεις φάει στην μάπα το TS. :D

Έχω και το TS-9 (1982) και το TS-10, και τα δυό με το JRC 4558, και θεωρώ ότι ακούγονται υπέροχα.  Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι κάνουν για όλους.

 

Πάντως ο συνδυασμός και των 2 μαζί είναι killer. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες επιπλέον γνώμες και προτάσεις, με ένα ψαξιματάκι με τη λέξη overdrive στο section Guitars & Bass του φόρουμ θα διαβάζεις για μέρες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι πολλες φορες χρησιμοποιειται ενα Tubescreamer σε high gain ενισχυτες ωστε να "σφιγγουν" και να μη λασπωνουν τα βρωμικα τους.

Το Bad Monkey μπορει κανει εξισου καλα την ιδια δουλεια?

 

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι οτι εγώ το χρησιμοποιώ πίσω απο το distortion μου και το αποτέλσμα που βγαίνει μου κάνει πολύ περισσότερο απ'ότι σκέτο το distortion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι πολλες φορες χρησιμοποιειται ενα Tubescreamer σε high gain ενισχυτες ωστε να "σφιγγουν" και να μη λασπωνουν τα βρωμικα τους.

Το Bad Monkey μπορει κανει εξισου καλα την ιδια δουλεια?

 

Αυτο γινεται στις περιπτωσεις ενισχυτων που αν και γκαζατοι ειναι αρκετα πλαδαροι ωστε να σφιξουν χρησιμοποιωντας μονο τα ιδια τους τα μεσσαια...τρανο παραδειγμα οι mesa boogie...Ως ενισχυτες εχουν πολυ "ανοιχτα" μεσσαια και για να επιτευχθει το απαραιτητο κομπρεσαρισμα για καποια ειδη μουσικης χρησιμοποιειται ενα overdrive(οποιοδηποτε)...

Υπαρχουν αλλοι ενισχυτες που ειναι τοσο σφιχτοι απο μονοι τους που δε χρειαζονται η ειναι υπερβολη η χρησιμοποιηση μπουστερ...πχ EVH 5150III

Περαν των γενικων που ανεφερα,Ναι μπορει να κανει την ιδια ακριβως δουλεια...οπως και το SD-1 το MXR GT-OD,και ολα τα αλλα tubescreamer τυπου πεταλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο γινεται στις περιπτωσεις ενισχυτων που αν και γκαζατοι ειναι αρκετα πλαδαροι ωστε να σφιξουν χρησιμοποιωντας μονο τα ιδια τους τα μεσσαια...τρανο παραδειγμα οι mesa boogie...Ως ενισχυτες εχουν πολυ "ανοιχτα" μεσσαια και για να επιτευχθει το απαραιτητο κομπρεσαρισμα για καποια ειδη μουσικης χρησιμοποιειται ενα overdrive(οποιοδηποτε)...

Υπαρχουν αλλοι ενισχυτες που ειναι τοσο σφιχτοι απο μονοι τους που δε χρειαζονται η ειναι υπερβολη η χρησιμοποιηση μπουστερ...πχ EVH 5150III

Περαν των γενικων που ανεφερα,Ναι μπορει να κανει την ιδια ακριβως δουλεια...οπως και το SD-1 το MXR GT-OD,και ολα τα αλλα tubescreamer τυπου πεταλια...

 

Oι Mesa (αναλόγως με το μοντέλο βέβαια) έχουν κομπρεσσάρισμα με τη σέσουλα, ειδικά αν πάμε σε μοντέλα υψηλού gain. Aυτό το οποίο κάνουν τα tubescreamers σε τέτοιες περιπτώσεις (όχι μόνο στους Mesa αλλά σε όλες τις καφροκαταστάσεις που κρίνεται σκόπιμο να χρησιμοποιηθούν) είναι αφ'ενός να προσθέτουν το δικό τους gain στο ήδη υπάρχον προσφέροντας ένα διαφορετικό (και επιθυμητό) ηχόχρωμα με έμφαση στα μεσαία, αφ'ετέρου λόγω της πολύ συνηθισμένης "αναιμίας" που έχουν στα μπάσα εν τέλει να τα αφαιρούν ελαφρά, κάτι που ωφελεί γιατί συνήθως λόγω των μεγάλων εντάσεων και των μαινόμενων καφροενισχυτών με τις 4x12 αυτά είναι άφθονα και "μπουμάρουν" εύκολα.

 

Το Bad Monkey είναι πιο παραμετροποιήσιμο από ένα απλό TS9 σε αυτό το ρόλο, μιας και διαθέτει ανεξάρτητο ρυθμιστικό για τα μπάσα του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bad monkey το ειχα οπως ειχα και το λιγο ακριβοτερο της ιδιας εταιριας ουσιαστικα, Hardwire CM-2.

 

Μοιαζουν πολυ ηχητικα αλλα για τα αυτια μου ηταν πολυ κατωτερα απο το Jam Tubedreamer το οποιο και ειναι το καλυτερο Tubescreamer πεταλι που ειχα ποτε.

 

Δεν ξερω αν ειμαι ο καταλληλοτερος να σου προτεινω πεταλια τετοιου ειδους, αφου δεν εχω δοκιμασει τοσα πολλα TS πεταλια οσα αλλα μελη του φορουμ, ομως μπορω να σου πω τα εξης.

 

Τα Bad Monkey & CM-2 εχουν ΠΟΛΛΑ μεσαια. Αν ψαχνεις για εναν ωραιo medium-low gain ηχο για LEAD κυριως παιξιματα με ελαφρως πλαδαρα μπασα και ''σωστα'' τοποθετημενα πριμα τοτε ειναι για σενα.

Αν θες κατι με πιο responsive tone knob και καλυτερο ηχο σε rhythm παιξιματα τοτε τσεκαρε το Jam οπου μεταχειρισμενο θα σου βγει γυρω στα 100 ευρω.

 

Τελος, στα δικα μου αυτια το Monkey και το CM-2 μου αρεσαν πιο πολυ με διπλους.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι απόψεις διίστανται για το TS9. Σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι. Το θέμα είναι ότι πρέπει να το ακούσεις με την κιθάρα σου στον ενισχυτή σου και με τον εξοπλισμό σου γενικώς για να δεις τι ακριβώς θες και αν σε καλύπτει. Οτι είναι ακριβό είναι. Μπορείς να βρεις πολλά πετάλια και φτηνότερα. Εγώ προσωπικά το πήρα απο ebay και το βρήκα και πιο φτηνά και είναι από τα τελευταία reissue που βγήκαν Ιαπωνία γιατί μετά τα βγάζαν στην Κίνα. Δεν ξέρω τι διαφορά παίζει στον ήχο με τα κινέζικα η τα original αλλά εγώ παντός δεν το χω ξεκολλήσει από το pedalboard από τότε που το πήρα. Το χρησιμοποιώ με ελάχιστο gain ίσα ίσα να βρομίζω το clean κανάλι και το χω και σαν booster στο distortion κανάλι. μέ εχει βολέψει απίστευτα και θέλω να πάρω άλλο ένα για να το μοντάρω να χεί πιο πολύ gain. Το μόνο που μπορώ να σου πω, δοκίμασε το. Οτι και να σου λέμε εδώ αν δεν το παίξεις... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου